دوره‌های مشاوره‌ای قبل از ازدواج اجباری شوند

ایسنا – یک روانشناس و استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه فهم تناسب زن و مرد برای یکدیگر توسط مرکز مشاوره امکان پذیر است، گفت: باید گذراندن دوره‌های مشاوره‌ قبل از ازدواج اجباری شوند.

علی ملا زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار«جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه حتی سه سال پس از ازدواج نیز زندگی زناشویی آسیب‌پذیر است، افزود: باید زوج‌هایی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند موظف باشند تعداد ساعاتی را به عنوان یک دوره‌ مشاوره‌ای در مراکز مشاوره ازدواج بگذرانند و تا زمانی که این دوره مشاوره‌ای را سپری نکنند دفاتر ازدواج، نسبت به ثبت ازدواج آنها اقدام نکنند.

وی در پاسخ به اینکه مراکز مشاوره ازدواج باید چه مشاوره‌هایی را قبل از ازدواج به جوانان بدهند، عنوان کرد: باید تفاوت‌های روان شناختی زنان و مردان به جوانان شناسانده شود تا درک متناسبی از رفتار یکدیگر داشته باشند، زیرا تفاوت‌های آشکار رفتاری میان مردان و زنان وجود دارد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: کنترل خشم و پرخاشگری، یادگیری ارتباط موثر با خود و دیگران که شامل خانواده‌ها و آشنایان طرفین ازدواج می‌شود، نحوه ابراز وجود و بالا بردن اعتماد به نفس، مهارت حل مسئله و کاهش اضطراب و افسردگی همگی مشاوره‌هایی است که باید به جوانان قبل از ازدواج داده شود.

ملازمانی درباره روند مشاوره ازدواج مراکز مشاوره تا به امروز خاطرنشان کرد: مشاوره‌ای که هم‌اکنون به دختران و پسران داده می‌شود در مورد کسانی است که مرحله خواستگاری‌شان قطعی شده و مراکز مشاوره به نوعی نمی‌توانند در این مرحله در مورد انتخاب طرف مقابل به جوانان مشاوره دهند زیرا فرد انتخاب خود را انجام داده است و بیشتر، مهارت‌های زندگی به آنان آموزش داده می‌شود.

این روانشناس اضافه کرد: در ادامه از زوجین تست روان‌ شناختی به عمل می‌آید تا ببینند چه میزان از لحاظ روانی و رفتاری به هم نزدیک‌اند و از آنها خواسته می‌شود تحقیقاتی را بر اساس اصول علمی انجام دهند زیرا محققان معتقدند بیش از ۵۰ درصد شناخت از طریق تحقیقات از آشنایان به دست می‌آید.

وی یادآور شد: مراکز مشاوره هم‌اکنون نمی‌توانند در مورد انتخاب فرد مشاوره دهند و فقط می‌توانند به زوجینی که برای مشاوره به آنها مراجعه کرده‌اند بگویند که با رفع یکسری مشکلات می‌توانید با هم زندگی کنید چرا که فرد انتخاب خود را انجام داده است.

ملازمانی در پایان گذراندن اجباری دوره‌های مشاوره‌ قبل از ازدواج برای جوانان را همانند گذراندن اجباری دوره‌های آموزش رانندگی دانست و اظهار کرد: آموزش رانندگی بسیار کم اهمیت‌تر از دوره‌های مشاوره‌ای قبل از ازدواج است و باید گذراندن دوره‌های مشاوره‌ای قبل از ازدواج همانند گذراندن دوره‌های آموزشی رانندگی اجباری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.