به جرم دختر بودن

شبکه ایران زنان – روز گذشته پیکر زن جوانی که قریب به ده روز است هند را داغدار، خشمگین و بهت زده کرده است از سنگاپور به دهلی نو انتقال یافت.

دو هفته پیش بود که خبری روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که از تجاوز یک گروه شش نفری به دو زن در یک اتوبوس در دهلی نو خبر می داد. خبری که موجب به راه افتادن جنبشی برای مبارزه با خشونت علیه زنان در این کشور به راه افتاد و مردم را به روزها به خیابان ها کشاند.

این زن ۲۳ ساله دانشجوی رشته پزشکی بود و در روز ۱۶ دسامبر ۲۰۱۲ در یک اتوبوس مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. مردانی که به مدت یک ساعت به این زن تجاوز کرده بودند٬ او و دوستش را با یک میله آهنی مجروح کرده و آنها را از اتوبوس در حال حرکت بیرون انداخته‌ بودند. این دو زن جوان برای رفتن به یک مرکز خرید در جنوب دهلی سوار اتوبوس شده بودند.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند و سونیا گاندی، رهبر حزب کنگره در هنگام انتقال پیکر این زن جوان به دهلی‌نو در فرودگاه حضور داشتند. جسد این زن پس از برگزاری مراسم سنتی در دهلی سوزانده و خاکستر شد.

از روز گذشته هم‌زمان با اعلام خبر درگذشت این زن جوان که هنوز هویت او اعلام نشده٬ هزاران نفر در پایتخت و شهرهای دیگر هند به خیابان آمده و خواستار مجازات عاملان این تجاوز و محافظت بیشتر از زنان شدند.

گزارش‌های رسمی پلیس هند نشان می‌دهد که در شهر دهلی به طور متوسط هر ۱۸ ساعت یک زن مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد. بر اساس آمار رسمی این کشور در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ آمار تجاوز در ۱۷ درصد بیشتر شده است. بر اساس برخی گزارش‌ها آمار تجاوز در هند سال گذشته به دست‌کم ۲۴ هزار مورد رسیده است.

پیکر زن جوان هندی که در یک اتوبوس مورد تجاوز گروهی قرارگرفته بود٬ روز یک‌شنبه٬ ۳۰ دسامبر(۱۰ دی‌ماه) از بیمارستانی در سنگاپور به دهلی‌نو انتقال یافت.

هم‌زمان با اعلام خبر درگذشت این زن جوان که هنوز هویت او اعلام نشده٬ هزاران نفر در پایتخت و شهرهای دیگر هند به خیابان آمده و خواستار مجازات عاملان این تجاوز و محافظت بیشتر از زنان شدند

پلیس هند احتمال می دهد که در روزهای آتی تظاهرات بیشتری در شهرهای هند برگزار شود. پلیس از مردم خواسته تا آرامش خود را در این روزها حفظ کنند.

اعمال اقدامات محافظتی بیشتر برای تامین امنیت زنان از سوی دولت از جمله خواسته‌های تظاهرکنندگان هندی در روزهای اخیر بود.

. مانموهان سینگ، نخست وزیر هند روز گذشته در واکنش به این اعتراضات، اظهار امیدواری کرد که مقامات سیاسی و جامعه مدنی در کنار یکدیگر هند را به مکانی امن تر برای زنان تبدیل کنند.

زنان هندی می‌گویند دولت برای مراقبت از جانشان در برابر خشونت‌ها اقدام کافی نمی‌کند. میزان تجاوز در دهلی، پایتخت هند، بیشتر از هر شهر دیگر در این کشور است.

در روزهای گذشته، تظاهرات در چندین شهر هند برگزار شد و تظاهرکنندگان خشمگین با پلیس درگیر شدند که در نتیجه آن یک پلیس کشته شده است.

پلیس هند با تشدید تدابیر امنیتی در پایتخت هند٬ از مردم خواسته است که خویشتن‌داری و آرامش خود را حفظ کنند.

در این جریان این تجمعات پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرد و برخی خیابان‌ها را مسدود کرد.

مرگ این دختر دانشجوی ۲۳ ساله هند را خشمگین و سوگوار کرده است.

تظاهرات‌های اعتراضی در هند از اوایل هفته گذشته هم‌زمان با انتشار خبر تجاوز به این زن جوان آغاز شده بود. روز ۲۲ دسامبر هزاران نفر از معترضان در برابر کاخ ریاست‌جمهوری هند تجمع کردند.

به دنبال مرگ این دختر دانشجو تدابیر امنیتی در هند تشدید شده است.

تابناک- تصاویر مربوط به ناآرامی های مردم در هند را در تابناک ببنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.