تفكيك جنسيتي به تحريريه مطبوعات نيز رسيد

تا قانون خانواده برابر: بعد از تصميم وزارت علوم مبني بر اعمال تفكيك جنسيتي در دانشگاه‌ها در راستاي به ‌اصطلاح اسلامي شدن آنها و به ادعاي راحتي هر چه بيشتر دختران دانشجو و حمايت برخي از روحانيون ارشد جمهوري اسلامي از اين موضوع، گويي اكنون نوبت به هيات تحريريه برخي از مطبوعات و خبرگزاري‌ها رسيده كه شاهد اعمال تفكيك جنسيتي در تحريريه آنها باشيم.

بر اساس شنیده ها مدتي است كه تفكيك جنسيتي در برخي از تحريريه‌هاي خبرگزاري‌هاي اصولگرا صورت گرفته كه از جمله آن مي‌توان به تحريريه خبرگزاري اصولگراي «تسنيم» كه به تازگي از سوي مقدم‌فر مسئول معاونت فرهنگي سپاه و مديرعامل سابق خبرگزاري فارس تاسيس شده اشاره كرد. اين تفكيك نيز به بهانه هميشگي و تكراري راحتي هر چه بيشتر زنان انجام شده به نحوي كه ارتباط مستقيمي بين زنان و مردان اين خبرگزاري و حتي بعضا دبيران و سردبيران اين رسانه كه عمدتا مرد هستند وجود ندارد.

البته اين موضوع به اينجا ختم نشده چنان كه شاهد شكل‌گيري تحريريه‌هاي تك‌جنسيتي نيز در برخي از سايت‌هاي وابسته به جريان اصولگرا هستيم. چنان‌ كه شنيده شده است در تحريريه سايت خبري و تحليلي «مشرق» كه نزديك به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است و همچنين سايت خبري «رجانيوز» كه نزديك به گفتمان سوم تير است زنان حضور ندارند و تحريريه آنها به نوعي تك‌جنسيتي است.

در مقابل نيز برخي از سايت‌هايي كه در ارتباط با حوزه زنان در جريان اصولگرا فعاليت مي‌كنند از حضور مردان در هيئت تحريريه خود كمتر استفاده مي‌كنند كه از جمله آن مي‌توان به سايت «مهرخانه» و همچنين «زنان‌پرس» اشاره كرد به نحوي كه در تحريريه اين سايت‌ها مردان حضور ندارند و امور توسط زنان اداره مي‌شود.

با توجه به اين اقدامات كه در اين گزارش به نمونه هايي از اين موضوع اشاره شد اين سوال در اذهان عمومي ايجاد مي شود كه منظور اصلي از اعمال تفكيك جنسيتي و يا تك جنسي كردن تحريريه ها از سوي دست اندركاران برخي از رسانه هاي اصولگرا چيست؟ و آيا آنها متوجه پيامدهاي خطرناك اين موضوع در عرصه ي اطلاع رساني هستند؟

اين اتفاقات در حالي صورت مي‌گيرد كه در هيئت تحريريه‌ها همه رسانه ها ي دنيا از جمله ايران به طور معمول خبرنگاران زن و مرد در كنار هم فعاليت مي‌كنند و بسياري از اخبار و گزارش‌ها در تعامل هر چه بيشتر اعضاي تحريريه به نگارش در مي‌آيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.