اين ديگر فيلم نيست، گزارشي از مراسم گلريزان در سينما فرهنگ

نويسنده: صبا اوليايي/روزنامه ایران

جواد نوروز بيگي:کاش همه تهيه کننده ها يک اکران اثر خود را به کار خير اختصاص دهند. همه مي دانيم که در حکم قصاص طبق قوانين اسلام حکمتي هست، اما در اسلام به بخشش هم سفارش شده؛ خانواده شاکيان اين 4 زنداني به بخشش رضايت داده اند و ما هم پيشقدم شده ايم. همه بايد به ترويج فرهنگ بخشش در جامعه کمک کنيم چون از والاترين رفتارهاي انساني فرهنگ بخشش و گذشت است

يکي ازهمين روزهاي معمولي است که مردم در خيابان ها راه مي روند، فروشگاه ها را نگاه مي کنند، خريد مي کنند. به پارک و سينما مي روند. مقابل سينما فرهنگ در خيابان شريعتي هم شلوغ است. اما اين ازدحام معمول سينما براي تماشاي فيلم نيست. مردم بليت همت عالي مي خرند، گلريزان مي کنند. براي آزادي چهار زنداني محکوم به قصاص. يکي از زنداني ها زن است و بالاي 18 سال و سه زنداني ديگر سه نوجوان زير سن قانوني هستند که اولياي دم به گرفتن ديه و بخشش رضايت داده اند.

قرار است فيلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اکران شود، فيلمي به کارگرداني هومن سيدي درباره آسيب هاي مواد مخدر.عوامل فيلم در سالن حضور دارند و مي گويند کاش اين کار سنت شود و همه فيلمسازها اکران يک فيلم شان را به کارهاي خير اختصاص دهند. حالانه فقط آزاد کردن زنداني ها که کمک به بيماران يا کودکان مبتلابه سرطان.
اين برنامه به همت سينماي هنر و تجربه و انجمن حمايت از زندانيان مرکز ترتيب داده شده است.
سينما شلوغ است و هر کس به نحوي سعي دارد در تامين ديه يک ميلياردي اين چهار زنداني کمک کند؛ از مردمي که بليت مي خرند تا شخصيت هاي فرهنگي – ورزشي که حضور يافته و قصد ياري دارند.برخي با حضور معنوي شان و ديگراني که کمک مالي هم مي کنند. فيروزه مظفري، کارتونيست در گوشه اي از سالن نشسته و کاريکاتور همت عالي مي کشد. هر کس دوست دارد مقابلش مي نشيند و او طرحي از کاريکاتور صورتش مي زند.
مهتاب کرامتي، بازيگر سينما و سفير حسن نيت يونيسف ايران هم در جمع حضور دارد. مي گويند دفعه اولش نيست که در چنين برنامه هايي مشارکت مي کند. دور و برش حسابي شلوغ است. تق تق دوربين عکاس ها و فلش دوربين ها يک لحظه آرام ندارد. مي گويد:«ياد بگيريم ببخشيم و قضاوت نکنيم. فاصله ما و کسي که در زندان است مرزي باريک است، چون خشم ممکن است براي همه پيش بيايد و همه چيز در لحظه رخ دهد.» عباس غزالي، نماينده بازيگران فيلم <اعترافات ذهن خطرنک من> هم درجمع حضور دارد. همه تاکيد مي کنند: «سه نفر از اين محکومان زير سن قانوني مرتکب جرم شده اند، جواناني با سن کم که بينش درستي از جرم و جنايت نداشته اند.»

حسين هدايتي، سرمايه دار و مدير ورزشي هم در جمع حضور دارد. مي گويند براي اين برنامه ها هميشه پيشقدم است. دکتر کاظمي دينان، خير نماينده فاطمه دانشور از شوراي شهر و… هم هستند. مادر يکي از زنداني ها هم در جمع هست با چشمان پر از اشک به آمد و رفت ها نگاه مي کند. انگار با چشمانش از همه قدرداني مي کند.
جواد نوروز بيگي، تهيه کننده <اعترافات ذهن خطرناک من> چند دقيقه اي در جمع سخن مي گويد: «کاش همه تهيه کننده ها يک اکران اثر خود را به کار خير اختصاص دهند. همه مي دانيم که در حکم قصاص طبق قوانين اسلام حکمتي هست، اما در اسلام به بخشش هم سفارش شده؛ خانواده شاکيان اين 4 زنداني به بخشش رضايت داده اند و ما هم پيشقدم شده ايم.
همه بايد به ترويج فرهنگ بخشش در جامعه کمک کنيم چون از والاترين رفتارهاي انساني فرهنگ بخشش و گذشت است.کساني که وارد جامعه هنري مي شوند با روح لطيفي که دارند بايد به رواج اين فرهنگ کمک کنند.» امروز هم يکي از همين روزهاي معمولي است، اما برخي آن را متفاوت ديده اند، تا پايان مراسم گلريزان لحظه به لحظه کمک هاي نقدي بيشتري جمع مي شود. همه خوشحالند نه تنها براي کمک هاي جمع شده بلکه براي افزايش روحيه گذشت و بخشش در جامعه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *