زن در بوف کور

کانون زنان ایرانی

کمتر کسی هست که در اهمیت و میزان تأثیر صادق هدایت بر نسلهای مختلف کتابخوان ایران معاصر تردید داشته باشد. همانطور که کمتر کسی در ایران پیدا می شود که دغدغۀ ادبیات و تاریخ معاصر داشته باشد و دستکم یکبار در زندگی خود کتاب “بوف کور” را نخوانده باشد.

دربارۀ بوف کور صادق هدایت تاکنون صدها، شاید هزاران کتاب و مقاله نوشته شده است. صدها نویسنده و صاحب نظر تا به حال ازمنظرموافق یا مخالف به بررسی یا نقد این کتاب پرداخته اند. با این حال کمتر پیش آمده که کسی به طور مشخص در این کتاب به دنبال رد پای زن از قلم هدایت رفته و نقش و اثر زن را در این کتاب پیچیده به بررسی بنشیند.

کتاب “زن در بوف کور”، نوشته ابراهیم بلوکی می کوشد تا با بررسی جزء به جزء بوف کور، و با نیم نگاهی به دیگر آثار نویسندۀ این اثر، بیانی متفاوت ازنقش، جایگاه، و اهمیت زن را در بوف کور و همچنین در نظر صادق هدایت تبیین کند.نقش و جایگاهی که به باور نویسندۀ ” زن در بوف کور” بر خلاف دیدگاه رایج مردسالارانۀ اجتماعی و تاریخی حاکم بر جامعۀ ایران، در اندیشۀ صادق هدایت و نیز در کتاب ارزشمند بوف کور، بسیار والا و ایثارگرانه است. کتاب زن در بوف کور بر این باور است که نگاه صادق هدایت به زن نگاهی انسانی است که حتی در بستر ایران امروز هم یک نگاه پیشرو به شمار می رود.

در بخشی از مقدمۀ کتاب زن در بوف کور چنین می خوانیم:

” در بوف کور با مفهومی عالی و نگرشی آسمانی به زن سرو کار داریم.این جا بحث یک قوم یا ملت یا مذهب یا مرام یا فلسفۀ خاص نیست. بحث یک تاریخ است.بوف کور یک شعر است. شعر ایثار زن و انسان سازی زن.شعر خودسوزی آگاهانۀ زن برای رساندن مرد به آنچه اندیشۀ مردسالاری حق مسلم مرد می داند.در بوف کور زن سمبل فداکاری و از خودگذشتگی است. و چه حقی بالاتر از حق حیات؟”

***
به گفته نویسنده کتاب زن در بوف کور، این کتاب
در حال حاضر تیراژ محدود در حال حاضر تنها در دسترس ایرانیان و پارسی زبانان آمریکای شمالیست. اما تلاش برای آماده سازی نسخۀ آنلاین کتاب جهت دسترسی همزبانان داخل کشور نیز در جریان است.

علاقمندان به تهیۀ این کتاب می توانند با نشانی oushbam@gmail.com و یا صفحۀ شخصی نویسندۀ کتاب در فیسبوک facebook.com/oushbam تماس برقرار نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.