سخنان نماینده ارومیه و درخواست گروه اینترنتی “ماچولند”

سیاست
نادر قاضی‌پور: بیدی نیستم که با این بادها بلرزم
نماینده راه یافته به مجلس از شهر ارومیه پس از سخنان توهین‌آمیزش نسبت به زنان و برخی قومیت‌ها تنها از زنان ارومیه عذرخواهی کرد. نادر قاضی‌پور گفت: «من منافق نیستم و مواضع خود را عوض نمی کنم.»

نادر قاضی‌پور نماینده‌ای که با ۱۷۰ هزار رأی از شهر ارومیه برای سومین بار نماینده این شهر در مجلس شورای اسلامی شده است، در سخنرانی بعد از اعلام پیروزی‌اش سخنانی را بر زبان راند که توهین به زنان و قومیت‌ها هسته اصلی آن را تشکیل می‌داد.

ویدیویی از این سخنرانی بدون ذکر محل و تاریخ در یوتیوب منتشر شده که در آن قاضی‌پور به زبان ترکی این سخنان را ادا می‌کند و هراز گاهی نیز با تشویق و حمایت مخاطبانش روبرو می‌شود.

این نماینده مجلس در بخشی از سخنانش گفته که مجلس جای “کره‌الاغ‌ها و زنان” نیست. در جای دیگری با تعریف یک جوک جنسیتی به زنان توهین کرده و بخش دیگری از سخنانش نیز حاوی توهین به قدرت‌الله علیخانی نماینده سابق قزوین در مجلس است.

این نماینده مجلس با روایت شوخی جنسی با علیخانی گفته است: «مجلس جای سوسول بازی نیست. به مجلس مرد بفرستید؛ حداقل کاری هم نکند، آن یکی کار را بتواند بکند.»

او همچنین گفته: «من لهجه دارم و به لهجه‌ام هم افتخار می‌کنم. آنهایی که فارسی حرف می‌زنند چه (…)‌ای خورده‌اند تا به حال؟»

پخش این ویدیو در شبکه‌های مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است. پیش از همه گروه اینترنتی “ماچولند” با ایجاد یک موج ایمیلی از کاربران اینترنت خواست تا با ارسال ایمیل خواهان عذرخواهی این نماینده از زنان شوند. طبق گزارشی که در صفحه فیس‌بوکی این گروه نوشته شده ظرف کمتر از ۱۲ ساعت ۳۰۰ ایمیل به قاضی‌پور فرستاده شده است.

ماچولند که برای برابری حقوقی زنان فعالیت می‌کند اعلام کرده که اعتراض خود را به شکل جمع‌آوری اسامی امضا کنندگان نامه در چارچوب یک طومار ادامه خواهد داد و نوشته است: «اعتبارنامه آقای قاضی‌پور چه رد شود چه نشود، ایشان باید از همه ما معذرت‌خواهی کنند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی “تدبیر ما” نیز از قول زهرا بهرام‌نژاد دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده نوشته است: «آقای قاضی‌پور باید رد اعتبارنامه شود. وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد و پاسخش هم رد اعتبارنامه است.»

نمایندگانی که در انتخابات پیروز شده‌اند باید پیش از آغاز به کارشان در مجلس دهم از سوی نمایندگان کنونی مجلس تایید اعتبار شوند. به نظر حقوقدانان امکان رد اعتبارنامه قاضی‌پور به دلیل توهین به زنان و قومیت‌ها از نظر قانونی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *