محکومیت آتنا فرقدانی به ۱۸ ماه حبس کاهش یافت

تقاطع

وکیل «آتنا فرقدانی»، فعال و نقاش جوان زندانی در ایران می‌گوید که محکومیت موکلش در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۱۸ ماه حبس کاهش یافته و او روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه آزاد خواهد شد.
به گفته‌ی محمد مقیمی، شعبه‌ی ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در رسیدگی به درخواست تجدیدنظرخواهی آتنا فرقدانی، وی را از اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، تبــرئــه کرده و ۳ سال حبس وی در خصوص اتهام «توهین به رهبری» را به مدت ۴ سال به حالت تعلیق درآورده است. این شعبه همچنین، محکومیت ۹ ماه حبس خانم فرقدانی در ارتباط با اتهامات توهین به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، توهین به اعضای مجلس شورای اسلامی، و توهین به ماموران بند ۲-الف زندان اوین را به جزای نقدی تبدیل کرده است.
قضات دادگاه تجدیدنظر در عین حال، محکومیت ۱۸ ماه حبس آتنا فرقدانی را در ارتباط با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» عینا تایید کرده‌اند که بدین‌ترتیب این فعال ۲۹ساله طی چند هفته‌ی آینده با پایان این محکومیت از زندان آزاد خواهد شد.

آتنا فرقدانی، نخستین بار در شهریورماه ۱۳۹۳ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بند امنیتی دو-الف زندان اوین منتقل شد. او بیش از دو ماه را در سلول‌های انفرادی و دونفره‌ی این بند سپری کرد و سرانجام در حالی که به دلیل اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده بود، با وثیقه‌ی سنگین ۱/۳ میلیارد تومانی تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

وی بعد از آزادی به فعالیت‌های خود در دفاع از حقوق بشر و زندانیان سیاسی ادامه داد تا این‌که بار دیگر، در روز ۲۰ دی‌ماه‌‌ همان سال، پس از حضور در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، بازداشت و با ضرب‌وشتم به زندان زنان در قرچک منتقل گردید.

آتنا فرقدانی که از ادامه‌ی تحصیل در مقطع کار‌شناسی ارشد دانشگاه الزهرا نیز محروم شده، روز ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ در ارتباط با مجموعه‌ای از اتهامات، جمعا به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد.

به دنبال صدور این حکم سنگین -که بخشی از آن به خاطر کشیدن کارتونی از اعضای مجلس شورای اسلامی در ایران با ظاهر حیوانات بود- کمپینی گسترده از سوی کارتونیست‌ها در سراسر جهان شکل گرفت و ده‌ها طرح در همبستگی با «آتنا» و با خواست آزادی او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

«شبکه بین‌المللی حقوق کارتونیست‌ها» (CRNI) نیز در تابستان گذشته، جایزه‌ی «شجاعت در کشیدن کارتون» در سال ۲۰۱۵ را به طور غیابی به آتنا فرقدانی اعطا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *