راهكارهاى قضايى و غيرقضايى مقابله با قاچاق زنان

• ساده ترين دليل كه مى توان براى توضيح افزايش قاچاق زنان در سالهاى اخير ذكر نمود اين است كه قاچاقچيان مى دانند كه سود بالقوه اين فعاليت بسيار بالاست و خطر تهديد و تحت تعقيب گرفتن آن به نسبت كمتر است. لذا آميزه مخاطره پايين و سود كلان موجب گرديده است كه قاچاقچيان به راحتى از قاچاق زنان و تبديل اين گزينه به ارتكاب جنايات استفاده نمايند

روزنامه ی ايران

با آنكه ايران كشورى نيست كه به طور جدى با معضل قاچاق زنان روبرو باشد با اين حال طبق گزارشات منعكس در مطبوعات هر سال صدها دختر و زن به صورت قاچاق از طريق مرزهاى مختلف زمينى يا هوايى به كشورهايى چون تركيه، پاكستان، كشورهاى حاشيه خليج فارس و … حمل مى شوند اغلب اين افراد به دلايل مختلف منجمله فرار از فقر، تنگى معيشت و مشكلات اقتصادى و اجتماعى و… كه با آن روبرو هستند براى رسيدن به وضعيتى بهتر توسط باندهاى قاچاق زنان از كشور خارج مى شوند و پس از خروج از كشور بسيارى از آنها از نظر مالى و جنسى و جسمى مورد سوء استفاده قرار مى گيرند، اغلب آنان توسط گروههاى مربوطه اغفال شده و هزينه سنگينى را مى پردازند تا در وضعيتى بسيار نامناسب به كشور مقصد برسند. اين دسته از زنان و دختران پس از رسيدن به كشور مقصد در شرايطى بسيار نامطلوب در محل هاى غيربهداشتى نگهدارى و مجبور به كارهاى غيرقانونى، غيراخلاقى و غيرانسانى در كشور مقصد مى گردند. ناگفته نماند بسيارى از اين افراد با وسوسه شغل هاى با حقوق بالا به كشور مقصد كشانده مى شوند و سپس مورد سوء استفاده قرار مى گيرند و مجبور به انجام كارهاى خلاف اخلاق مى شوند. قاچاقچيان هر يك از اين زنان را بسته به سن و سال و ميزان زيبايى ظاهرشان به قيمتى بين ۵ تا ۱۵ هزاردلار فروخته و عوايدى كه دلالان به دست مى آورند چندين برابر اين رقم است برخى از اين زنان كه سرانجام سر از فحشا درمى آورند هدفى جز تلاش براى معاش ندارند و اين دلالان و واسطه هاى اين تجارت كثيف هستند كه از زنانى كه در جست وجو و گريز از شرايط حاد اقتصادى هستند با درج آگهى هاى وسوسه برانگيز در روزنامه ها يا از طريق شبكه اينترنت، داير بر شغلى آسان و پردرآمد با هفته اى ۸۰۰ دلار اغوا شده و با وعده اشتغال و امكانات مناسب آنها را به كشور مقصد كشانده و در آنجا با فروريختن كاخ پوشالى رؤياها مجبور مى شوند به شرايط دلالان تن درداده و در نتيجه آن روى واقعى سكه با واقعيت هولناك خود را نشان مى دهد.

دادوستد زنان و دختران در تجارت بين المللى نگرانى عمده اى را در جوامع مختلف حتى در جوامع ارزشى ايجاد نموده زيرا شبكه هاى قاچاق دختران و زنانى را كه خانواده هايشان دچار مشكل مالى مى باشند را شناسايى نموده و با وعده هايى همچون خوشبختى سريع و پولدار شدن از فقر مالى و سادگى آنان سوء استفاده نموده و براى مقاصد شوم خود از آنها استفاده مى نمايند هشدارى كه اين گونه مسائل در آستين دارد اين است كه در اين گونه موارد فقر اقتصادى مهمترين عامل اغفال خانواده ها و حتى دختران كم سن و سال است با عنايت به توسعه اين پديده زشت و ناهنجار وظيفه هر دولتى است كه با به كارگيرى كليه اهرم هاى پيشگيرى و با اتخاذ سياستها و تدابير لازم به صورت ريشه اى با اين معضل برخورد نمايند كه در اينجا اهم اقدامات مورد نظر را در چند بخش ۱- حفاظت از قربانيان ۲- تعقيب باندهاى قاچاق ۳- تدابير داخلى بررسى پيشگيرى ۴- راهكارها و پيشنهادات مورد بحث قرار داده و به صورت خلاصه به آن اشاره خواهيم نمود.

الف: حفاظت از قربانيان:

۱- محرمانه نگاه داشتن رسيدگى هاى قضايى مربوط به اين دسته از زنان و دختران اغفال شده براى حفاظت از حريم خصوصى و حفظ هويت اين دسته از قربانيان جهت بازگشت مجدد به زندگى شرافتمندانه.

۲- انجام تدابير لازم براى بهبود فيزيكى، روانى و اجتماعى قربانيان تجارت كثيف توسط سازمانهاى ذيربط.

۳- ارائه مسكن مناسب به اينگونه افراد پس از بازگشت و يا قبل از كشانده شدن به مسائل غيراخلاقى.

۴- دادن مشاوره و اطلاعات لازم و ارائه كمك پزشكى(روانى و مادى).

۵- ايجاد فرصتهاى شغلى، تحصيلى و تربيتى مناسب براى اينگونه افراد.

۶ – ايجاد سازكارهاى مناسب براى بازگرداندن قاعده مند و امن قربانيان قاچاق به ميهن به نحو مقتضى با همكارى وزارت خارجه و ساير سازمانهاى ذيربط.

۷- ايجاد شبكه لازم درچارچوب يك طرح آزمايشى براى ارائه خدماتى همچون بهداشت روانى، مشاوره، پناهگاه اضطرارى و مراقبت پزشكى به قربانيان مربوطه.

ب: تعقيب باندهاى قاچاق:

۱- تشكيل يك گروه كارى براى رسيدگى ويژه به اين معضل در قوه قضاييه تا به تحقيق درباره موارد اينگونه قاچاق و چگونگى تعقيب كيفرى آنها بپردازد.

۲- تدوين و تصويب قوانين مشخص درخصوص قاچاق زنان در مواردى كه با خلأ قانونى روبرو مى باشيم با هماهنگى و همكارى مجلس شوراى اسلامى.

۳- كنترل دقيق مرزها، تعليمات پيشگيرى، افزايش و تحقيقات در اين زمينه و ايجاد بانك اطلاعاتى در مورد روشهاى مختلف قاچاق.

۴- تعليم نيروى انتظامى در خصوص نحوه برخورد و مقابله درست با باندهاى دست اندركار.

ج: تدابير لازم براى پيشگيرى:

۱- از قربانيان قاچاق به ويژه زنان و كودكان به نحوى حفاظت گردد تا دوباره قربانى اين پديده شوم نگردند.

۲- اتخاذ تدابيرى همچون پژوهش، اطلاع رسانى لازم و مناسب و در خور موضوع، تبليغات رسانه هاى گروهى پيرامون عواقب اين كار و نيات شوم دست اندركاران به همراه ابتكارات اجتماعى و اقتصادى در اين رابطه.

۳- از بين بردن يا تخفيف عواملى كه موجب آسيب پذيرى زنان و دختران در برابر عوامل قاچاق مى گردد همچون فقر و فقدان فرصت هاى برابر.

د: راهكارها و پيشنهادات ديگر:

۱- متعهد شدن دولت براى پيشگيرى از وقوع قاچاق زنان و دختران بدين صورت كه دولت اقدامات لازم رابراى مراقبت و مواظبت از اشخاصى كه در اين زمينه در دام باندهاى قاچاق افتاده اند انجام داده بالاخص در مبادى فرودگاهها، ترمينالها، راه آهن و بنادر مربوطه و در طول مسافرت به عمل آورند براى اين مقصود نيازمند به مأمورانى ويژه و آگاه و آموزش ديده و يا افراد صلاحيت دار ديگرى است كه بتوانند در حدود قانون كليه اطلاعات لازم را كه موجب كشف و خريد و فروش و يا حمل اين دسته از قربانيان مى شود را تحصيل نموده و سريعاً به مقامات قضايى جهت پيگرد قانونى اعلام نمايند.

۲- بررسى اين موضوع كه اين افراد توسط چه گروههايى به خارج از كشور انتقال داده مى شوند و همچنين بررسى اطلاعات حاصله از دفتر نمايندگى هاى ما در خارج از كشور براى عودت دادن اين افراد و ايجاد تمهيدات لازم و در اختيار گذاشتن امكانات موقت جهت بازگشت توسط نمايندگى هاى خارج از كشور براى افرادى كه فاقد امكانات مالى مى باشند و به اينگونه افراد اطمينان دهند كه در صورت بازگشت از آنها حمايت قانونى گرديده و اين اقدامات صرفاً حمايتى و براى نجات آنان مى باشد.

۳- مسأله بازگرداندن به ميهن به نحو مقتضى توسط دفتر نمايندگى هاى مستقر در خارج از كشور با مساعدت مالى اين دفاتر.

۴- تبليغات لازم و مناسب جهت هشدار به عامه در خصوص خطرات قاچاق و حفاظت بيشتر از فرزندان خصوصاً دختران نوجوان.

۵ – تدابير مقتضى توسط مقامات قضايى و ممنوع الخروج نمودن رؤسا، شركاى جرم و يا قربانيان و مظنونين و افراد داراى سابقه به عنوان بخشى از پيگيرد قضايى عاملان اين جنايت هولناك.

در خاتمه اين نوشتار بايد گفت ساده ترين دليل كه مى توان براى توضيح افزايش قاچاق زنان در سالهاى اخير ذكر نمود اين است كه قاچاقچيان مى دانند كه سود بالقوه اين فعاليت بسيار بالاست و خطر تهديد و تحت تعقيب گرفتن آن به نسبت كمتر است. لذا آميزه مخاطره پايين و سود كلان موجب گرديده است كه قاچاقچيان به راحتى از قاچاق زنان و تبديل اين گزينه به ارتكاب جنايات استفاده نمايند زنانى كه بدين وسيله به كشور مقصد كشانده مى شوند در محلهاى اقامت خود هيچ وسيله دفاعى ندارند و هيچ نهاد رسمى از آنها پشتيبانى نمى نمايد و در نتيجه سرنوشت آنها در دست تاجران اين تجارت و باندهاى مخوف قرار گرفته و در صورت هرگونه مقاومت به بدترين سرنوشت مبتلا خواهند شد. على رغم آنكه در فرهنگ كهن ايران زمين و همچنين در آموزه هاى دينى و اسلام عزيز استثمار زنان مورد نفرت بوده و در روند تحولات اجتماعى قوانين سخت و بازدارنده اى براى مرتكبين اين جرايم به مورد اجرا گذارده شده است و مجازات سختى را نيز تعيين نموده است با اين همه براى مقابله با قاچاق زنان جامعه ما همچنان دچار مشكل جدى است و هنوز قوانين مناسبى كه مشخصاً قاچاق زنان را مورد هدف قرار دهد وضع نگرديده است كه بايد به اين نكته حياتى توجه نموده و علاوه بر وضع قوانين مناسب براى از بين بردن زمينه هاى بروز قاچاق زنان طرحى نو ارائه و تدابير ديگرى همچون فقر، بيكارى، فقدان دسترسى زنان به فرصت هاى مناسب و … انديشده شود تا جلوى به تاراج رفتن ميوه هاى عزت و شرف در جامعه اسلامى گرفته شود. قاچاق زنان در دنيا امروزه امرى بسيار پيچيده است كه گروههاى مرتبط با آن به صورت سازمان يافته و به گونه فزاينده اى درگير آن مى شوند لذا براى مقابله با اين ناهنجارى نيازمند به يك استراتژى ملى براى پيشگيرى و سركوب قاچاقچيان زنان، تعقيب مجرمان و حفاظت از حقوق افراد قاچاق شده بوده و بايد از تجربيات و تخصص هاى كارآمد ضدقاچاق بهره گيرى درست نماييم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.