زنان ترک و مغول به قدرت میرسند نه زنان ایرانی و عرب

کانون زنان ایرانی:زنان در کشورهای اسلامی چگونه به قدرت می رسند .این سوالی بود که شهلا حائری انسان شناس و استاد دانشگاه بوستون امریکا روز پنجشنبه (22دی ماه سال جاری) در جمع علاقه مندان به مسائل تاریخی و مسائل زنان در انجمن پزوهشگران تاریخ طرح و به آن پاسخ داد.

حائری که محقق موضوع زنان کشورهای اسلامی است می گوید:ما بررسی های خود را معمولا ازقرآن آغاز می کنیم در این مطالعات به زنی به نام ملکه صبا رسیدیم زنی که خداوند تمام نعمتها را به او داد وتنها عیب او خورشید پرستی بودکه آن عیب نیز پس از ایمان آوردنش به خدا پس از احتجاجی که به سلیمان داشت برطرف می شود.

بعد از او زندگی عایشه وسیاست ورزیش را عنوان کردیم و به تدریج به مطالعات قرون وسطی وارد شدیم .در این مطالعات نیز روشن شد زنانی که در کشورهای اسلامی به قدرت می رسند عمدتا ترک و مغول اند نه عرب و ایرانی.حتی زنانی که در شمال آفریقا به قدرت می رسند ریشه ترکی دارند.

وی در ادامه به تعدادی از زنان صاحب قدرت و سلطنت در دوران قرون وسطی و معاصر اشاره کرد و گفت :هر چند در ان دوران بیشتر زنانی که به قدرت رسیده اند پدران و یا شوهران صاحب قدرت داشته اند اما نمی توانیم بگوئیم ارتباط پدر شاهی و پدر سالاری خیلی با قدرت گرفتن زنان ارتباط داردچرا که مردان هم با استفاده از همین رابطه به قدرت می رسیده اند.

حائری همچنین نقش زنان در ساختار پنهان قدرت را قابل توجه ارزیابی کرد:”این که زنان چگونه به قدرت می رسند قابل بررسی است اما باید دید از این قدرت چگونه استفاده می کنند.معمولا وقتی زنان وارد ساختار قدرت می شوند نمی توانند تغییرات زیادی به وجود آورند.بنابراین و بدین منوال حکومت زنان چندان منفعتی برای دیگر زنان ندارد.”

آخرین کرسی حائری نیز در دانشگاه الهیات هارواد آمریکا با موضوع زن,قدرت و نخبگان سیاسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.