كم خوني ناشي از فقر آهن علت 45 درصد مرگ و مير هنگام زايمان است

نياز زنان باردار به دريافت قرص آهن حياتي است زيرا 45 درصد مرگ و مير هنگام زايمان ناشي از كم خوني فقر آهن است.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دفتر بهبود تغذيه معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: آهن يك ماده مغذي مورد نياز براي ادامه حيات است اين ماده اساسي‌ترين ماده اوليه براي ساختن گلبول‌هاي قرمز محسوب مي‌شود.

در حال حاضر كمبود آهن و كم خوني ناشي از آن يكي از شايعترين مشكلات تغذيه‌اي در جهان است، به طوري كه بيش از 2 ميليارد نفر از مردم جهان دچار كمبود آهن و كم خوني هستند. كم خوني فقر آهن به دليل كاهش ظرفيت كاري و قدرت توليد، پيامدهاي نامطلوب بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي را به دنبال دارد.

بنابراين توصيه مي‌شود كه افراد در برنامه غذايي روزانه خود از مواد غذايي آهن‌دار مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهي، تخم‌مرغ و سبزيجاتي مثل جعفري، اسفناج و حبوباتي مانند عدس و لوبيا استفاده كنند. در اين رابطه افزودن مقدار كمي گوشت به غذاهاي گياهي مي‌تواند منجر به جذب بهتر آهن شود. همچنين از نوشيدن چاي يك ساعت قبل از غذا و يك تا دو ساعت بعد از غذا بايد خودداري شود در اين زمينه زنان باردار نيز بايد از پايان ماه چهارم بارداري تا سه ماه پس از زايمان روزانه يك قرص آهن مصرف كنند.

زنان براي كاهش عوارض احتمالي ناشي از مصرف قرص آهن مانند تهوع، درد معده، اسهال و يبوست قرص را بعد از غذا و يا شب قبل از خواب مصرف كنند.

به گزارش ايسنا، ممكن است فردي دچار كمبود آهن باشد اما هنوز ميزان هموگلوبين خون او كاهش نيافته باشد بنابراين اگر فردي دائما احساس خستگي و ضعف مي‌كند ممكن است دچار كمبود آهن شده باشد در اين صورت بايد به پزشك مراجعه نمايد.

كم خوني فقر آهن در دوران شيرخوارگي و اوايل كودكي ممكن است موجب كاهش ضريب هوشي شود در اين رابطه به مادران باردار توصيه مي‌شود كه به امر تغذيه و تعادل در دريافت مواد مورد نياز به خصوص آهن توجه بيشتري كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.