فقر آهن مهمترین مشکل دختران در سن بلوغ

رييس انجمن تغذيه ايران گفت: يكي از مشكلات عمده در دوران بلوغ به خصوص در دختران كمبود آهن است كه در صورت عدم درمان مشكلات زيادي را در رشد آنها ايجاد مي‌كند.

دكتر سيد ضياء الدين مظهري در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص تغذيه دوران بلوغ گفت: نقش تغذيه در دوران پيش از بلوغ و بلوغ از اهميت ويژه‌اي برخوردارست چون دوران بلوغ آخرين فرصت جهش رشد، تقسيم سلول، ‌افزايش تعداد سلول‌ها و حجم سلول‌هاست و به همين خاطر نيازهاي دختران و پسران در اين دوران به مواد مغذي بيشتر مي‌شود.

وي ادامه داد: مساله تغذيه بلوغ در دختران بيشتر از پسران اهميت دارد چون كه آنها در سنين پايين و بين 9 الي 13 سالگي به سن بلوغ مي‌رسند بنابراين بايد از تغذيه متعادل، متناسب و متنوعي استفاده كنند.

اين متخصص تغذيه در ادامه خاطرنشان كرد: در مرحله بلوغ دختران دچار تحول خاصي مي‌شوند و بيشتر به مساله ظاهري خود اهميت مي‌دهند و دوست دارند مورد ستايش قرار گيرند و اين موارد باعث مي‌شود كه آنها به سمت رژيم‌هايي روي آورند كه اجازه ندهند وزنشان افزايش يابد.

دكتر مظهري در خصوص مصرف مواد معدني مورد نياز در دوران بلوغ به ايسنا گفت: يكي از مواد مورد نياز در دوران بلوغ كلسيم است كه براي استحكام استخوان‌ها و افزايش رشد قدي مورد نياز است و بهترين منابع كلسيم شير، لبنيات، كشك و دوغ و … است منتها بايد كم چرب باشند.

وي ادامه داد: آهن يكي از مهمترين مواد معدني در خون‌سازي است چون خون يك بافت مايعي است كه تغذيه تمام سلول‌ها را بر عهده دارد و افرادي كه دچار كم خوني هستند توانايي تغذيه كامل مغز و ارگان‌ها را ندارند.

رئيس انجمن تغذيه ايران در ادامه خاطرنشان كرد: دختران قبل از بلوغ به علت اين كه اغلب ميل زيادي به مصرف گوشت نداشته و از ساندويچ‌ها و مواد غذايي بي ارزش استفاده مي‌كنند بنابراين يك پيش زمينه كم خوني در آنها به وجود مي‌آيد و چنانچه اين كم خوني ناشي از فقر آهن باشد بايد قبل از بلوغ درمان شود.

اين متخصص تغذيه اظهارداشت: تلفيق غذاهاي گوشتي حاوي «آهن هم» و سبزيجات حاوي «آهن غير هم» باعث افزايش جذب آهن مي‌شود از اين جهت توصيه مي‌شود دختران قبل دوران بلوغ و حتي در كودكي نسبت به تامين آهن توجه بيشتري مبذول دارند.

وي ادامه داد: با توجه به اين كه دختران بعد از بلوغ هر 28 روز يك سيكل ماهانه خواهند داشت و هر ماه قسمتي از آهن بدن آنها دفع مي‌شود لذا توجه به تغذيه دختران و تامين موادي كه حاوي آهن است براي آنها توصيه مي‌شود.

متخصص تغذيه و رژيم درماني در ادامه گفت: يكي ديگر از ويتامين‌هاي مورد نياز در دوران بلوغ ويتامين A است منبع مهم تامين اين ويتامين اجزاي دروني مثل جگر، روغن كبد ماهي، ميوه‌ها و سبزيجات زرد رنگ مثل هويج، كدو تنبل، زردآلو، انبه، سيب است ولي بايد توجه داشت با وجود اين كه اين ويتامين بسيار مهم است و كمبود آن بدن را دچار مشكل مي‌سازد افزايش اين ويتامين به صورت مكمل هم اثر تخريبي بر بدن دارد.

دكتر مظهري ادامه داد: با توجه به اين كه نياز افراد به انرژي در دوران بلوغ افزايش مي‌يابد بايد انرژي خود را از محل چربي‌ها 25 الي 30 درصد، پروتئين‌ها 12 الي 20 درصد و كربوهيدرات‌هاي پيچيده كه بيشتر آنها به صورت نان،‌ غلات، برنج و …. 45 الي 60 درصد تامين كنند.

وي ادامه داد: خانواده‌هايي كه علاقه دارند دختران و پسران بلند قد داشته باشند بهتر است از تركيباتي كه حاوي روي است استفاده كنند چون اين ماده علاوه بر اين كه اشتها را افزايش مي‌دهد در افزايش سرعت رشد نيز تاثير گذار است و غذاهاي حيواني و انواع مغزها مثل بادام، مغز تخم كدو و .. منبع خوب تامين كننده روي است.

رييس انجمن تغذيه ايران افزود: استفاده از آجيل‌هاي شور مثل تخمه،‌ بادام، گردو، پسته، كشمش و … به جاي تنقلاتي مثل چيپس و پفك در دوران بلوغ مي‌تواند مهمترين منابع تامين كننده انرژي در دختران و پسران در دوران بلوغ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.