يك درصد افزايش در جمعيت زنان بيكار 19 درصد از نرخ مشاركت آنها مي‌كاهد

طبق نتايج تحقيقات آثار غيرمستقيم بيكاري مردان بر انگيزه حضور زنان در بازار كار از يك سو و رقابت مردان و زنان براي كسب فرصت‌هاي شغلي در برخي از مشاغل نشان دهنده رابطه مستقيم نرخ بيكاري مردان با نرخ مشاركت زنان است.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تحقيقي پيرامون عوامل مؤثر بر مشاركت اقتصادي زنان ايران توسط حسين ميرزايي، بيكار ماندن مردان را باعث ايجاد اثر دلسردكننده بر زنان براي حضور در بازار كار مي‌داند، هر چند ممكن است اين تاثير چندان هم قوي نباشد.

در برخي از موارد نيز ممكن است، زن به عنوان فرد دوم خانوار وارد بازار كار شود كه در صورت بيكار شدن مرد هزينه‌هاي فرصت بيكار ماندن زنان خيلي بيشتر از قبل مي‌شود و انگيزه حضور و مشاركت در بازار كار در آنها افزايش مي‌يابد.

همچنين با افزايش بار تكفل خانوار، از يك سو انگيزه زنان براي حضور در بازار كار به منظور كمك به جبران هزينه‌هاي روزافزون خانوار افزايش مي‌يابد و از سوي ديگر نياز به توليد كالا و خدمات خانگي بيشتر براي خانوارهاي پر جمعيت باعث كاهش انگيزه مشاركت زنان در بازار كار شود.

نتايج اين تحقيق همچنين بيانگر آن است كه زنان سرپرست خانوار انگيزه بيشتري براي حضور در بازار كار دارند.

به گزارش ايسنا، همچنين با توجه به اهميت بالاي مشاركت زنان، به ازاي هر يك درصد افزايش در فارغ‌التحصيلان زن ديپلم و بالاتر در سطح كشور 26 درصد بر نرخ مشاركت زنان افزوده مي‌شود؛ به عبارت ديگر زماني كه سهم زنان آموزش ديده از كل زنان كشور به ميزان يك درصد اضافه مي‌شود مشاركت آنها در كل كشور 26 درصد افزايش مي‌يابد.

از سوي ديگر «شهري شدن» در كل كشور اثر منفي بر نرخ مشاركت زنان دارد؛ به گونه‌اي كه به ازاي هر يك درصد افزايش در تعداد جمعيت شهري نسبت به كل جمعيت چهار صدم درصد از نرخ مشاركت زنان كاسته مي‌شود.

بيكاري زنان نيز اثر منفي بر مشاركت آنها مي‌گذارد؛ به گونه‌اي كه بيكاري مردان اثري مثبت بر انگيزه زنان براي حضور در بازار كار دارد كه تاييدي بر فرضيه جانشين بودن نيروي كار زنان و مردان در بازار كار است و به ازاي هر يك درصد افزايش در تعداد زنان بيكار 19 درصد از نرخ مشاركت آنها كاسته مي‌شود.

به گزارش ايسنا، مهمترين عوامل افزايش حضور زنان در بازار كار طي سال‌هاي اخير به ترتيب سطح تحصيلات «آموزش»، انگيزه كسب درآمد و استقلال مالي و پديده مهاجرت از روستاها به شهرها (شهرنشيني) بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.