يك نفر از هر 30 هزار نفر، متقاضي تغيير جنسيت از مرد به زن است

يك روانشناس باليني اعلام كرد: از هر 100 هزار نفر يك نفر خواستار تغيير جنسيت از زن به مرد و از هر 30 هزار نفر يك نفر متقاضي تغيير جنسيت از مرد به زن است.

حسين اسدبيگي در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» ايسنا، با اشاره به از ميان مبتلايان به اختلال جنسيتي حداقل سه برابر متقاضيان تغيير جنسيت از زن به مرد، متقاضي تغيير از جنس مرد به زن وجود دارد، گفت: افراد مبتلاء به اختلال در جنسيتي به ظاهر امكان تشخيص جنيستشان وجود ندارد و خصوصيت جنس مرد و زن را توأمان دارند ولي در اصل يا XX و يا XY هستند.

وي تصريح كرد: افرادي كه از ابتداي تولد اختلال دو جنسيتي داشته باشند، با عمل جراحي داراي جنسيت مرد يا زن مي‌شوند، ولي برخي افراد، داراي اختلال هويت جنسي هستند و با وجود اين كه به ظاهر مربوط به يك جنس زن يا مرد هستند، از نظر رواني و عاطفي احساس مي‌كنند به جنس مخالف تعلق دارند.

اسدبيگي خاطرنشان كرد: در اين حالت اين افراد از طريق روان‌درماني با جنسيت اصلي خود سازگار مي‌شوند و يا در صورت صلاحديد درمانگران، مجوز عمل جراحي تغيير جنسيت به آنها داده مي‌شود.

وي به ايسنا گفت: ملاك‌هاي تشخيصي به لحاظ طبقه‌بندي مشكلات رواني كه موجب اختلال هويت جنسي مي‌شود شامل همانندسازي مداوم و شديد با جنس مخالف است كه در اين حالت فرد تمايل و اصرار دارد كه مربوطه به جنس مخالف است و همانند جنس مخالف لباس مي‌پوشد و ايفاي نقش آن جنس را ترجيح مي‌دهد.

اسدبيگي يادآور شد: برخي از اين افراد از دوران نوجواني حتي هورمون‌هاي مربوط به جنس مخالف را مصرف مي‌كنند به صورتي كه پس از چند سال ظاهرشان نيز شبيه جنس مخالف مي‌شود.

اين روانشان باليني اظهار كرد: اختلال هويت جنسيتي مي‌تواند ناشي از مشكل زيستي يا بيولوژيكي باشد به گونه‌اي كه در هنگام بارداري، هورمون‌هاي جنس مخالف از مادر زياد ترشح شده و به جنين برسد.

به گفته اسدبيگي اين اختلال همچنين مي‌تواند در نتيجه رفتار تربيتي غلط با كودك ناشي شود، چنانچه با كودك پسر، دخترانه برخورد كند و يا برعكس و يا در نتيجه تشويق رفتارهاي جنس مخالف در كودك صورت گيرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.