وزير دفاع: افزايش بهره‌گيري از بانوان متخصص و نخبه

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از بهره‌گيري بانوان متخصص و نخبه در وزارت دفاع و افزايش انتصاب آنها در پست‌هاي مديريتي خبر داد.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار سرتيپ مصطفي محمد نجار روز يكشنبه در همايش سالانه تجليل از زنان توانمند و متخصص وزارت دفاع مهمترين وظيفه وزارت دفاع را توليد قدرت و قدرت را متكي بر دانايي دانست و افزود: «امنيت» و توسعه از جمله آثار توليد قدرت است و بويژه اگر كشور خواستار توسعه متوازن باشد بايد قدرتمند شود.

وي در ادامه با اشاره به ايجاد امنيت و احساس امنيت در آحاد جامعه بيان كرد: در اين صورت دشمن به خود اجازه تعرض نخواهد داد و اين آرامش جامعه به نهادهاي اجتماعي نيز منتقل خواهد شد.

وزير دفاع خانواده را سلول جامعه دانست و با بيان اين كه زنان در توليد امنيت اجتماعي مي‌توانند مؤثر باشند، ادامه داد: زنان محور اصلي كانون خانواده محسوب مي‌شوند كه با مدريت خود آرامش و امنيت ايجاد مي‌كنند.

وي با اشاره به نقشهاي متعدد همسري، مادري و تربيت فرزندان زن در خانواده نقش زنان را در توليد امنيت بسيار مهم ارزيابي و تصريح كرد: زنان به طور غيرمستقيم در توليد قدرت، امنيت و آرامش اجتماعي نقش دارند، به گونه‌اي كه پيامبر نيز تنها بر دستان حضرت فاطمه«س» بوسه مي‌زند و او را فردي آرامش بخش مي‌دانستند.

نجار با بيان اين كه زنان با تربيت فرزندان خود، افرادي كه در آينده جامعه را اداره خواهند كرد را تربيت مي‌كنند، افزود: اگر كودكي درست تربيت شود و در تمام ابعاد تعامل با خود، محيط، ديگران و پروردگار رشد كند، فردي معنوي و اهل دعا، نياش و عرفان خواهد بود و در اين ميان نقش مادري كمك مي‌كند تا كودك در آينده فردي آرام و آرامش بخش باشد.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع با بيان اين كه زنان با كمك در ايجاد امنيت به شكلي وزارت دفاع را ياري مي‌كنند گفت: در اين زمينه رهنمودهاي سازنده‌اي در مكتب اسلام پيرامون توليد قدرت و امنيت اجتماعي داريم.

وي با اشاره به وجود نگاهي پوچگرايانه و بينش ليبرال دموكراسي در دوران قبل از انقلاب و نگاه به زن به عنوان كالاي مصرفي و استفاده از آنها در تبليغات خميردندان، موتورسيكلت و … گفت: امام‌خميني(ره) با حضور خود هويت اصلي را به جو جامعه و بويژه زنان با حضور در راهپيمايي و تظاهرات بازگرداندند.

وزير دفاع در ادامه با اشاره به مخالفت امام با برخي نگاههاي متحجرانه و تكيه بر اسلام و شناخت عميق از دين اظهار كرد: امام خميني(ره) با اين حركت حضور زنان در صحنه را به شكلي عملي ترسيم كرد، اين در حاليست كه در دوران پيروزي انقلاب بسياري از زنان زير شكنجه‌ها شهيد شده و بسياري ديگر از آنها در دانشگاهها و مبارزات حضوري جدي داشتند.

نجار در ادامه با اشاره به نقش فعال و مؤثر زنان در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها اذعان كرد: زنان با تربيت فرزندان و فرستادن آنها و همسرانشان به جبهه، نقش بزرگي ايفا كردند اين در حاليست كه بيگانگان مي‌خواستند اين را از ما بگيرند ولي امام خميني(ره) مانع از اين امر شد.

وزير دفاع با اشاره به نقش مادران جوانان فلسطيني در فرستادن آنها به عملياتهاي استشهادي اين حركت حزب الله لبنان را بر گرفته از حركت انقلاب اسلامي دانست و ادامه داد: پس از دوران دفاع مقدس حضور زنان در عرصه‌هاي علم، تكنولوژي و مديريتي زبانزد است، بويژه اين كه علاقه بيشتر دختران به درس خواندن در مقايسه با پسران نشان از انگيزه‌ آنها براي تعالي جامعه و توسعه كشور دارد.

به گفته وي از ميان يكهزار و 591 نفر زن حاضر در وزارت دفاع بيش از 70 نفر داراي پستهاي مديريتي هستند.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع با اشاره به تلاش بيشتر براي رشد حضور زنان در وزارت دفاع و استفاده از آنها در پروژه‌هاي دانشگاه و مراكز صنعتي بيان كرد: اين در حاليست كه زنان در برخي از كارها كه نيازمند ظرافت بيشتري است، موفقتر عمل مي‌كنند، به گونه‌اي كه در سفري به كشور انگلستان جهت انتقال تكنولوژي پيرامون ريخته‌گري دقيق در كارگاهي به نام «موم» تمام آنها زن بودند در كشور خود نيز زماني كه مردان در آن صنعت كار مي‌كردند متوجه شديم كه آنها ظرافت زيادي ندارند و مدلي كه زنان ارائه مي‌كردند دقيقتر از مردان بود.

وي همچنين به برنامه استفاده از زنان در صنايع موشكي، الكترونيكي، IT، سازمان جغرافيايي، هوا ـ فضا و … در مكان‌هايي مانند آزمايشگاه و صنايع ظريف گفت: در صنايع ظريف بهره‌وري توسط زنان مي‌تواند بالاتر باشد كه اين امر نيازمند همكاري بخش‌هاي مختلف است.

نجار در ادامه به برنامه‌هاي وزارت دفاع اشاره كرد و گفت: يكي از اين برنامه‌ها بهره‌گيري از بانوان نخبه و كمك به آموزش آنها در راستاي ارتقا در زمينه‌هاي مختلف است كه در اين زمينه طرحي به نام «پيمان» متشكل از 6 كميته كه يكي از آنها براي توانمندسازي است و دفتر مشاركت زنان در آن داراي جايگاه فعاليت است، اجرا مي‌شود، همچنين براي حمايت از اين طرح 6 اتاق فكر نيز تعبيه شده است.

وزير دفاع در ادامه تقويت حضور زنان متخصص، تخصيص فضاي كاري مناسب در مراكز تحقيقاتي، پژوهشي، الكترونيكي و فراهم كردن تمهيدات براي حضور در مجامع علمي و سمينارها، براي ارائه مقالات، توانمندسازي زنان، ارتقاي سطح آموزش كاربردي مورد نياز صنعت دفاعي از طريق انجام نيازسنجي كه شاغل در شغل مورد نظر فعاليت كند و بهره‌مندي از زنان متخصص در پروژه‌هاي وزارت دفاع براي پركردن فاصله ايجاد شده در تكنولوژي و افزايش انتصاب زنان توانمند در پستهاي مديريتي در وزارت دفاع را از ديگر برنامه‌هاي وزارت دفاع در حوزه زنان بر شمرد.

همچنين در ادامه اين مراسم زنان برتر و متخصص وزارت دفاع تقدير شدند.

به گزارش ايسنا، بر اين اساس از فاطمه ابريشمي، اكرم طاهري، اعظم السادات خرازاني و مهري مشهدي از دانشگاه مالك اشتر، رباب خياط قوامي و ويدا قهرماني از باتري‌سازي نيرو، معظمه آقالو و عصمت عباسي شركت صاايران، سكينه اورنگي و اعظم تبريزچي از سازمان صنايع هوايي، دكتر رضوان ميرزايي، دكتر شاپوري و فرشته پژمان آرين از سازمان صنايع دفاع، اعظم شيرزاد موالو از سها، زهرا منصوري از دفتر امور مشاركت زنان وزارت دفاع، شيرين شمشيري از سازمان تامين اجتماعي تقدير شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.