روش های مدرن پیشگیری از بارداری در میان زوج های گیلانی رواج ندارد

کانون زنان ایرانی: گرایش زنان استان گیلان برای کنترل باروری با استفاده از روش منقطع بیش از روش های پیشگیری مدرن است.

آتیه خادم زاده با بررسی عوامل موثر بر انتخاب روش منقطع در بین زوج های شهرستان رشت یادآور شده که در استان گیلان نسبت استفاده کنندگان از روش منقطع یک سوم جمعیت زنان استفاده کننده از کل روش های پیشگیری از بارداری را شامل می شود.

به عقیده وی پایین بودن باروری ایده آل در بین زنان گیلانی از یک طرف و بالا بودن میزان حاملگی ناخواسته که با استفاده از روش منقطع در این منطقه همراه شده از دیگر سو، اهمیت این موضوع را نشان می دهد.

نتایج این رساله مقطع کارشناسی ارشد نشان داد که انگیزة زیادی برای کنترل باروری با استفاده از روش منقطع وجود دارد و زوجین با استفاده از این روش از عوارض جانبی و مسائل کارآمدی همبسته با روش های مدرن اجتناب می کنند.

در واقع مشکلات همراه با روش های مدرن خود شبکه ای از مسائل را پدیدآورده که هر یک به سهم خود در انتخاب روش ضد بارداری زوجین تاثیر به سزایی دارد. به نظر خادم زاده عدم رضایت از روش های مدرن عموماً از تجربة عوارض در بین استفاده کنندگان و یا نگرانی دربارة پیامدهای آن ناشی شده است. همچنین ارزیابی از مسائل بهداشتی ضد بارداری ها که تا حد زیادی از شبکه روابط اجتماعی تاثیر پذیرفته زوجین را به پذیرش روش منقطع سوق می دهد.

این بررسی روشن کرد که روش منقطع فقط یک روش مردانه است و هیچ نشانه ای از ادعای تسلط مردان در تصمیم گیری باروری با استفاده از این روش وجود ندارد. فضای فرهنگی موجود نه از طریق تسلط مردان بر زنان بلکه بر اساس درک متقابل و ملاحظه مردان از وضعیت همسرانشان بر استفادة گسترده از این روش تاثیر می گذارد. فضای فرهنگی ای که در مواردی به زنان اجازه می دهد که در تصمیم گیری برای انتخاب روش جلوگیری اعمال نظر کرده و به وضوح امتناع خود را از عوارض سوء روش ها ابراز دارند.

در واقع تعدادی از زنان در این برررسی به روشنی بیان کردند که نمی خواهند تحت تاثیر هیچ نوع عارضه ای از جانب روش های مدرن قرار گیرند. از این رو مشارکت مردان در امر تنظیم خانواده را بر انگیخته اند. این مسئله فرضیة تسلط و اقتدار مردان با استفاده از این روش را در میان جمعیت مورد بررسی رد می کند.

این بررسی همچنین آگاهی از دوره های باروری زنان، استفاده از سایر روش ها و اطلاع از روش های اضطراری پیشگیری از بارداری را نیز مورد بررسی قرار داد.

اغلب پاسخگویان بیان داشتند که در صورت تجربة حاملگی ناخواسته به سقط جنین فکر خواهند کرد و سقط اختیاری را راهی معمول برای جبران شکست روش منقطع می شناسند.

همچنین در هیچ یک از پاسخگویان عامل مذهبی دلیلی برای استفاده از روش منقطع نبوده و به جز یک نفر سایرین هیچ اطلاعی از تایید پیامبر بر این روش نداشتند.

یافته های این تحقیق کیفی از طریق مصاحبه های عمیق با استفاده کنندگان روش منقطع (27مورد زن و 14مورد مرد) بوده و نیز سه مورد مصاحبه گروهی متمرکز نیز انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.