حمله نيروى انتظامى به تجمع روز زن در پارك دانشجو

حدود صد و بيست يا سى نفر زن و مرد برای بزرگداشت روز جهانی زن در پارك دانشجو تجمع كرده بودند. به تعداد دو برابر آنها مامور نيروی ‌انتظامی در محل حاضر شده بود تا مانع برگزاری‌ اين مراسم مسالمت‌آميز شوند. ماموران، حاضران را تهديد كردند، به آنها فحش‌های ركيك دادند، آخرسر هم يورش آورده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.خانم سيمين بهبهانى كه تازه از بيمارستان مرخص شده و با وضع جسمى نامساعد در اين جمع حاضر شده بودند، با باتوم مضروب شدند.

توضيحات خانم دكتر محبوبه عباسقلی‌زاده درباره واقعه پارك دانشجو به خبرنگار بخش فارسی صدای ‌آلمان:

خانم عباسقلى زاده تعريف كنيد چه شد؟

محبوبه عباسقلى زاده: قضيه به اين صورت شد كه حدود صد و بيست سى نفر از فعالان جنبش زنان شامل زن و مرد درپارك دانشجو تجمع كرده بوديم و آنجا بروشورهاى مراسم را داشتيم پخش می‌كرديم. همزمان چند ماشين نيروى انتظامى در اطراف ايستاده بود و مرتب تذكر مى‌دادند كه تجمع غير قانونى است و متفرق شويد. تعداد نيروى انتظامى رفته رفته افزايش پيدا كرد. تهديد به حمله كردند و بعد اقدام به حمله كردند. بسيارى را مجروح كردند. فحش‌هاى ركيك دادند. در واقع خشونت‌هايى كردند كه با دشمن می‌كنند و الان هم همه متفرق شده‌اند. ساعت چهارونيم همه متفرق شدند. تعداد نيروهاى انتظامى تقريبا دو برابر شركت كننده ها بود. شايد حدود سيصد نفر! می‌خواهم بگويم خيلى زياد!“

مراسم چقدر انجام شده بود كه اين اتفاق افتاد؟

محبوبه عباسقلى‌زاده: فقط بروشورها را پخش كرده بوديم و سرود ”اى زن اى حضور زندگى“ رو خوانديم و در حقيقت هنوز شروع نشده بود و يكربع اول بود كه اين اتفاق افتاد.

الان همه متفرق شده‌اند؟

محبوبه عباسقلى زاده: آره همه! هيجكس از ديگرى خبر ندارد. همه با دست و پاى ضرب ديده و كبود به گوشه‌اى رفته‌اند. يكى چهار راه كالح است يكى ميدان انقلاب. ولى راه برگشتن نيست. راهها را بسته‌اند.

برخورد مردم چه بود؟

محبوبه عباسقلى‌زاده: مردم حيرت زده بودند. آنجا چهار راه وليعصر محيطى است كه مردم براى خريد ميايند. جز اين كه با حيرت و تعجب نگاه كنند، و با هم حرف بزنند، عكس‌العمل خاصى نشان ندادند. خشونت وحشت می‌آورد ديگر خانم عزيز!

***

توضيحات خانم “مريم شبانى”، خبرنگار روزنامه “اعتماد ملى”، عضو شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت

خواهش می‌كنم تعريف كنيد چگونه به شما حمله شد؟

مريم شبانى: در دقايق اوليه در حاليكه حدود دويست نفر جمع شده بودند، يك‌ربع بعد از شروع، پس از خواندن شعر، نيروى انتظامى بدون اينكه هشدار خاصى بدهد با باتوم حمله كرد به جمعيت و شروع كرد به زدن و دنبال كردن آنها در خيابان‌هاى اطراف. تا جاييكه متاسفانه خانم سيمين بهبهانى كه تازه از بيمارستان مرخص شده و با وضع جسمى نامساعد آمده بود به ميان جمع، ضربه باتوم خورد و اين باعث تاسف همه شد. در اين تجمع دوربين‌هاى خبرنگاران خارجى توقيف شد. فيلم‌هاى عكاس‌ها و فيلمبردارها را گرفتند پاك كردند. بنابراين نمى‌توان انتظار داشت كه فيلم و تصويرى از اين تجمع وجود داشته باشد. مخصوصا آقايان را بيشتر كتك می‌زدند و اگر هم بازداشتى شده باشد از ميان آقايان بايد باشد. همه اين وسط به طرز وحشتناكى اعم از زن و مرد كتك می‌خوردند. چيز جالب اين كه نيروى انتظامى بر خلاف رويه‌هاى سابق، با فحاشى و تهديد جلو آمد در حاليكه ما قبلا شاهد بوديم كه نيروى انتظامى اول می‌آمد و درخواست می‌كرد و اگر به درخواست‌اش توجه نمى‌شد، اقدام به عمل می‌كرد. اين دفعه فورا با فحاشى و تهديد وارد شدند و عملا تجمع وقت مفيدش يك ربع بود. در خيابانهاى اطراف هم نيروى انتظامى ما را دنبال می‌كرد آن هم نه به قصد متفرق كردن ، بلكه دنبال كردن به قصد كتك زدن!

خودشما شخصا خانم بهبهانى را ديديد كه بهشان حمله شد؟

مريم شبانى: بله! خانم‌هاى هسته اول فعالين حقوق زن دور ايشان حلقه زدند تا مانع هجوم به خانم بهبهانى شوند و گريه می‌كردند اما حلقه زدن باعث شد كه خودشان هم خيلى باتوم بخورند.

اطلاع داريد كه كسى دستگير شده باشد؟

مريم شبانى: هنوز معلوم نيست. آنجا چند نفر را ديديم كه گرفته‌اند به سوى ماشين ها مي برند اما هنوز اطلاع دقيق نداريم. حتى خبرنگاران آسوشيتد پرس و سايرين اعلام كردند كه چند دقيقه بازداشت بوده اند و فيلم‌هايشان را پاك كرده‌اند و گفته اند حالا برويد.

***

گزارش ديگر از تهران

پلیس تجمع زنان را به شدت سرکوب کرد

تجمع زنان در پارک دانشجو که به مناسبت روز جهانی زن برگزار شده بود از سوی نیروی انتطامی به خشونت کشیده شد. این تجمع که به دعوت چند گروه و NGO زنان و افراد فعال در زمینه حقوق زنان شکل گرفته بود از همان ابتدا با برخورد شدید پلیس مواجه شد.

شاهدان عینی از شدت بی سابقه برخورد پلیس با زنان خبر می دهند. برخورد وحشیانه پلیس به حدی بود که از همان آغاز تجمع و بدون هیچ اخطار قبلی پلیس وارد عمل شد و به ضرب و شتم حاضران در تجمع پرداخت. در این برنامه افراد پیر و میانسال هم از برخورد پلیس مصون نماندند و فردی مانند سیمین بهبهانی که با وجود کسالت و بیماری در این تجمع حاضر شده بود از طرف پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این درحالی است که تجمع زنان بیشتر فرهنگی – اجتماعی محسوب می شود .

پليس: چند نفر دستگير شده است

ايلنا: مراسمی كه عصر امروز به مناسبت روز جهانی زن از سوی فعالان نهادهای غيردولتی زنان و بدون مجوز در پارك دانشجو برگزار شد، با دخالت نيروی انتظامی به خشونت گراييد.

به گزارش خبرنگار “ايلنا”، جمعی از فعالان نهادهای غيردولتی زنان عصر امروز به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن در پارك دانشجو اجتماع كردند كه اين تجمع دقايقی پس از برگزاری با دخالت نيروی انتظامی به خشونت كشيده شد.

بر اساس اين گزارش، زنان فعال در نهادهای غيردولتی زنان ضمن خواندن سرودهايی در دفاع از حقوق زنان، خواستار برگزاری اين مراسم شدند كه در خلال اين امر درگيری هايی نيز بين پليس و تجمع كنندگان روی داد.

سردار “قدرت الله محمودی” كه فرماندهی نيروهای انتظامی حاضر در پارك دانشجو را برعهده داشت، در گفت وگو با خبرنگار ايلنا، با بيان اينكه اين تجمع بدون هيچ گونه مجوزی صورت گرفته است، گفت: نيروی انتظامی با عملكرد خود باعث شد تا اين تجمع رنگ و بوی سياسی به خود نگيرد و در اين رابطه چند نفر دستگير شده و در حال بررسی موضوع هستيم.

پيش از اين جمعی از نهادهای غيردولتی زنان اعلام كرده بودند كه برای آنچه كه آن را “اعلام همبستگی با زنانِ جهان و محو هرگونه نابرابری، تبعيض، خشونت و برقراری صلح، عدالت، برابری، و آزادی” خوانده‌‏ بودند؛ در روز جهانی زن (چهارشنبه ١٧ اسفند- ٨ مارس) از ساعت ١٦ الی ١٧ در پارك دانشجو گردهم می‌‏آيند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.