روش‌هاي زايمان در ايران، 40 سال عقب‌تر از دنيا

كارشناس مسئول مامايي وزارت بهداشت گفت: رشته مامايي هنوز حتي اداره مستقلي در وزارت بهداشت ندارد و متاسفانه بي‌توجهي به جايگاه اين رشته وضعيتي را به وجود كه آورده كه روشهاي زايمان طبيعي در ايران مطابق روشهاي 40 سال پيش كشورهاي پيشرفته است.

معصومه شاه محمدي در آستانه روز جهاني ماما در گفت‌وگو با فارس، افزود: متاسفانه مامايي در كشور ما به عنوان يك رشته حاشيه‌اي در نظام سلامت تبديل شده به طوري كه از سال 79 مامايي در وزارت بهداشت فقط به عنوان زير گروه نيروي انساني مركز توسعه شبكه بهداشتي كشور مطرح بود و از سال گذشته به عنوان زير گروه اداره سلامت خانواده و جمعيت درآمده است و هنوز اداره مستقلي براي ماماها در وزارت بهداشت وجود ندارد.

وي ادامه داد: بي توجهي به وضعيت مامايي در اين سالها منجر به افزايش افسار گسيخته سزارين‌هاي غير ضرور به خصوص در بيمارستانهاي خصوصي شده است به طوري كه اگر چه آمارگيري وزارت بهداشت در سال 79 نشان دهنده 35 درصد زايمان‌ها به صورت سزارين در كشور است اما واقعيت اين است كه در برخي از بيمارستانهاي خصوصي 100 درصد زايمان‌هاي به صورت سزارين انجام مي‌شود.

وي گفت: مشكل فعلي اين است كه مادران جوان اصلا به روشهاي جديد زايمان طبيعي بدون درد آشنا نيستند و چون آموزشي نيز براي مديريت درد قبل از زايمان و كاهش آن در كشور وجود ندارد، گرايش به سزارين و زايمانهاي غير طبيعي افزايش يافته است.

وي افزود: بايد با آموزش به مادران براي مديريت درد در دوره بارداري متناسب با سن جنين، گرايش به زايمانهاي طبيعي را در آنان افزايش داد اين روشي است كه به عنوان پيشرفته‌ترين روشهاي زايمان در دنيا اجرا مي‌شود، روش‌هايي كه متاسفانه مشابه آن را 40 سال پيش خود ما داشتيم و اكنون به فراموشي سپرده شده است.

شاه محمدي گفت: به طور كلي فقط حدود 10درصد مادران نياز به سزارين و زايمان غير طبيعي دارند و 90 درصد ديگر بايد به صورت طبيعي زايمان كنند، در دنيا نيز اين مسئله به عنوان يك اصل اساسي پذيرفته شده است كه بايد مادران نسبت به مديريت درد زايمان با روشهاي فيزيولوژيكي و انعطاف‌پذيري بدن (relaxsation) در طول دوره بارداري آشنا شوند در حالي كه متاسفانه در كشور ما روي تخت زايمان اين مطالب به مادر گفته مي‌شود كه واقعا خيلي دير است.

كارشناس مسئول مامايي اداره سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت افزود: بخشنامه‌اي را دو سال پيش داشتيم كه ماماهايي كه در زايمانهاي طبيعي به متخصصان زنان و زايمان كمك مي‌كنند حداقل 10 درصد حق زايمان را دريافت كنند اما بيش از 50 درصد مراكز بهداشتي و درماني اين بخشنامه را اجرا نكردند و حتي از پرداخت سه هزار تومان به ماما به ازاي هر زايمان نيز خودداري مي‌كنند.

وي گفت: طرح ديگري نيز از دو سال پيش مبني بر ايجاد مراكز آمادگي براي زايمان مادران در كشور در وزارت بهداشت آماده شده است و مراحل كارشناسي آن نيز انجام شده است اما از آن زمان تاكنون هنوز منتظر امضاي وزير و ابلاغ آن هستيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.