بيش از يك ميليون بيوه در افغانستان زندگي مي‌كنند

[

دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد در کابل اعلاميه‌اي منتشر کرده که در آن روز جهاني خانواده، امسال به نام «تغيير خانواده، فرصت‌ها و چالش‌ها» نامگذاري شده است.

به گزارش سرويس «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بطور عموم تمام خانواده‌ها در جهان دچار تغييراتي شده‌اند، بر اساس اين بررسي‌ها متوسط اندازه خانواده‌ها در جهان کاهش يافته است.

بي‌بي‌سي همچنين اعلام كرد: روز خانواده و تجليل از آن براي بيشتر افغانها يک مفهوم و تعبير جديد است، افغانها بطور سنتي در واحد هاي کوچک زنگي مي کنند، که در رأس آن پدر و مادر به طور نامتعادل سرپرست آن هستند.

تحولات و بحران‌هاي چند دهه اخير در اين کشور نه تنها دگرگوني هايي در ساختار جامعه وارد کرده بلکه موازي با آن، تغييراتي را در ساختارهاي خانواده گي نيز بوجود آورده است.

افزايش آمار زنان بيوه، فقر و بحران هاي خانوادگي که ناشي از سنت‌هاي قبيله‌اي در اين کشور است سبب شده که بسياري از خانواده ها متکي به يک سرپرست (پدر يا مادر) باشند.

بيشتر زناني که همسران خود را از دست داده‌اند، اکنون تنها نان‌آور خانواده‌هاي خود هستند، درحالي که در گذشته اين زنان و فرزندان آنها وابسته به خانواده‌هاي نزديکان خود بودند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوي سازمان ملل متحد در افغانستان بيش از يک ميليون بيوه زندگي مي‌کند.

تغييرات در زندگي اين گونه زنان سبب شده تا آنها بيشتر مسوليت پذير باشند، به عنوان عضو فعال در اجتماع حضور يابند و به فعاليت هاي اقتصادي مشغول شوند.

اما اين تغييرات که ناشي از وضعيت نابسامان اقتصادي خانواده هاست بيشتر تحميل شده به نظر مي‌رسد.

شمار متعدد سازمان‌هاي غيردولتي ملي و بين المللي بطور ناهماهنگ و محدود براي خانواده‌هاي تک‌سرپرست کار مي‌کنند.

اما به گفته مسؤول يکي از نهادهاي کمک به زنان فقير و بي‌سرپرست افغان، اين فعاليت‌ها کافي نيست.

در حال حاضر دولت افغانستان با موضوع بهبود شرايط کار و زندگي براي حدود 300 هزار زن افغان روبروست که تنها نان‌آور خانواده‌هاي خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.