دادكان به خانواده‌اش اجازه رفتن به استاديوم نمی‌دهد

در فاصله کمتر از دو هفته مانده به آغاز رقابتهاي جام جهاني رييس فدراسيون فوتبال ايران در مصاحبه اي با سايت دويچه وله تاکيد کرد در پايان اين رقابتها از فدراسيون خواهد رفت.

به گزارش مهر، سايت «دويچه وله» اين مصاحبه را با رييس فدراسيون فوتبال ايران انجام داده که از نظر مي گذرانيد:

در کشور آلمان ايراني‌هاي بسياري حضور دارند. بيش از120 هزار ايرانى در آلمان زندگى مى‌‌کنند. شما چه انتظارى از جامعه ايرانى در طول مسابقات جام جهانى داريد؟

انتظار من از همه‌ ايراني‌ها اين است که براى تشويق تيم کشورشان بيايند. مى‌‌دانم که پرتغالي‌ها، آنگولايي‌ها و مکزيکي‌ها براى تشويق تيم کشورشان مى‌‌آيند. تعداد مهم نيست وهمين‌ که براى تشويق تيم ملى بيايند، مى‌‌تواند روحيه مضاعفى براى بازيکنان تيم باشد و من از همين جا و از همين تريبون از همه‌ ايراني‌هايى که صداى مرا مى‌‌شنوند درخواستم اين است که براى تشويق تيم ملى کشورشان به ورزشگاه بيايند.

آقاى دادکان چه انتظارى از ديدگاه فنى از تيم فوتبال ملى ايران داريد؟ شما خودتان فوتباليست بوديد، بخت تيم فوتبال ايران را در اين گروه تا چه حد مى‌‌بينيد؟

به همان اندازه که تيم آنگولا، پرتغال و مکزيک براى خودشان بخت صعود از اين گروه را دارند، تيم ملى کشورمان هم به همين ميزان از بخت صعود برخوردار است. تيم ما شانس اين را دارد که از گروه خودش صعود کند. ولى فوتبال قابل پيش‌بينى نيست.همه‌ تلاش کادر فنى و بازيکنان اين است که بتوانند بازى قابل قبول و پسنديده‌اى را در طول مسابقات جام جهانى ازخودشان به نمايش بگذارند و من هم اميدوارم اين اتفاق بيفتد.

بيش از چهار سال است که شما رياست فدراسيون فوتبال ايران را برعهده داريد. در اين چهارسال تيم ملي روي هم رفته به نتايج موفقيت‌آميزى دست يافت. نمونه آن حضور موفق در جام ملت‌هاى آسيا و صعود به جام جهانى فوتبال آلمان است. بعد از جام جهانى شما احتمالا رييس فدراسيون نخواهيد بود، چرا؟

چهارسال پيش اگر خاطرتان باشد، تيم ملى ما در رنکينگ فيفا رتبه‌ چهل‌ وچهارم را داشت اما امروز در رنکينگ فيفا تيم ما جزو بيست تيم برتر دنياست. ما موفق شديم در طول اين چهار سال قهرمان دو قاره آسيا و اقيانوسيه بشويم، در جام ملت‌ها مقام سوم را به دست بياوريم و همينطور چندين جام بين‌المللى را کسب کنيم و در نهايت به جام جهانى صعود کنيم؛ اين از بعد فني. از نظر عمرانى هم فدراسيون فوتبال امکانات بسيارى را فراهم کرده، ولى هر کسى دوره‌اى دارد و من هم فکر مى‌‌کنم چهار سال در فدراسيون فوتبال بودن براى من دوره‌ خوبى بوده و احساسم براين است که بعد از جام جهانى جاى خودم را به فرد ديگرى بدهم که او هم بتواند استعداد خودش را در زمينه‌ فوتبال بروز بدهد.

کار برانکو ايوانکوويچ را تا چه حد قابل قبول مي بينيد؟ مطبوعات ايران خيلى از کار ايشان انتقاد مى‌‌کنند ولى برانکو روي هم‌رفته بد نتيجه نگرفته است. به هرحال در فوتبال نتيجه مهم است که او هم به اين نتايج دست يافته و شما هم در طول اين چند سال همواره با برنامه‌هايي که تدارکديده بوديد شرايط اين دستيابي به موفقيت را فراهم کرديد. نظرتان در اين رابطه چيست و چرا اينقدر براى کادر فنى تيم ملى در اين روزهاي آخر که فوق‌العاده حساس هم هست اين همه مزاحمت ايجاد مي شود؟

خوشحالم که شما و خيلى کسان ديگر اين مساله را مطرح مى‌کنيد. من در طول اين چهارسال هميشه از فعاليت‌هاى آقاى برانکو حمايت و دفاع کردم. برانکو مربى و معلم باشخصيتي‌ است و در فوتبال ما خدمت کرده. اينکه مطبوعات کشور ما چه مى‌‌گويند براى خودشان قابل احترام است ولى براى من و همکارانم تصميماتى که خودمان مى‌‌گيريم قابل احترام است. من به آنها اصلا کارى ندارم و طبعا آنها هم هرچه راجع به برانکو و تيم ملى ايران بگويند براى من ارزش ندارد. هدف من صعود تيم ملى ايران به جام جهانى بود و با يک هدف مشخص براي اعتلاى فوتبال کشورم و به دست آوردن رتبه‌هاى خوب جهانى در فوتبال به آن دست پيدا کرديم. اين موفقيت به وسيله‌ همين آقاى برانکو حاصل شد.

با اين حساب مي توانيد با اطمينان بگوييد در رقابت‌هاي جام جهاني کسي جز برانکو بر روي نيمکت نمي نشيند؟

قطعا همينطور است! آقاى برانکو سرمربى تيم ملى فوتبال کشور ما در جام جهاني ا‌ست.

چندى پيش ورود خانم‌ها به استاديوم آزاد و دوباره ممنوع شد. نظر شما به عنوان رييس فدراسيون فوتبال در رابطه با اين موضوع چيست؟

من هم خوشحال مى‌‌شوم که خانم‌ها بتوانند به استاديوم بيايند ولى شما بپذيريد که شرايط در حال حاضر در استاديوم‌هاى ما شرايط مناسبى براى حضور خانم‌ها نيست. فکر مى‌‌کنم بايد اول شرايط را مهيا کنيم که حتي خود من راغب بشوم به دختر يا خانمم بگويم برويم استاديوم. اگر امروز بگويم که شرايط براى حضورخانم‌ها مساعد است، حرف بيهوده‌اى زده‌ام چون خودم اصلا نمي‌توانم اين را به خانم و بچه‌هايم بگويم. ما اول بايد فرهنگ استاديوم را براى حضور خانم‌ها مهيا کنيم و وقتى اين کار انجام شد، خب چه اشکالى دارد، خانم‌ها هم بخش عظيمى از جامعه هستند و مى‌‌توانند براى ديدن بازي‌ها به استاديوم بيايند.

اينکه بازيکن‌ها تا چه حد حق دارند مويشان را بلند کنند و يا اصلا مويشان بايد بلند يا کوتاه باشد آيا اين مساله مهم است؟

اصلا موضوع بلندى موى بازيکن به کسى ارتباط ندارد. هرکسى شخصيت و شيرازه‌ خودش را خودش ترسيم مى‌‌کند و منافاتى هم با مسائل اجتماعى ندارد. به نظر من مسائل شخصى افراد ارتباطى به کسى ندارد. بازيکن حق دارد، دلش مى‌‌خواهد موهايش را بلند کند ولى شئونات کشورش را هم بايد رعايت کند. بعضي از بازيکن‌هاى تيم ملى اگر هم موى بلند داشتند،‌ از نظر من به عنوان رئيس فدراسيون هيچ موقع اشکالى نداشته و من هميشه تشويقشان کرده‌ام و به آن چيزى که دوستش دارند احترام گذاشته‌ام، ولى از آنها هميشه خواسته‌ام که نسبت به فرهنگ و اعتقادتمان احترام بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.