ميزان مشاركت زنان در فعاليتهاي اجتماعي بيشتر از آمار ارايه شده درسرشماري است

كارشناس روابط بين‌الملل مركز آمار ايران گفت: ميزان مشاركت زنان در فعاليت‌هاي اجتماعي بيشتر از آمار ارايه شده از سوي سرشماري عمومي نفوس و مسكن است.

” رضا عزيز پور ” روز شنبه در حاشيه نخستين سمينار منطقه‌اي آموزش مفاهيم رويكرد جنسيتي در سرشماري نفوس و مسكن در كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ميزان مشاركت زنان در سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ‪ ۷۵‬تنها ‪ ۱۴‬درصد بود.

وي گفت: اين رقم بسيار كمتر از نرخ واقعي است و اين بدليل نبود رويكرد جنسيتي در سرشماري‌ها است كه اين مشكل بايد در سرشماري سال ‪ ۸۵‬رفع شود.

عزيزپور تصريح كرد: اعلام نرخ واقعي مشاركت زنان در فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي يكي از اهداف مهم سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ‪ ۸۵‬است.

وي گفت: بسياري از مردم به دليل مسائل فرهنگي اطلاعات دقيقي از وضعيت مشاركت زنان در سرشماري‌ها ارائه نمي‌كنند و اين كارشناسان آموزش ديده هستند كه مي‌توانند اين مشكل را برطرف كنند.

وي حساس‌سازي مردم نسبت به نرخ مشاركت زنان ، تغيير ديدگاه جامعه نسبت به مفاهيم جنسيت، دستيابي به آمار و اطلاعات يكسان در خصوص نرخ مشاركت زنان در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي و آموزش دست اندركاران طرح سرشماري را از اهداف برگزاري سمينار آشنايي با رويكرد مفاهيم جنسيتي عنوان كرد.

وي گفت: كشور به پنج منطقه تقسيم شده كه نظير اين سمينار در هر يك از مناطق كشور نيز برگزار مي‌شود.

وي گفت: در سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ‪ ۸۵‬حدود ‪ ۱۷۰‬هزار نفر در رده‌هاي مختلف در كل كشور همكاري دارند.

در اين سمينار معاونان و كارشناسان آمار استان‌هاي كرمانشاه، كردستان، همدان ،ايلام، لرستان و خوزستان به مدت سه روز با مفاهيم رويكرد جنسيتي در سرشماري‌ها آشنا مي‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.