حفظ کرامت و عفت زنان به هنگام ازدحام از دلایل جداسازی محل نماز این گروه است

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: در پی جداسازی فضای نمازخانه زنان از مردان در مسجدالحرام، واکنشها و اظهار نظرهای مختلفی در مورد این طرح عنوان شده است که موافقان با تأئید اجرای این طرح، اقدام فوق را راهکاری برای حفظ عفت و کرامت زنان به هنگام ازدحام در این مکان اعلام کرده اند .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، سهیله زین العابدین عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان با بیان اینکه حق همه مسلمانان چه زن و چه مرد است که در این مکان نماز بخوانند، اظهار داشت: هیچ فرقی میان زن و مرد نیست. آنها در تکالیف، فرایض، ثواب و عقاب با یکدیگر برابر هستند و این فریضه از زنان ساقط نمی شود.

وی افزود: این حق ما زنان است که دور خانه خدا طواف کنیم، آن را ببینیم، از آن بهره جوییم، به خدا در خانه اش حرم امن الهی که زیر کرسی عرش قرار دارد پناه بریم .

وی با طرح این پرسش که چرا ما زنان باید از طواف در این مکان محروم شویم و ادامه داد این تصمیم که با هدف دور شدن زنان از ازدحام می باشد، دلیلی غیر قابل قبول است.

سهیله زین الدین در ادامه به تناقضات موجود در عربستان اشاره کرد و گفت: در خطوط حمل و نقل هوایی زنان ملزم هستند که طی مسافتهای بسیار طولانی در کنار مردی بیگانه بنشینند و گاهی اوقات ممکن است که تماس هم ایجاد شود، این مسئله مانعی ندارد اما برای حجاج تماسی غیر عمدی ممنوع است و این دلیلی غیر قابل قبول است.

وی که در خصوص مباحث اسلام تحقیق و مطالعه می کند اظهار تأسف کرد که چرا مسئولان این اقدام را انجام داده و سعی در دوری زنان از این مکان مقدس دارند. این اقدام اجرای طرد زنان از این منطقه به شیوه هجمی است، این در حالی است که زنان از دعا خواندان و لمس پرده خانه خدا نیز محروم هستند به دلیل آنکه مردان دور کعبه هستند و این امر بدعت در دین است.

عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان یاد آور شد: آنها می گویند که زنان تنها می توانند دو رکعت نماز در صحن کعبه در زمان غیر اوقات نماز است، بخوانند و اما این حق هم به آنها داده نشده است و به علت وجود مردان در این مکان به زنان دستور داده می شود که به مکان ویژه زنان بروند و در آنجا به اقامه نماز بپردازند.

دکتر عوض القرنی استاد فقه مقان عربستان ، به عنوان یکی از موافقان این طرح، با بیان اینکه این طرح مطرح شده تا زنان در جای مشخصی نماز بخوانند، تصریح کرد که در زمان ازدحام برخورد زنان با مردان و تماس با آنها ایجاد می شود که این تماس غیر شرعی است، این ممانعت نبوده بلکه واجب و ضروری است.

دکتر القرنی گفت: در شرع همه مسائل احکامی دارد و اصل این است که نماز زن در هر مکانی می تواند باشد و مسجد تنها وسیله ای بیش نیست، چرا که هدف عبادت است . کسانی که این مکان را می شناسند به خوبی می دانند که در ایام حج چه ازدحامی ایجاد می شود و تماس شدیدی میان افراد به وجود می آید که این امر از جنبه شرعی و روحی مشل ساز است .

وی که با طرح اختصاص مکانی برای نماز خواندن زنان موافق است، یاد آور شد: این امر به حفظ کرامت و نگهداری عفت آنها منجر می شود. این تصمیم جز پس از بررسی های لازم از سوی علمای دینی و شریعت اتخاذ نشده است.

عبدالعزیز محمد قاسم سردبیر روزنامه ” المدینه” که در خصوص مسائل اسلامی نیز تحقیق می کند با بیان اینکه مکانی که برای اقامه نماز زنان در نظر گرفته شده است به طور مستقیم به کعبه مشرف است، تصریح کرد: هدف دوری زنان از شلوغی و ازدحام جمعیت است تا نماز را با راحتی و آسودگی اقامه کنند. این مسئله تبعیض میان مردان و زنان نیست .

او این مسئله را تبعیض نمی داند، چرا که معتقد است در زمان موسم حج و ازدحام زنان به اماکن جیدی که برای آنها در نظر گرفته شده است، می روند و در امان می مانند.

سردبیر روزنامه المدینه نیز به عنوان موافق این طرح که جدا سازی را تعدی و تعرض به حقوق زنان مسلمان در عبادت نمی داند، گفت: گروهی از علما و شیوخ این تصمیم را گرفته و این تصمیم با تشکیل کمیته ای عملی شده است .

عبدالعزیز محمد قاسم این تصمیم را فرصتی مغتنم برای زنان برشمرد تا آنها بتوانند هر زمانی که می خواهند در مقابل خانه خدا نشسته و به کعبه نگاه کنند.

اسامه البار رئیس پژوهشگاه تحقیقات حج از دیگر موافقان این طرح نیز با بیان اینکه این منطقه واقعا کوچک است و بسیار مزدحم، گفت: تصمیم انتقال زنان به مکانی دیگر بهترین تصمیم بوده و آنها می توانند کعبه را رؤیت کرده و از آن استفاده کنند.

اسامه البار تصریح کرد: البته برخی از زنان معتقدند که این مسئله از نظر دین مناسب نیست، در حالی که برای آنها مناسب و مفید است. البته مسئولان این امر این مسئله و تصمیم را برای آنها شرح می دهند.

وی در ادامه به این مسئله که این تصمیم نهایی نیست و ممکن است به شکل سابق خود بازگردد نیز اشاره کرد.

هاتون اجواد الفاسی مورخ و نویسنده سعودی با بیان اینکه طرح جداسازی نمازخانه زنان از مردان در مسجد الحرام برای اولین بار است که در تاریخ اسلامی اتفاق می افتد، اظهار داشت: مسئولان تنها می خواهند که زنان را برای نماز در اماکن مقدس دور کنند و هدفشان هم در نهایت همین است. همانطور که طی دوران اخیر مانع از زیارت قبر رسول خدا (ص) از سوی زنان شدند.

این مورخ با اعتراض به این جداسازی گفت: این تصمیم زمانی اتخاذ شد که زنان در آن مشارکت نداشتند و این یعنی زیان رساندن به رسالت اسلام و زنان مسلمان.

وی ضرر اصلی از این پیشنهاد را حرمان زنان از ادای نماز در مسجدالحرام توصیف کرد و افزود: نماز خواندن در مسجدالحرام که مقدسترین بقعه زمین است، برای همه زنان و مردان مطلوب و پسندیده به شمار می رود، چرا زنان از آن محروم شوند.

خانم هاتون الفاسی یاد آور شد: در تمام طول تاریخ می خوانیم که حرمت زنان در اقامه نماز نگهداری شد که البته این تصمیم تنها تعدی به حقوق زنان به شمار می رود . مگر نه این است که انسانها اعم از زن و مرد یکسان خلق شده اند و مگر نه این است که زنان و مردان در همه امور عبادی و شرعی یکسان هستند، اما طی این طرح زنان مورد اجحاف و تعرض قرار گرفته اند و حق آنها ضایع شده است.

این نویسنده سعودی تصریح کرد: اگر قرار است تماس میان زنان و مردان در زمان ازدحام و شلوغی ایجاد شود، پس در ایام سعی نیز ایجاد می شود، بنابراین مسئولان امر می توانند مکانی برای زنان در نظر بگیرند که از نمازخانه زنان تا محل سعی باشد و اینگونه مساوات و جایگاه اسلام و زن را در دین خود مشخص کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.