هر 2 ساعت، مرگ يك معتاد در كشور

معاون دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با تشريح عملكرد نظام جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با قاچاقچيان و معتادان طي يك سال گذشته اعلام كرد: هر دو ساعت يك نفر در كشور بر اثر اعتياد جان خود را از دست مي‌دهد و سال گذشته 4320 نفر در ايران قرباني مواد مخدر شدند.

امير حسين مطهر در گفت‌وگو با فارس افزود: طي 11 ماه گذشته 1495 عمليات عليه قاچاقچيان مواد مخدر در كشور انجام شده است كه طي آن 1856 باند منهدم، 2175 قبضه سلاح ضبط و 5446 خودرو از قاچاقچيان توقيف شد، طي 5 ماه گذشته نيز حدود 145 تن مواد مخدر از قاچاقچيان كشف شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 26 درصد افزايش كشفيات داشتيم.

وي ادامه داد: روزانه دهها نفر معتاد و قاچاقچي در كشور راهي زندان مي شوند به طوري كه 37 درصد از زندانيان كشور را مجرمان مرتبط با مواد مخدر تشكيل مي‌دهند.

معاون مقابله با عرضه دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: سال گذشته 4320 نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در كشور جان خود را از دست دادند كه سه درصد آنها زن و بقيه مرد بودند به عبارت ديگر هر روز 11 نفر و تقريبا هر دو ساعت يك نفر در ايران به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست مي‌دهد.

وي افزود: بخشي از اين مواد توسط قاچاقچيان از طريق كشور ما به سمت كشورهاي غربي تزانزيت مي‌شود به طوري كه حتي سازمان ملل متحد اعلام كرده است كه حدود 61 درصد مواد مخدري كه به اروپا قاچاق مي شود از طريق ايران جا به جا مي‌شود با وجودي كه ما اين آمار را قبول نداريم اما حتي اگر به اظهارات خود آنها استناد كنيم نقش مهم اين كشورها، در مشاركت با ايران در مقابله با قاچاقچيان روشن مي‌شود در حالي كه اين كشورها هيچ كمك موثري در اين زمينه نمي‌كنند.

مطهر گفت: امروز سياست‌هاي كلان نظام جمهوري اسلامي ايران كه نسبت به سياستهاي سنوات گذشته تغييراتي داشته است ايجاب مي‌كند كه به جاي اينكه هزينه هاي بالايي را براي مقابله با ترانزيت مواد مخدر انجام دهيم (اقداماتي كه سود آن به كشورهاي اروپايي مي‌رسد) اين مبارزه را موكول به مشاركت كشورهاي غربي و اروپا مي‌كنيم و از اين كشورها انتظار داريم براي حفظ منافع خودشان در اين زمينه با جمهوري اسلامي ايران مشاركت كنند.

معاون دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بر اساس سياستهاي كلان مواد مخدر كشور در صورتي كه امكان درمان معتادان وجود داشته باشد و طرحها و برنامه هاي مشخصي براي درمان آنها باشد، معتادان در مرحله اول بيمار تلقي مي‌شوند اگر چه جرم انگاري مصرف مواد مخدر هم در قانون وجود دارد ولي توسعه امكانات درماني براي نجات معتادان از ورطه اعتياد در اولويت است.

وي با اشاره به افزايش اقدامات امنيتي براي كنترل مرزهاي شرقي كشور گفت: متاسفانه كنترل مرزهاي شرقي كشور به صورت يكسويه از جانب ايران انجام مي‌شود و كشورهاي افغانستان و پاكستان در كنترل مرزهاي خود اقدام جدي انجام نمي‌دهند با اين حال تلاش شده است با افزايش حفر كانال در مسير قاچاقچيان محدوديتهاي تردد آنها بيشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.