رييس هيأت مديره انجمن زنان كار آفرين: انگيزه فعاليت زنان كارآفرين به سمت «استقلال مالي» تغيير جهت داده است

رييس هيات مديره انجمن زنان كارآفرين گفت: زنان كارآفرين سرمايه و موتور متحرك توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور هستند كه با وجود ويژگي‌هايي چون خلاقيت، نوآوري، آينده نگري، قدرت تصميم‌گيري و خودباوري در مسير توان‌افزايي حركت مي‌كنند.

هدي صابر، در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» ايسنا، افزود: اگر چه ويژگي‌هاي ذكر شده ميان زنان و مردان كارآفرين تا حدي مشابه است، ولي تفاوتهايي چون استفاده بيشتر مردان از وامهاي كلان و قدرت ريسك پذيري بالاتري كه نسبت به زنان دارند و پيگيري زنان و مردم گرايي و ارتباطات بيشتر آنها نسبت به مردان اين دو جنس را در امر كارآفريني از يكديگر متمايز مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: علاوه بر اين ويژگيها عواملي چون موانع فرهنگي و مسووليتهاي خانوادگي از جمله محدوديتهاي زنان براي توسعه كسب و كار است.

صابر مهمترين انگيزه فعاليت كارآفرينان را به كار انداختن ايده‌هاي خلاق دانست و گفت: اين انگيزه در زنان كارآفرين بيشتر به سمت استقلال مالي تغيير جهت داده است.

رييس هيات مديره انجمن زنان كارآفرين عوامل حمايت كننده كارآفرينان بويژه زنان را دولت، تشكل‌هاي حرفه‌اي و خود كارآفرينان عنوان كرد و افزود: دولت با نقش تعيين‌كننده‌اي كه دارد، مي‌تواند به عنوان بسترساز براي مهارت اندوزي و آموزش، حمايت كننده مالي و تصميم گيرنده بدون دخالت در اجرا زمينه حمايت‌هاي لازم را فراهم كند.

وي ادامه داد: هر چند زنان در طي كردن مسير طولاني كه در آن قرار گرفته‌اند مشكلات و محدوديت‌هاي بسيار دارند، ولي بايد توجه كرد كه خود آنها در طي مسير و رسيدن به شرايط مطلوب بيش از هر شخص ديگري مي‌توانند موثر باشند.

صابر با اشاره به قوانين مربوط به كارآفريني، ياد آور شد: در ميان قوانين موجود برخي نياز به اصلاح و بازنگري دارند و برخي ديگر اساسا اجرا نمي‌شوند، ضمن اينكه نياز به وضع قوانين جديد كه در جهت كمك به بروز استعدادهاي نوين باشد نيز احساس مي‌َشود.

به گفته وي، زنان كارآفرين بايد در جهت كمك به پرورش استعدادهاي جوانان داراي ايده‌هاي خلاق به صورت مشاركت جدي در ايده‌سازي، مربيگري و مشاركت در ايجاد كسب و كار حضور فعال داشته باشند.

وي عمده حوزه‌هايي كه زنان كارآفرين در آنها حضور پيدا مي‌كنند را حوزه‌هاي خدماتي، كشاورزي و صنعتي اعلام كرد و به ايسنا گفت: به دليل تنوع رشته‌هاي خدماتي، گرايش روز افزون دنيا و توانمندي زنان در آنها، پذيرش بيشتر اين رشته‌ها در عرف و جامعه و امكانات اوليه كمتري كه براي ورود به رشته‌هاي خدماتي نياز است 60 درصد كارآفرينان زن در اين حوزه فعاليت مي‌كنند و بعد از آن به ترتيب به مشاغل كشاورزي (بيشتر به شكل سنتي ) و صنعتي مي‌پردازند.

صابر با بيان اينكه بر اساس مطالعات انجام شده تا امروز حدود 300 زن كارآفرين در كشور شناسايي شده است، اظهار كرد: اعلام اين رقم در حاليست كه آمار دقيقي از كارآفرينان زن در دسترس نيست كه اميدواريم در سرشماري امسال رقم دقيق آن مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.