“آرونداتی روی” و حقوق بشر برای زنان هند

سایت زنان صلح :ارونداتی روی به همراه سونا گاندی سیاستمدار محبوب هندی به زودی با همکاری گروههای فعال حقوق بشر برنامه بلند مدتی را برای کمک به زنان هندی و آشنایی انها با اصول اولیه دموکراسی از اوایل ماه اکتبر برنامه های منظمی را در سراسر هند برگزار می کنند.

آرونداتی روی نویسنده رمان پرفروش خدای چیزهای کوچک طی این سالها به عنوان یکی از فعالان حقوق بشر و دموکراسی خواهی به یک چپ دموکرات در میان طبقات مختلف هند معروف شده است.

روی در این سازمان به عنوان برنامه ریز اصلی سعی دارد زنان عامی و کم سواد را با کمک پانزده گروه از Ngo های حقوق زنان با حقوق اولیه شان در زندگی مشترک و خا نواده آشنا کند.این برنامه بیشتر در مناطق مسلمان نشین و اقوام سیک متمرکز شده است.روی معتقد است در اقوام سنتی تر و به خصوص مسلمانان زنان کمتر با حقوق شان آشنایی دارند .بیشترین آمار خودکشی و تضییع حقوق زنان هند در شهرها و روستاهای دور افتاده اتفاق می افتد.سال گذشته 47 درصد از زنان آسیب دیده هندی جزو این دسته بودند.

سونیا گاندی نامزد پیشین انتخابات نخست وزیری نیز ه عنوان حامی این برنامه قصد دارد کمک سازمان های بین المللی را برای این برنامه که در 29 منطقه هند پیاده می شود را جلب کند.روی تا امروز رهبری بیش از 17 برنامه کمک به زنان هندی را به عهده داشت که از مهمترین انها میتوان بهحقوق قانونی زنان در مقابل با همسرانشان و شرکت در فعالیت های اجتماعی و آشنایی با شیوه های جلوگیری از بارداری اشاره کرد.

روی یکی از امضا کنندگان نامه حمایت از حقوق فلسطینیان در جنگ اخیر خاورمیانه بود.او به همراه نوام چامسکی ِهارولد پینتر ِژوزه ساراماگو ِجان برگرِِ ِو…نامه را خطاب به سازمان های بین المللی نوشتند که بازتاب جهانی بسیاری داشت.

تازه ترین فصل درگیری میان اسرائیل و فلسطین زمانی آغاز شد که نیروهای اسرائیلی درغزه، دو غیر نظامی، یک پزشک و برادرش را ربودند. واقعه ای که به استنثای مطبوعات ترکیه، در جای دیگری در دنیا به آن اشاره نشد. روز بعد فلسطینی ها یک سرباز اسرائیلی را به اسارت گرفتند، و پیشنهاد مذاکره برای مبادله او در برابر زندانیان فلسطینی را مطرح کردند- این در حالیست که در حدود 10000 زندانی فلسطینی در زندان های اسرائیل بسر می برند.

اینکه «ربودن» سرباز اسرائیلی یک «خشونت و عمل شنیع» قلمداد شده است ، اما اشغال نظامی و غیر قانونی کرانه باختری و مصادره هدفمند و قدم به قدم منابع طبیعی آن – بویژه منابع آب منطقه- بوسیله نیروهای دفاعی(!) اسرائیل، یک «فاکت تاسف بار» و واقعیت زندگی است، نمونه ای رایج از بکارگیری مکرر معیارهای دوگانه (تبعیض) توسط غرب است که، علیرغم تخصیص سرزمین هایی که بوسیله توافق نامه های بین المللی ، طی 70 سال گذشته به فلسطینیان واگذار شده است، بر سر آنان وارد می آورد.

امروزه خشونت در پی خشونت جاری می شود، موشک های ابتدایی و دست ساز و موشک های پیشرفته در مقابل هم صف آرائی می کنند. موشک دومی معمولا هدف خود را در محلات پر جمعیت درجایی فرود می آورد که مردم فقیر و محروم منتظر چیزی هستند که زمانی عدالت نامیده می شد.

هر کدام از انواع موشک های بکار رفته ، انسانها را به طرز موحشی تکه تکه می کند. چه کسی بجزفرماندهان میادین جنگ، می تواند حتی یک لحظه این را از یاد ببرد؟

هر تحریک و تحریک متقابلی، مورد جدل و موعظه قرار می گیرد. اما بحث ها، اتهامات و قول دادن های متعاقب، همه برای حواس پرتی و در جهت منحرف کردن توجه جهانیان از یک اقدام بلند مدت نظامی، اقتصادی، جغرافیاِیی است که هدف سیاسی آن چیزی نیست مگرمحو ملت فلسطین.

می بایستی برای عمل ، این را به صدای بلند و شفاف گفت، که توطئه نیمه علنی و نیمه پنهان “محو ملت فلسطین”، سریعا در دست اجراست و به باور ما باید مقاومت در مقابل آن را، همان طور که هست، بدون مکث و بطور دائمی به رسمیت بشناسد.

چندی پیش نیز درچهارمین مجمع اجتماعی جهانی در بمبئی هند،شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، به همراه مری رابینسون، نخست وزیر سابق ایرلند و رییس سابق کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و آروندانی روی برگزار شد.

حدود 100 هزار نفر از تمام کشورها در این مجمع شرکت داشتند. آنها نمایندگان اتحادیه های کارگری، سازمانهای غیردولتی، مطبوعات، احزاب سیاسی و … بودندو در مجموع در طول 6 روز، حدود 1200 سمینار، کنفرانس و کارگاه در این برنامه برگزار شد که بسیاری از آنها به مسائل زنان مربوط می شود. خشونت علیه زنان، تمایلات جنسی، جهانی سازی و زنان، دادگاه بین المللی برای جرائم علیه زنان، مردسالاری و… از جمله موضوعات این برنامه ها بود.

روی که طی این سالها چندین انجمن حمایت از محیط زیست در هند تاسیس کرده است .پس از ناکامی سونیا گاندی در انتخابات به حمایت از او برخاست و جایزه ملی ادبیات هند را در دفع از او رد کرد.روی جدیدترین رمان اش را که در ماه دسامبر منتشر می شود به سونیا گاندی تقدیم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.