دبير انجمن زنان بر ضرورت يك جنبش جهاني براي مقابله با فجايع انساني تاكيد كرد

ایرنا :دبير انجمن همبستگي زنان ايران ، بر ضرورت آغاز يك جنبش جهاني براي جلب توجه افكار عمومي به فجايع انساني عليه كودكان و زنان، تاكيد كرد.

” فاطمه هاشمي رفسنجاني ” ، روز يكشنبه در همايش روز همبستگي اسلامي با زنان و كودكان قرباني جنگ و اشغال در جهان با اشاره به ابعاد مختلف فاجعه انساني عليه زنان و كودكان ، گفت: موارد بي‌شماري از نقض حقوق بين‌الملل بشر دوستانه در درگيري‌هايي كه در سراسر جهان رخ داده است ديده مي‌شود و قربانيان اين نقض‌ها به نحو رو به تزايدي ، از غيرنظاميان هستند.

وي، افزود: مهم تر از آن، اينكه در نقض‌هاي فاحش حقوق بشر كه جنايات جنگي تلقي شده و شامل قتل عمد، شكنجه، رفتار تحقيرآميز و خفت بار غير انساني است ، زنان و كودكان در معرض بيشترين آسيب‌ها قرار دارند.

هاشمي با اشاره به فجايع انساني اعمال شده به ويژه بر روي كودكان و زنان كشورهايي همچون فلسطين اشغالي، عراق و بوسني هرزگوين، گفت: آخرين تراژدي بشري، استفاده از بمب‌هايي به صورت عروسك از سوي رژيم اشغالگر قدس است كه با هدف جلب توجه كودكان معصوم و كشتار آنان صورت مي‌گيرد كه به رغم برخورداري اين رژيم از حمايت‌هاي قدرت‌هاي جهاني، اعتراض محافل بين المللي را برانگيخته‌است.

وي گفت: به رغم تمام مقررات واضح بين‌المللي از جمله كنوانسيون‌هاي چهار گانه ژنو و پروتكل‌هاي الحاقي و موافقت نامه‌هاي متعدد كه‌اكثر كشورهاي جنگ طلب، عضويت در آنها را پذيرفته‌اند و به رغم وجود مراجع بين‌المللي متعدد، سازمان‌هاي غيردولتي بين‌المللي، شوراي امنيت ، كميسيون بين‌المللي حقيقت ياب و كميته‌ها ونهادهاي متنوع حقوق بشر، اما جهان همچنان شاهد اين جنايات است.

هاشمي گفت: بر اين اساس انجمن همبستگي زنان ايران در اجلاس سران سازمان كنفرانس اسلامي در كوالالامپور ، پيشنهاد اختصاص روزي براي گراميداشت خاطره زنان و كودكان قرباني جنگ و اشغال را مطرح كرد.

وي افزود: پس از پيگيري‌هاي مستمراز طريق كشورهاي عضو، سرانجام در بيست و سومين كنفرانس وزيران خارجه اين سازمان كه با عنوان ” هماهنگي حقوق ، آزادي و عدالت ” در ژوئن گذشته، در پايتخت آذربايجان ، برگزار شد، روز اول اكتبر به عنوان “روز همبستگي اسلامي با كودكان و زنان قرباني جنگ و اشغال در جهان” اعلام شد كه اين تصميم در چارچوب قطعنامه امور فرهنگي و اجتماعي اجلاس به تصويب رسيد.

روز اول اكتبر مصادف است با خاطره شهادت “محمد الدوره”، نوجوان فلسطيني كه به دست نظاميان اسراييلي در حال عبور از خياباني در منطقه شهري و غير نظامي به شهادت رسيد.

فاطمه هاشمي درادامه گفت: انجمن همبستگي زنان ايران ، اين افتخار را دارد كه آغازگر اين حركت در ايران و جهان اسلام باشد و اين همايش نيز امروز با همين هدف صورت پذيرفته است.

دبير انجمن همبستگي زنان ايران، اظهاراميدواري كرد كه در كشورهاي اسلامي همه تلاش‌ها براي جلب افكار عمومي جوامع و حمايت دولت‌ها و سازمانهاي غيردولتي در سطوح ملي، منطقه‌اي و جهاني سامان پذيرد.

هاشمي، تاكيد كرد: كشورها بايد به عنوان يكي از حقوق بنيادين بشر، حمايت از زنان و كودكان را در جنگ‌ها و مخاصمات مسلحانه در سرلوحه برنامه‌هاي خود قرار دهند و با بهره‌گيري از رسانه‌ها و امكانات، آموزش و ترويج همگاني اين حق را در دستور كار خود قرار دهند.

همايش ” روز همبستگي اسلامي با زنان و كودكان قرباني جنگ و اشغال در جهان ” روز يكشنبه در تالار “علامه طباطبايي” واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي تهران برگزار شد.

اين همايش با همكاري انجمن همبستگي زنان با همكاري بنياد شهيد وامور ايثارگران ،جنبش‌هاي مردمي كشورهاي درگير جنگ واشغال ازجمله عراق،فلسطين و افغانستان برگزار شد.

در اين همايش نمايندگاني از كشورهاي فلسطين، لبنان ، افغانستان ، بوسني و عراق حضور داشتند.

هدف از برگزاري اين همايش بررسي و تبيين موضوع آسيب پذيري زنان و كودكان در مناقشات و درگيري‌هاي مسلحانه اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.