استاندار تهران: رنگ شاد در طراحی لباس حدود شرعی را مختل نمی کند

تنوع در لباس ، حق زنان است و رعایت پوشش مناسب حق جامعه و هویت فرهنگی جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر کامران دانشجو در افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره زنان سرزمین من و دومین نمایش زنده لباس اسلامی ایرانی که امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد ، گفت: نقش فرهنگ و الگوسازی در جوامع نقش بی بدیلی است که این امر در ایران اسلامی نیز وجود دارد و کشورما از آن مستثنی نیست و باید برای دستیابی به الگوی مناسب تلاش کرد و به ویژه این امر برای جوانان و زنان باید مد نظر قرار گیرد.

استاندار تهران افزود: در دنیای امروز به جای تبادل فرهنگ بحث جهانی شدن فرهنگ مطرح است که جهانی شدن فرهنگ در اصل به معنای تهاجم فرهنگی که شاخصه های خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: تهاجم فرهنگی به دنبال این است که هویت فرهنگی را از کشورهای دیگر سلب کند یعنی بی هویتی جایگزین فرهنگ شود و جامعه ای که هویت فرهنگی خود را از دست دهد به طور حتم دچار مشکلات اساسی خواهد شد.

استاندار تهران گفت: ایجاد بحران هویت فرهنگی یکی از مسائل اصلی است که غرب آن را در کشورهای دیگر دنبال می کند و از این طریق می خواهد بحران فرهنگی ایجاد کند.

وی گفت: در ایران امروز ما در نقطه اوج جمعیت جوان هستیم ، جوانانی که نوگرا و تحول خواه هستند. همچنین نکته مهم دیگر این است که میان بلوغ زیستی و بلوغ اقتصادی یک یا دو دهه فاصله ایجا شده که باید برای این دوران نیز چاره ای اندیشی شود در این غیر صورت مشکلات زیادی ایجاد خواهد زد.

دانشجو گفت: برای حفظ هویت فرهنگی اسلامی ایرانی در عین پویایی آن وظیفه ای است که باید هم توسط مسئولین و هم مردم انجام شود و چنانچه قرار شود هویت فرهنگی خود را از دست ندهیم و بحران هویت فرهنگی در جامعه ایجاد نشود مسئولین و مردم موظفند در این مسیر گام بردارند. که البته الگوهای فرهنگی تنها به حوزه پوشش و حجاب باز نمی گردد اما اگر در این حوزه الگوهای مناسب ارائه نشود مردم از روی اجبار و ناچارا دنبال الگوهای غربی پیش خواهند رفت.

وی گفت: پدیده جوانی با شادی است و با شادی طلبی و همچنین نشاط همراه است و ما بدنبال این هستیم که فرهنگ شادی را با حفظ اصول اسلامی و حدود شرعی در جامعه ایجاد کنیم.

دانشجو گفت: ما می توانیم بر فرهنگ جهان تاثیر گذار باشیم اما این تلاش نیاز به شجاعت توام با خداپرستی و تدبیر دارد.

وی در خصوص پوشش نیز گفت: نباید زنان را به سمت استفاده از پوشش واحد دعوت و اجبار کنیم بلکه باید با ارائه تنوع در پوشش های اسلامی در آنها را برای انتخاب باز بگذاریم درست همان چیزی که برای مردان جامعه قائل هستیم.

استاندار تهران گفت: بازگرداندن رنگ های شاد در طراحی های لباس نه حدود شرعی را مختل می کند و نه حتی حدود شرعی رنگ خاصی را برای لباس مشخص کرده است. یعنی چنانچه از رنگ های شاد در طراحی های لباس استفاده کنیم حدود شرعی مختل نخواهد شد.

دانشجو گفت: تنوع در لباس حق زنان است و رعایت پوشش مناسب حق جامعه و هویت فرهنگی جامعه است و این امر برای زنان و مردان یکسان است و هنر این است که بتوان این دو را در کنار هم قرار داد.

استاندار تهران گفت: باید بتوانیم با اقدامات حمایتی از طراحان لباس این باور را در آنها ایجاد کنیم که آنها می توانند در چارچوب حدود شرعی طرحهای مناسبی را ارائه دهند که نه تنها با سلیقه زنان مسلمان ایرانی بلکه با سلیقه تمامی زنان همخوانی داشته باشد.

وی ادامه داد: ما بدنبال طراحی و تولید لباس زیبا هستیم و اینکه غربی ها در مدل های لباس خود از جذابیت های جنسیتی و همچنین از زن به عنوان ابزار استفاده می کنند هنر نیست بطوری که این امر باعث ابتذال و ایجاد بحران فرهنگی ، از دست دادن هویت و عزت و همچنین پایین آوردن شأن زنان در جامعه خواهد شد.

استاندار تهران در خصوص برگزاری جشنواره زنان سرزمین من ، گفت: نتایج برگزاری اولین جشنواره نشان داد که می توان حدود شرعی را رعایت کرد. من معتقد به این امر نیستم که حتما باید در تولید و طراحی لباس از رنگ تیره و مشکی استفاده کرد و در برخی از موارد تاکید شده که استفاده از رنگ سیاه مکروه است. به همین دلیل بدنبال این هستیم که لباسی زیبا تنوع در بازار بیاید تا زنان بتوانند به راحتی انتخاب مناسب را داشته باشند.

وی گفت: در تمامی فرهنگ ها و ادیان ، پوشش مناسب را برای زنان مناسب دانسته اند اما به تدریج سودجویان مرزهای این امر را شکستند.

دانشجو افزود: استقبال بسیار خوبی از جشنواره اول صورت گرفت اما برخی در پی انجام شیطنت های سیاسی بودند. استفاده از پوشش مناسب بحث فرهنگی است و نباید به بحث سیاسی تبدیل شود و از تمام جناحهای سیاسی خواهش می کنم که فرهنگ جامعه را در تجارت سیاسی وارد نکنند.

وی در خصوص دائمی شدن دبیر خانه جشنواره زنان سرزمین من افزود: از سال آینده این جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود و در مرحله اول کشورهای مسلمان مد نظر است و پس از آن در سال های بعد کشورهای دیگر نیز اضافه خواهند شد.

دانشجو ، هدف اصلی برگزاری جشنواره را خدمت گذاری به مردم و حمایت از طراحان دانست و اگفت: با کمک و حمایت وزارت ارشاد ، شهرداری و ارگانهای مختلف و همچنین مردم سعی داریم به سمتی حرکت کنیم که بتوانیم طراحی هایمان را در بازار دنیا ارائه کنیم.

وی افزود: مدعی این امر نیستیم که نمی توان نشست و نظاره گر بود که پوشش های غربی بیاید و بازار کشور را فرا بگیرد و هویت فرهنگی و اسلامی را دچار خدشه کند به همین دلیل کار را آغاز کرده ایم البته اشکالاتی هم وجود داشته که به کمک و همکاری دستگاههای دیگر این امربرطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.