آنچه بايد درباره خشونت عليه زنان بدانيم؟

16تا 25درصد از زنان در نقاط مختلف جهان متحمل خشونت شركاي مذكر شان هستند و حداقل 20درصد از اين زنان نيز در طول زندگي خود يك بارتجاوز يا تهديد را تجربه كرده اند.

خشونت عليه زنان هنوز به عنوان ابزاري براي تداوم و تقويت فرمان برداري از مردان، استفاده مي شود. خشونت عليه زنان همچنين از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود. پسران شاهد خشونت عليه مادرانشان، در دوران بزرگسالي براي حل اختلاف هاي خود پيش از ساير پسران به خشونت روي مي آورند.دختران شاهد خشونت عليه مادرانشان نيز نسبت به ساير دختران با احتمال بيشتري قرباني خشونت شوهرانشان مي شوند.

تعريف خشونت عليه زنان :

خشونت عليه زنان به معناي هر رفتارخشن وابسته به جنسيت است كه موجب آسيب شده يا با احتمال آسيب جسمي، جنسي يا رواني و ضرر يا رنج به زنان همراه شود.چنين رفتاري مي تواند با تهديد يا اجبار يا سلب مطلق اختيار و آزادي صورت گرفته و در جمع يا در خفا رخ دهد.

انواع خشونت عليه زنان:

خشونت خانگي: خشونت عليه زنان در خانواده ها شايع ترين شكل خشونت عليه آنان است. نتايج بررسي ها حاكي از آن است كه احتمال ضرب و جرح، تجاوز و قتل زنان به دست همسرانشان بيش از سايرين است.

زنان بارها به دست همسرانشان به طور جدي مجروح شده و در برخي موارد بعلت آسيب هاي حاصله مي ميرند. عدم قابليت پيش بيني تهاجم هاي خشونت خانگي و نا مأنوس بودن آنها با روحيه و اخلاق زنان، بر عذاب و شكنجه حاصل از آنها مي افزايد. امكان ادامه تهاجم ها عليه زنان در خانه، از هفته اي به هفته ديگر و شايد تا ساليان متمادي ( تا زمان مرگ زنان) وجود دارد.

خشونت جسمي:

بين 16تا 25درصد از زنان در سراسر دنيا قرباني تهاجم جسمي همسران خود هستند. زنان خشونت جسمي را معمولاً افشا نمي كنند. شايد برخي از آنان به خاطر قصور در وظايفشان خود را سزاوار ضرب و شتم مي دانند سايرين نيز از آزار بيشتر شوهرانشان به خاطر تلافي افشاي اسرار خانوادگي مي ترسند. يا بدليل شرمندگي از موقعيتشان از افشاي آن امتناع مي كنند. در برخي ازكشورها هيچ قانوني براي حمايت از زنان قرباني وجود ندارد.

خشونت رواني يا احساسي:

خشونت رواني يا احساسي شامل سوء استفاده ي لفظي مداوم،اذيت و آزار، تهديد، محروميت فيزيكي، مالي و استقلال شخصي است. براي عده اي از زنان سوء استفاده احساسي ناشي از توهين مداوم و عملكرد مستبدانه شوهرانشان دردناكتر از حمله فيزيكي است چرا كه چنين رفتاري اطمينان و خود باوري آنان را كم مي كند.

تجاوز و تهاجم جنسي:

بسياري از زنان با احتمال تجربه تجاوز يا درگيري براي رهايي از آن روبرويند. 14تا20درصد از زنان ايالات متحده يكبار در طول عمر خود با تجاوزي كامل روبرو بوده اند. در يك نمونه گيري تصادفي در مورد 240زن تورنتويي 40درصدد از آنان حداقل يك آميزش جنسي اجباري در سن 16 سالگي را گزارش كرده اند.

زنان معمولاً قرباني سوء استفاده جنسي غير تماسي نيز مي شوند در چنين مواردي مردان با استفاده از روش هاي گوناگون، از جمله تماس تلفني مطالب وقيحانه به زنان مي گويند. در مواردي كه سوء استفاده جنسي غير تماسي بررسي شده، درصد بالايي از زنان (در مواردي بيش از 50درصد) تجاربي داشته اند.

خشونت عليه زنان محبوس:

خشونت عليه زنان محبوس در زندان ها و مراكز باز پروري زنان و بزهكاران از انواع ديگر خشونت است. ماهيت سوء استفاده از زنان زنداني متفاوت است و دامنه اي از آزار جسمي يا لفظي تا شكنجه جسمي و جنسي را دربرميگيرد.

خشونت عليه زنان مستخدمه منازل:

مستخدمه هاي خانگي معمولاً در برابرتهاجم هاي خشونت بار نظير سو استفاده جسمي و تجاوز كارفرمايانشان آسيب پذيرند.

اين خطر به علت امكان مضايقه كارفرمايان از پرداخت حقوق و تحويل گذرنامه و مدارك شخصي بويژه در مورد زنان مهاجر افزايش مي يابد. خشونت عليه دختر بچه ها، ترجيح پسران بر دختران در خانواده ها، خشونت عليه زنان در وضعيت درگيري، جنگ و ناآرامي ها و محروميت دختران از آموزش نسبت به پسران نيز از ديگر انواع خشونت عليه زنان است.

آثار و پيامدهاي خشونت عليه زنان:

تاثير بر قرباني به صورت كاهش كارايي در محيط كار، كاهش يادگيري در مدرسه و عدم توانايي برقراري روابط اجتماعي است.

همچنين عواقب جهاني جسماني خشونت عليه زنان همچون قتل، آسيب هاي جسمي جدي، آسيب هاي دوران حاملگي، حاملگي هاي نا خواسته و زود رس از ديگر عواقب اين مساله است.

عواقب رواني خشونت عليه زنان نيز شامل افسردگي، ترس، اضطراب، خود ضعيف بيني، نارسايي هاي جنسي، مشكلات غذايي و استرس بعد از حادثه است.

گسترش خشونت جنسي همچنين مي تواند اثر نامطلوبي بر سلامت جامعه داشته باشد. به انزواي زنان قرباني خشونت از خانواده يا تبعيد آنان از خانه و جامعه و ارتباطات اجتماعي بيانجامد. زنان قرباني خشونت ممكن است براي هميشه از تشكيل خانواده و زندگي با مردان اجتناب كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.