حجاب ، پوششی بر ناهنجاری های اجتماعی

شهرزاد نیوز: جمعی از فعالان زنان در ایران در ارتباط با موج اخیر مبارزه با “بدحجابی” بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند. در این بیانیه که با امضای ” هم اندیشی فعالان جنبش زنان” و به تاریخ 11 اردیبهشت منتشر شده، آمده است:

” پیشتر از طریق بخشنامه‌های محرمانه در بسیاری از سازمانهای دولتی پوشیدن چادر مشکی برای زنان کارمند اجباری شده بود، اما دامنة ایجاد تضییقات برای پوشش زنها خیابانها را دربرنمی‌گرفت

اکنون، با نزدیک شدن فصل گرما، برخورد با پوشش زنان در دستور کار نیروهای انتظامی قرار گرفته است. از همان ماه نخست سال 86 (سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی)، با برنامة از پیش تعیین شده به قصد آماده کردن فضا، شاهد مصاحبه های متعدد رئیس پلیس تهران در 19 فروردین 86 و مدیر کل مبارزه با مفاسد اجتماعی در 27 فروردین مبنی بر طرح مبارزه با بدحجابی برای برخورد با زنان بدحجاب و ایجاد امنیت اجتماعی و اخلاقی بودیم. مصاحبه‌هایی که در آنها ادعا می‌شود ناجا تحقیقات و مطالعات و پژوهشهایی علمی انجام داده و نتیجه گرفته که پدیدة بدحجابی و پوشش زنان – و نه قاچاق و توزیع مواد مخدر و ایجاد عدم امنیت شغلی در بسیاری از زمینه‌های هنری و فرهنگی و اجتماعی و سد کردن راه پیشرفت جوانان به صورت سالم و امنیت اخلاقی و روانی جامعه را – بدون استفاده از رانتهای دولتی به خطر انداخته است. دولتی که به انحای مختلف سد راه نشر کتب و دادن مجوز برای ساخت فیلم دیگر تولیدات فرهنگی می‌شود و هر روز سازمانی غیردولتی را به بهانه‌ای تعطیل و جمعی از فعالان زن را بازداشت یا مکلف به پرداخت وثیقه‌های سنگین می‌کند و با جهانگردان به جرم بدحجابی به گونه ای برخورد می‌کند که از سیر و سفر بیزار و فراری شوند، چگونه می‌تواند خود را در نابود کردن نشاط جامعه و سوق دادن افراد به انحراف و اعتیاد و روان‌پریشی مقصر نداند و تقصیر را به دوش بدحجابی زنان بیندازد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.