قاضي بي طرف به پرونده مکرمه رسيدگي کند

میدان زنان: خبر اجراي حکم جعفر کياني يکي از متهمان پرونده اي که به پرونده سنگسار تاکستان مشهور شده در اواسط تيرماه که با تاخير از سوي مقام هاي قضايي جمهوري اسلامي اعلام شد.

اجراي اين حکم براي مکرمه ابراهيمي ديگر متهم اين پرونده از سوي رييس قوه قضاييه جمهوري اسلامي متوقف و براي رسيدگي دقيق تر به دفتر نظارت و پيگيري قوه قضاييه ارسال شده است.

همچنين همزمان با اين اقدام قضايي، شادي صدر نيز به تيم وکلاي مدافع خانم ابراهيمي اضافه شده است.

اجراي حکم سنگسار براي اين دو متهم پس از گذشت ??سال از بازداشتشان صادر شده بود که همزمان با هفته قوه قضاييه به دستور آيت ا… شاهرودي متوقف شد، اما به نظر مي رسد قوه قضاييه با ناديده گرفتن اين دستور حکم سنگسار متهم مرد اين پرونده را اجرا کرد.

در همين زمينه، در گفت وگويي با سعيد اقبالي يکي از وکلاي مدافع خانم ابراهيمي آخرين تحولات در جريان پرونده اين متهم محکوم به سنگسار مورد بررسي قرار گرفته شده است.

در حال حاضر با توجه به صدور دستور توقف حکم در باره خانم ابراهيمي پرونده درچه مرحله اي قرار دارد؟

نظر ما اين بود که يکي از خانم ها به تيم وکلا اضافه شوند تا بهتر بتوانند با مکرمه صحبت کنند که خوشبختانه خانم صدر هم پذيرفتند.هفته گذشته من به همراه خانم صدر به دادگستري تاکستان مراجعت کرديم.

بعد از چندين ساعت بالا و پايين رفتن وصحبت با دادستان در حالي که قاضي پرونده باز هم تشريف نداشتند، موفق شديم فقط پرونده اجراي احکام را که حاوي مطالب جالبي بود مطالعه کنيم. ولي اصل پرونده به دفتر آقاي شاهرودي ارسال شده بود و ما هنوز هم موفق به مطالعه نشديم.

با مطالعه پرونده اجراي احکام به چه مطالب تازه اي دست پيدا کرديد؟

يکي از دادياران اجراي احکام که اخيرا معاون دادستان بوده اند و در اجرا دست داشتند،ايشان نامه نگاري هاي زيادي کردند با دفتر آقاي شاهرودي و کميسيون عفو و بخشودگي و مانع ايجاد کردند در عفو و بخشودگي و زمينه اجرا را فراهم کردند و براي ما سئوال است که آيا قوه قضاييه ايشان را مورد بازخواست قرار خواهد داد؟!

در تازه ترين اخباري که درباره اين پرونده منتشر شده سخن از طلاق غيابي خانم ابراهيمي از همسر سابقشان به ميان آمده و عنوان شده آقاي کياني خانم مکرمه ابراهيمي را صيغه شرعي کرده بودند اماچرا از ازدواج دايم امتناع مي کردند؟

طلاق غيابي که جعفر ادعا مي کرده در واقع وجود خارجي نداشته ولي جعفر براي اينکه خيال مکرمه را راحت کند و مکرمه را به شروع زندگي مشترک تشويق کند اين ادعا را کرده است اما اينکه چرا ازدواج موقت کرده اند ؟!

ببينيد جعفر يک همسر ديگر هم داشته که ممکن است اين موثر بوده باشد، چون در آن زمان ازدواج دوم جرم محسوب مي شده و گذشته ازآن جعفر و مکرمه در روستا زندگي مي کردند و تا جايي که ما اطلاع داريم يک روحاني محلي صيغه موقت را منعقد کرده است.

پس چرا تا به حال اين مسايل از سوي خانم ابراهيمي بيان نشده بود؟

تا وقتي در پرونده نبينيم که در صورت جلسه ها عنوان کرده اند يا نه، نمي توانيم تصميم بگيريم ودر واقع جواب اين سئوال را بدهيم ولي به نظر مي رسد يک سري از اين مطالب حتي عنوان هم شده ولي مورد توجه قاضي قرار نگرفته است.

شايد وکلاي جديد مکرمه بتوانند واقعيت هايي را که در خصوص اين مدارک بوده و مورد توجه قرار نگرفته بيان کنند که بتوانند در يک جريان رسيدگي جديد و يک قاضي بي طرف به اين موضوع رسيدگي بکنند.

در صورتي که مساله صيغه شرعي اثبات بشود آيا مي توان اميدوار بود که مجازات سنگسار دراين باره متوقف بشود؟

قطعا اگر بي طرفانه به اين پرونده رسيدگي شود. چون مکرمه تحت تاثير جعفر کياني و آنچه که او منتقل مي کرده قرار داشته است،ضمنا اگر دو نفر قصد رابطه نا مشروع داشته باشند هيچ وقت نمي آيند مراجعه کنند به يک روحاني و صيغه نامه تنظيم کنند، هيچ وقت نمي آيند در يک محيط اجتماعي زندگي کنند داراي دو فرزند شوند.

حتي مکرمه پس از اينکه بار اول دستگير مي شوند و مدتي در حبس بوده اند و با نقض راي توسط ديوان عالي کشور آزاد مي شوند ماجرا را اين گونه بيان مي کند که جعفر کياني به او مي گويد :«ديدي گفتم ما هيچ مشکلي نداريم» و بعد مي روند و دوباره زندگي مي کنند.

اين ها به ما نشان مي دهد که قطعا مکرمه گمان مي کرده که زن شرعي و قانوني جعفر است اگر غير از اين بود چگونه مکرمه به همراه جعفر کياني بر مي گردد به همان شهري که شوهر سابقش زندگي مي کرده، جعفر کياني به مکرمه گفته بود من به طور غيابي طلاق تو را گرفته ام.

با توجه به اينکه شما وخانم صدر چندي پيش با خانم مکرمه ابراهيمي در زندان قزوين ملاقات داشتيد وضعيت عمومي او چگونه است؟

وضعيت جسميشان معمولي بود اما وضعيت روحي با توجه به اينکه به جعفر علاقه داشته است و او را شوهر خودش و پدر فرزندانش مي دانسته متاسفانه وضعيت روحي مناسبي نداشت و اينکه مي داند حکم جعفر اجرا شده و متاسفانه اخباري هم به او داده اند درباره نحوه اجراي حکم که خيلي ناراحتش کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.