جنایات سیستماتیک علیه زنان کنگو

ایونا: جمهوری دموکراتیک کنگو ، سرزمینی است که مانند زمردی سبز در قاره‌ی سیاه می‌ درخشد.

جنگل های انبوه، منابع سرشار نیکل، کبالت، اورانیوم و دیگر ذخائر طبیعی این کشور، حرص و طمع سودجویان و غارتگران داخلی و خارجی را قرن‌هاست برانگیخته و موجب شده تا جنگ و جنایت‌های دسته جمعی فصلی جدا ناپذیر از تاریخ این سرزمین شود. و مانند همیشه، زنان قربانیان وحشیانه ترین نوع این جنایت ها هستند .

از اکتبر ١٩٩٦ جنگی خانمانسوز از کشورهای همسایه مانند رواندا و بروندی و اوگاندا به کنگو سرایت کرد.

این جنگ که عمدتاً از سوی شورشیان رواندا سازماندهی شده بود، ابتدا نواحی شرقی کنگو و سپس دیگر مناطق را در بر گرفت. گروه‌های مختلف چریکی با پیشبرد جنگی بیرحمانه، نه تنها امنیت مردم کنگو را سلب کردند، بلکه وضعیت اقتصادی این کشور نیز وخیم تر از گذشته شد .

این درحالی بود که کنسرن های بین المللی برای دستیازی به منابع طبیعی کنگو با یکدیگر رقابت کرده و خواهان دخالت مستقیم در سیاست این کشور به بهانه ی تضمین امنیت و برقراری صلح بودند .

در سال ٢٠٠٣ قرارداد صلحی بین طرف‌های درگیر منعقد و در سال ٢٠٠٦ انتخابات تحت نظر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل برگذار شد. در حال حاضر هنوز در مناطقی جنگ ادامه دارد. جنگی که بنا به گزارش سازمان ملل تنها از ژانویه‌ی امسال، موجب فرار ١٦٣ هزار نفر از خانه و محل زندگی خود شده است .

به گزارش ایونا ، با وجود برقراری ظاهری صلح و امنیت در بخش‌هایی از جمهوری دموکراتیک کنگو، جنگ علیه زنان در تمامی نواحی هنوز ادامه دارد .

در این مدت گزارش‌هایی که از سوی سازمان‌های حقوق بشر و زنان در این رابطه منتشر شده، هولناک و تکان دهنده است .

یکی از آخرین گزارش‌ها در این مورد اخیراً از زبان ارتورک، کارشناس سازمان ملل، در مجله‌ی اشپیگل منتشر شد .

ارتورک در این رابطه می‌گوید: “زنان به طرزی وحشیانه در مقابل چشمان اعضای خانواده‌ی خود از سوی چندین مرد مورد تجاوز قرار می‌گیرند . مردان خانواده به زور اسلحه مجبور می‌شوند، به مادران، دختران و خواهران خود تجاوز کنند .”

طبق گزارش این کارشناس ، تنها در بیمارستان بوکاوو که در مرز رواندا قرار دارد، در سال های اخیر به طور متوسط ، سالانه ٣٥٠٠ زن، که از تجاوزات جان سالم به در برده‌ بودند، مجبور شدند، به خاطر جراحات وارده به ناحیه‌ی تناسلی خود به بیمارستان مراجعه کنند .

تنها از آغاز سال جاری ٤٥٠٠ مورد از تجاوز به زنان ثبت شده که یک پنجم از این موارد از سوی پلیس و مأموران دولتی انجام شده است .

در بسیاری از موارد، آلت تناسلی زنان بعد از تجاوز با چاقو دریده و یا مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد. در مواردی گزارش شده، که متجاوزین، بعضی از اعضای خانواده را کشته و زنان را مجبور کردند، گوشت آنان را بخورند .

به گزارش ایونا ، آرتورک در پایان گزارش خود از سیستم فاسد و وابسته‌ی دولت و قوه‌ی قضائیه در جمهوری دموکراتیک کنگو انتقاد می کند: “در موارد معدودی نیز که زنان جرأت کرده و شکایت می‌کنند، شکایت آنان جدی گرفته نشده و به آن رسیدگی نمی‌شود .”

به این ترتیب تجاوز و جنایات علیه زنان در جمهوری دموکراتیک کنگو، شکلی سیستماتیک به خود گرفته، بدون این که هیچ مکانیزمی برای جلوگیری از آن وجود داشته باشد .

برای نیروهای حافظ صلح نیز، علیرغم گزارش‌هایی که از سوی متخصصان سازمان ملل منتشر می‌شود، ظاهراً تنها حقظ امنیت استخراج منابع طبیعی برای کنسرنهای بین المللی مهم می باشد، در سرزمینی که ارزش زندگی یک زن کمتر از ارزش یک گرم کبالت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.