شمار متاهلين هر دو جنس در ايران رو به كاهش است

آمارهاي موجود نشان مي‌دهد طي چند سال اخير برخلاف افزايش نرخ رشد ازدواج، شمار متأهلين جوان در ميان هر دو جنس كاهش يافته است كه اين مسأله حاكي از افزايش سن ازدواج در ميان جوانان و وقوع بسياري از ازدواج‌ها در سنين بزرگسالي است. اين در حاليست كه دستگاههاي متولي همچون سازمان ملي جوانان با تدوين برنامه‌هايي پيرامون ازدواج جوانان درصدد هستند تا اين مسأله را ساماندهي كرده كه موفقيت و نتايج حاصل از تصويب و اجراي اين طرحها طي سالهاي آينده مشخص خواهد شد. از سوي ديگر مشكلات اقتصادي بويژه بالا بودن نرخ بيكاري و دشواري دستيابي به شغل مناسب، شرايط شروع زندگي را براي زوجين جوان بسيار نامحتمل كرده است.

به گزارش ايسنا، نبود فرصت و امكاناتي از قبيل شغل مناسب، مسكن، هزينه‌هاي سرسام‌آور ازدواج و … جوانان و حتي خانواده‌ها را با مشكلات فراواني براي ازدواج روبرو كرده، به گونه‌اي كه سن ازدواج براي پسران از مرز 27 سال و براي دختران از 5/23 سال گذشته است.

«طرح تسهيل ازدواج جوانان» با هدف پايان دادن به نگراني‌ها و دغدغه‌هاي جوانان و با اولويت دادن به تسهيل اقتصادي ازدواج جوانان، تأمين هزينه‌هاي مراسم ازدواج، معاش آينده خانواده و لوازم اوليه زندگي از سوي پژوهشكده مجلس شوراي اسلامي تهيه و در دوم دي ماه سال گذشته به مجلس شوراي اسلامي ارائه شد.

يدالله آزرمي، يكي از طراحان اصلي اين طرح عدم كفايت برنامه‌ها و سياست‌هاي موجود دولت براي تشكيل خانواده و اجرا نشدن اصل دهم قانون اساسي مبني بر آسان‌سازي تشكيل خانواده و پاسداري از قداست آن و استواري روابط خانوادگي بر پايه حقوق و اخلاق اسلامي را از جمله مسايل و معضلاتي مي‌داند كه نياز به ارائه چنين طرحي را برجسته مي‌كند.

به گزارش ايسنا، يك فوريت اين طرح در تاريخ 8 دي ماه سال گذشته به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.

«تعيين سقف براي مهريه» و اينكه هر منطقه كشور سقف خاصي از مهريه را داشته باشد، يكي از مواد اين طرح بود كه پس از اعلام عمومي، واكنش كارشناسان و بويژه زنان را برانگيخت واعتراضاتي از قبيل اينكه اين كار قيمت‌گذاري بر زنان كشور و طبقه‌بندي كردن آنهاست را در پي داشت، اما عده‌اي ديگر نيز اعتقاد داشتند كه چون مهريه از جايگاه ارزشي و هديه‌اي خود فراتر رفته و به مسأله‌اي كليدي و اقتصادي براي دختران تبديل شده است، اين ماده مي‌تواند در كاهش ميزان مهريه‌ها مؤثر بوده و چشم و هم چشمي‌ها را از بين برده و يا حداقل به كاهش برساند.

به گزارش ايسنا، در برخي از ازدواج‌ها كه در تعيين ميزان مهريه گوي سبقت از همديگر ربوده مي‌شود، «مهريه» ديگر به عنوان آورده و هديه مرد مطرح نيست. بلكه به عنوان تضميني براي دوام خانواده و التزام وفاداري مردان در نظر گرفته مي‌شود؛ به گونه‌اي كه حتي علاوه بر تعيين مهريه بر اساس ملاك‌هاي اعتقادي در حال حاضر مواردي همچون ماشين، تلفن همراه، مسكن، تاريخ تولد دختران و حتي اعضاي بدن ملاك تعيين مهريه قرار مي‌گيرد.

با انتقادات صورت گرفته بر اين ماده طرح، اوايل سال جاري اين ماده از طرح تسهيل ازدواج جوانان حذف شد.

از جمله موارد مطرح شده ديگر در اين طرح «تخفيف در مدت سربازي متأهلين» است كه بايد با مجوز فرماندهي كل قوا صورت گيرد. همچنين «تشكيل صندوق ازدواج جوانان» توسط بانك مركزي براي اعطاي وام ازدواج به جوانان از ديگر موارد اين طرح بوده كه در راستاي آن به تشكيل «صندوق پس‌انداز ازدواج جوانان» نيز در وزارت رفاه و تامين اجتماعي تأكيد شد، كه در حال حاضر آيين‌نامه اجرايي آن تهيه و به تصويب هيأت دولت رسيده است.

همچنين در اين طرح تشكيل «كميته ساماندهي ازدواج جوانان» متشكل از نمايندگان دستگاههاي اجرايي، نماينده امام جمعه شهر، خيرين و استقرار تمام وقت آن در فرمانداري‌ها پيش‌بيني شده است كه اعطاي وام ازدواج و تأمين جهيزيه از محل سپرده‌گذاري قرض‌الحسنه مردم در بانك‌ها پس از معرفي و تشخيص نياز از سوي اين كميته صورت مي‌گيرد، همچنين بانكهاي عامل موظفند گزارش ميزان سپرده‌هاي قرض‌الحسنه و تعداد وام پرداختي متقاضيان را با ذكر مشخصات متقاضيان هر سه ماه يك بار به كميته ساماندهي ازدواج جوانان ارائه دهند.

به گزارش ايسنا، آزرمي درباره وضعيت كنوني اين طرح در مجلس مي‌گويد: اين طرح در صحن علني مجلس مطرح شده و مواد مختلف آن به كميسيون‌هاي مربوطه ارجاع داده شده است كه برخي از نمايندگان پيشنهادات جايگزين براي آن مطرح كرده‌اند، لذا اين طرح در نوبت بوده كه احتمالا بزودي در مجلس مطرح خواهد شد.

اين در حاليست كه سازمان ملي جوانان نيز به عنوان نهاد متولي امور جوانان و دستگاه سياستگذار در امور جوانان نيز سندي تحت عنوان «ساماندهي ازدواج جوانان» پيش‌بيني كرده و به مواردي همچون تشكيل صندوق ازدواج جوانان، كميته ساماندهي ازدواج جوانان آموزش مهارتهاي زندگي و … تأكيد كرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.