مهرنوش قربانعلي: نشست‌هاي ادبي با دانش و نقد همراه شوند

مهرنوش قربانعلي معتقد است: نشست‌هاي ادبي بايد به تركيبي از دانش و نقد، تبديل، و نبايد تنها به تجمع تعدادي گرد هم محدود شوند.

اين شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين‌كه برگزاري نشست‌هاي ادبي به مراتب بهتر از نبودشان است، افزود: نشست‌ها بايد به گونه‌اي باشند كه آموزش نقد ادبي در كنار نقد و بررسي آثار قرار گيرد، تا فردي كه مي‌خواهد اثري را نقد كند، با نگاه نقادانه و انواع نقد آشنا شود.

او با انتقاد از اين‌كه در بسياري از نشست‌هاي ادبي نوعي سليقه‌ي غالب وجود دارد، گفت: در اين نشست‌ها بيش‌تر افرادي كه در يك گروه جمع مي‌شوند، داراي يكساني گرايش ادبي مي‌شوند و اين، خود يكي از آسيب‌هاي اين نشست‌هاست.

قربانعلي بر اين‌كه تأثيرگذار بودن نشست‌هاي ادبي مهم‌تر از تعداد آن‌هاست، تأكيد كرد و افزود: اگر در يك نشست ادبي چند چهره‌ي تأثيرگذار ادبي وجود داشته باشند، بسيار بهتر از آن است كه نشست‌هاي ادبي بسياري برگزار شوند؛ اما حاصلي براي نسل جوان نداشته باشند.

او با بيان اين‌كه در نشست‌هاي ادبي به افراد شناخته‌شده اعم از جوان يا پرسابقه بيش‌تر اهميت داده مي‌شود، گفت: البته ناديده گرفتن جوان‌ترها گاهي به اين دليل است كه شايد در آثار آنان مؤلفه‌هايي است كه منجر به ديده نشدن‌شان مي‌شود.

اين شاعر درباره‌ي كافه‌نشيني‌هاي ادبي دهه‌هاي 40 و 50 هم گفت: وقتي پيشكسوتان بسياري در عرصه‌ي ادبيات گرد هم جمع مي‌شوند، مسلما تبادل نظر آن‌ها در پيشرفت آثار و جريان‌هاي ادبي بسيار مؤثر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.