باورهاي ايلي مردان مشكل زنان سرپل ذهاب

كانون زنان ايران: افسردگي شديد، غلبه فرهنگ عشايري بر شهري و آمار بالاي خود سوزي از مهم ترين مشكلات زنان سر پل ذهاب است.

به گفته نرگس تال مدير كانون فرهنگي اجتماعي زنان شهرستان سرپل ذهاب از توابع استان كرمانشاه غلبه فرهنگ عشايري و مرد سالاري، تمايلات ايلي و قبيله اي به خشونت عليه زنان و بالا رفتن آمار خود كشي و خود سوزي زنان اين شهر انجاميده است.

وي گفت: طبق آمارهاي غير رسمي روزانه يك تا دو زن كه اقدام به خودسوزي كرده اند به مراكزدرماني اين شهر مراجعه مي كنند كه برخي از اين موارد به مرگ مي انجامد.

وي گفت: زنان عشاير و روستايي اين شهر علاوه بر انجام وظايف خانگي شان به امور كشاورزي و دامپروري هم مي پردازند اما فاقد هرگونه استقلال و نفع مادي اند كه اين مساله خشونت عليه آنان را افزايش داده است.

نرگس تال يكي ديگر از مشكلات زنان اين شهر را تمايلات و باورهاي عشيره اي مردان دانست و گفت: بسياري از مردان اين شهر به دليل تمايلات ايلي حاضر به اعطاي سهم الارث به زنان نيستند و بسياري از آنان خواهران خود را به دليل گرفتن حقشان تهديد به مرگ و آزار مي كنند .

وي گفت: كانون ما با مشاوره هاي حقوقي به زناني كه با چنين مشكلاتي دست به گريبانند ياري مي رساند.

وي ادامه داد: حدود 70درصد زنان شهر ما تحصيلات عالي دارند اما با اين وجود بيكارند.

وي فقر و بيكاري رانيز از مهم ترين مشكلات زنان اين شهر دانست. مشاوره هاي تربيتي، حقوقي، برگزاري كلاس هاي آموزشي و اشتغال زايي براي زنان و برگزاري كلاس هاي هنري از مهم ترين اقدامات كانون فرهنگي اجتماعي زنان اين شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.