نقش زنان تبريزي در نهضت مشروطه تبريز‪

انقلاب مشروطه با همه عظمتي كه در خود نهفته داشت به همان ميزان از حضور اقشار مختلف مردم بهره برد.

در اين انقلاب كه در سال ‪ ۱۲۸۵‬شمسي باامضاي محمد علي شاه قاجار، شاه وقت به پيروزي رسيد، عوامل و عناصر مختلف و متعددي حضورداشتند كه نقش زنان در آن به عنوان يكي از تاثيرگذارترين مواردي بود كه تاكنون در تاريخ انقلاب مشروطه به آن كمتر پرداخته شده است.

نهضت مشروطه‌خواهي از آذربايجان و مركز آن تبريز آغاز شد، به تدريج سراسر ايران را در برگرفت.

دراين نهضت آزاديخواهي، زن ايراني از سرنوشت سياسي و اجتماعي خود آگاهي يافت و درراه اعتلاي آن پا به‌پاي مردان عرصه پيكار براي اثبات حقانيت خويش حضوري فعال و معنادار از خود برجاي گذاشت.

در انقلاب مشروطه جمع كثيري از زنان آذربايجان درصحنه‌هاي مختلف مبارزاتي و كمك رساني شركت داشتند كه اين خود در زمانه‌اي كه عرف جامعه از چيزي جز خانه‌نشيني و همسرداري از زن نمي‌پذيرفت، امري بديع و شگرف بود.

شجاعت برخي از زنان مشروطه خواه در برخي لايه‌ها تا حدي بوده كه برخي از آنان وظيفه حفاظت فيزيكي از جان روحانيون و علما را بر عهده داشتند.

پس از پيروزي آن نيز زنان با مشاركتي ويژه به حمايت از اين انقلاب و دستاوردهاي آن پرداختند.

آنان با فروش طلا و جواهرات خود سرمايه اوليه تاسيس بانك ملي را تامين كردند كه اين عمل در نوع خود در آن مقطع زماني كم‌نظير بود.

حضور زنان در عرصه‌هاي مطبوعاتي و آموزشي از ديگر فعاليتهاي آنان بود كه همگام با مردان در فضاي پس از استقرار نظام مشروطه انجام شد.

ربابه سيف‌السادات، بلقيس آذرطلعت و عزت‌الحاجيه پسيان از جمله چهره‌هاي زنان تاثيرگذار آذربايجان بودند كه بواسطه فعاليت‌هاي خود در جامعه نقشي انكارناپذير در پيروزي اين انقلاب برجاي گذاشتند.

ربابه سيف‌السادات به دليل علاقه‌مندي به مشروطه و ستارخان، برخلاف ميل برادران مستبد خود جمعي ازمبارزان راه مشروطه را درمنزل خود پناه داده و مراقبت كرد.

بلقيس آذرطلعت ديگر بانوي مشروطه خواه بود كه داستان فعاليت سياسي وي با توجه به اينكه در انجمن غيبي زنان حضور داشت، جالب‌تر مي‌باشد.

در انجمن غيبي زنان كه وظيفه عده‌اي در آن تهيه عروسك واسباب بازي براي كودكان شهداي راه مشروطه بود به ابتكار بلقيس براي تزيين بيشتر عروسك‌ها از پوكه‌هاي خالي استفاده مي‌شد.

از ديگر چهره‌هاي مبارز زن در انقلاب مشروطه از عزت‌الحاجيه پسيان، مي‌توان نام برد كه ارتباط فاميلي با محمدتقي خان پسيان داشت.

زندگي شرافتمندانه وي به خصوص در جريان قتل فرزندش به همراه حرف شنوي مبارزان انقلاب مشروطه در محله سرخاب از وي وجهه‌اي بسيار مردمي و منحصر به فرد به وجود آورده بود.

منبع:ايرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.