از تنديس يك زن قهرمان انقلاب مشروطه در تبريز پرده برداري شد ‪

در همايش بزرگداشت انقلاب مشروطيت كه در خانه مشروطه تبريز، برگزار شد از تنديس چهار تن از رهبران و قهرمانان اين انقلاب، از جمله “زينب پاشا” زني كه در جريان انقلاب مشروطه نقشي به سزا داشت پرده برداري شد.

“زينب پاشا” از جمله پيشگامان زنان فعال در انقلاب مشروطه بود كه نقش وي در گشودن انبارهاي محتكران در تبريز بيش از ديگر مبارزان موثر بوده است.

وي كه از پيشگامان تحركات زنان در تبريز و آذربايجان بود از محلات حاشيه‌اي تبريز به پا خواست و با عزمي جدي به همراهي با مجاهدان مشروطه و استقرار حاكميت دمكراسي پرداخت.

شيوه‌هاي مبارزاتي وي در مقابله با استبداد جزو زواياي مهجور انقلاب مشروطه است.

در اين همايش همچنين از تنديس‌هاي علي خطاييان، علي‌اصغر ليلي آبادي، و علي‌اكبر دهخدا، سه تن ديگر از رهبران و قهرمانان انقلاب مشروطه پرده‌برداري شد.

علي خطاييان از جمله بازرگانان و سرمايه داراني بود كه نقشي بسيار مهم در پيشبرد اهداف و آرمانهاي انقلاب مشروطه از خود برجاي گذاشت.

خطاييان با برخورداري از امكانات خاص براي تبليغ و رسانيدن پيام انقلاب مشروطه ، و پيشبرد آن با شيوه‌هاي بخصوصي استفاده كرد كه ازجمله مي‌توان به برگزاري جلسات سري در زيرزمين خانه‌ها و باغهايي كه در اختيار داشت، اشاره كرد.

علي اصغر ليلي آبادي ديگر قهرماني كه از تنديسش پرده برداري شد، از علماي فرهيخته و انديشمند جريان مشروطيت بود كه با توجه به جايگاه معنوي در بين توده مردم توانست اهداف و مباني اين انقلاب را براي عامه مردم بيان كند.

وي مدتي نماينده انجمنهاي ايالتي آذربايجان بود و در غائله محاصره تبريز توسط روسها مقاومتي در خور تحسين از خود نشان داد. وي پس از مدتي ناپديد شد و هيچ گاه از سرنوشت وي خبري نرسيد.

علي اكبر دهخدا از ديگر رهبران مشروطيت با آنكه بيشتر در حوزه ادبيات شناخته شده است، اما با انتشار نشريه “صور اسرافيل” با همكاري هم‌پيمان شيرازي خود ، ميرزا جهانگيرخان صوراسرافيل ،در مطالب طنز خود با نام “چرند و پرند” به نقد بي‌پرده و صريح حكام وقت پرداخت.

وي كه در اين نشريه مطالب خود را با نام ” دخو” امضا مي‌كرد در كوتاه زماني به نويسنده‌اي مطرح و يكي از رهبران جنبش مشرويت تبديل شد.

اين تنديس‌ها توسط پيكرتراش تبريزي، استاد احد حسيني به مناسبت يكصدمين سالروز صدور فرمان مشروطيت ساخته شده است.

منبع:ايرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.