مروري بر مشكلات حقوقي زنان كرمانشاه

كانون زنان ايراني: عدم آگاهي زنان از حقوقشان و نبود مراكز مشاوره حقوقي به منظور بالا بردن آگاهي زنان به ويژه در لايه هاي زيرين جامعه از عمده ترين مشكلات زنان در كرمانشاه است.

در نشست كميته حقوقي وزارت كشور علاوه بر مدير كل امور زنان و برخي اعضاي كميته حقوقي، جمعي از صاحب نظران و وكلا حضور داشتند.

در اين جلسه كه به منظور بررسي و رسيدگي به مشكلات حقوقي زنان در كرمانشاه سوم مهرماه سال جاري تشكيل شد، بيش از اينكه به موانع حقوقي و كمبود قوانين صحيح براي زنان اشاره شود، به مشكلات فرهنگي و پايين بودن آگاهي زنان از حقوق قانوني شان اشاره شد.

فخرالسادات محتشمي پور، مدير كل امور بانوان وزارت كشور به عنوان اولين سخنران، با تاكيد بر آموزش حقوقي زنان گفت: ايجاد مراكز مشاوره حقوقي و فعاليت تشكل هاي حقوقي زنان، ابزارهاي مفيدي براي ارتقا آگاهي حقوقي زنان هستند.

شريفه حق شناس، مشاوراستانداركرمانشاه نيز با اشاره به مهم ترين مسائل حقوقي زنان كرمانشاه گفت: كميته حقوقي كرمانشاه تاكنون توانسته اند تعامل خوبي با دستگاههاي اجرايي از جمله قوه قضاييه داشته باشد. وي در ادامه ياد آورشد: نبودن قوانين اجرايي و كيفري براي ازدواج مجدد مردان، احقاق حق نشدن حقوق زنان در بحث مهريه، آشنا نبودن زنان به قوانين مربوط به ارث، حضانت، چگونگي سرمايه گذاري براي فرزندان از اهم مشكلات حقوقي زنان در كرمانشاه است.

سايه ي فقر فرهنگي بر حقوق زنان

بسياري از حاضران در جلسه در سخنان خود دائماً به مشكلات فرهنگي و تدوين قانون درباره زنان با نگاهي مردانه اشاره كردند.

محمد هادي نجفي، مدرس مراكز تربيت معلم كرمانشاه با انتقاد از نگرش تدوين گران مرد در قانون اساسي گفت: محافظه كاري زنان در رفتارهاي اقتصادي و سياسي به خاطر اين است كه قانوني كه مردان مي نويسند قطعاً به نفع خودشان است و نه به نفع زنان .

وي در ادامه به رابطه ميان حقوق زنان و امنيت اجتماعي اشاره كرد و گفت: رعايت نشدن حقوق زنان به دليل سلب امنيت اجتماعي از زنان در جامعه است.به عقيده وي نابرابري حقوقي بين زن و مرد در اجتماع نهفته است. نابرابري هاي موجود در تقسيم كار، نابرابري هايي كه از نقش هاي زن و مرد در جامعه انتظار مي رود، نابرابري هاي جغرافيايي و …. همگي بر تداوم نابرابري هاي حقوقي نيز تاثير مي گذارند.

شاهپور حيدري كه سالهاست در آموزش و پرورش فعاليت مي كند از تجربيات خود در آموزش و عدم آگاهي زنان از حقوق قانوني خود در اين سازمان گفت و افزود: در قانون استخدامي كشور، قوانين بدي وجود ندارد بلكه اين عدم آگاهي زنان است كه موجب تضييع حقشان مي شود.

در قانون احراز مشاغل مساوي بين زن و مرد تاكيد شده است. اما زنان در مواجهه با نابرابري شغلي با همكاران مرد عمدتاً سكوت مي كنند. وي در ادامه گفت: هنوز زنان كرمانشاه كه در آموزش و پرورش شاغل هستند، از مرخصي ساعتي براي شيردادن اطلاعي ندارند و به طور كلي آنها از آيين نامه هاي مرخصي نسبت به مردان آگاهي كمتري دارند.

اميد بابايي نماينده تنها تشكل حقوقي زنان كرمانشاه با اشاره به فقر شديد فرهنگي و نگرش نسبت به زنان در استان كرمانشاه گفت: زنان در هيچ حوزه اي از اجتماع مانند محيط كار، محيط عمومي و حتي در فضاي اينترنت امنيت ندارند. اين عدم امنيت نيز به مسئله تربيت نادرست فرزندان دوران كودكي و تفكيك نادرست بين دختر و پسر است.

به عقيده ي بابايي تا زماني كه نگرش حاكم بر مردان ما كه از آن عنوان ” توحش” ياد مي كند، تغيير نكند، مباحث حقوقي هيچ كمكي براي ارتقاء وضعيت زنان نخواهد كرد.

ماندانا شفيعي، رئيس دفتر پژوهشي اداره اوقاف نيز به وجود فقر فرهنگي در جامعه به ويژه در كرمانشاه تاكيد دارد و معتقد است مشكل فقط آگاه نبودن زنان از حقوقشان نيست، بلكه زناني كه از حق خود نيز آگاهي كافي دارند به خاطر ديد منفي جامعه نسبت به زني كه پيگير حقوق خود از طريق دادگاه است، از رفتن به دادگاه ها مي ترسند.

ضعف حوزه هاي تئوريك و مفهوم سازي از حقوق زن از عمده ترين مشكلاتي است كه شاه حسيني، مسئول تربيت معلم شهيد مطهري از آن ياد كرد و گفت: آنچه كه به عنوان حقوق بشر امروزي مطرح شده، تازگي ندارد و در واقع همان حقوقي است كه در اسلام ذكر شده است. به عقيده وي تغيير ذهنيت جامعه و تئوريك كردن مفاهيم حقوقي زنان يكي از راهكارهاست.

چه بايد كرد؟

تربيت فرهنگي كودكان از همان ابتدا و تاكيد بر نقش آموزش و پرورش براي تصحيح نگرش هاي نابرابر ميان زنان و مردان پيشنهاد اكثريت حاضران در جلسه بود.

آذر خسروي،مدير كانون زنان هرسين نيز همين عقيده را دارد. وي با بيان فعاليت هاي حقوقي خود در دبيرستان دخترانه گفت: واقعيت اين است كه زنان به ويژه در كرمانشاه محدود به حوزه خصوصي شده اند و اغلب دختران دبيرستاني در شهرستان هرسين از دانستن شرايط ضمن عقد و حقوق قانوني خود طفره مي روند هنوز براي آنها ضرورت رفتن به عرصه ي عمومي به وجود نيامده است.

به عقيده ي وي براي تشويق زنان در عرصه عمومي ابتدا بايد آنان را از حقوق فردي خود آگاه كرد.

گفت و گو و بحث بازنان عادي جامعه پيشنهاد فرشته گاز ر پور، كارشناس مركز بهداشت دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه است.

به نظر وي براي آشنا ساختن زنان از حقوقشان مي توان حتي به جمع كردن امضاواستشهاد محلي پرداخت تا زنان با ديدن نمونه هاي عملي به دانستن حقوقشان تشويق شوند.

اشرف گرامي زادگان نيز كه زماني به عنوان مشاور حقوقي مجلس ششم فعاليت مي كرد از نتايج حقوقي زنان در مجلس ششم گفت.اينكه در مجلس ششم در بيش از 450نامه خواسته هاي حقوقي زنان مطرح شده بود. وي در اين باره گفت: تشكل هاي حقوقي و مسئولان پيگيري حقوقي زنان. ابزارهاي مناسبي براي احقاق حق زنان هستند و از حاضران پرسيد آيا تاكنون هيچ يك از آنها براي خواسته ي خود به نمايندگان شهرشان در مجلس مراجعه كرده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.