مركز بازتواني زنان ويژه «شورآباد» مركز درمان معتادان بي‌خانمان مي‌شود

ايسنا:

مديركل دفتر پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي گفت: مركز درماني و بازتواني رواني ، اجتماعي معتادان با تغيير كاربري از مركز ساماندهي زنان ويژه در شورآباد، راه‌اندازي شد.

دكتر رفيعي افزود‌: در مركز درماني بازتواني «شفق» فعاليت‌هاي سم زدايي مشابه مراكز سرپايي درمان اعتياد سازمان بهزيستي انجام مي‌شود؛ با اين تفاوت كه در اين مركز مراجعاني كه در مراكز سرپايي موفق نشدند ، ارجاع داده مي‌شوند.

وي تصريح كرد: همچنين بي‌خانمان‌هايي كه در مراكز ويژه بي‌خانمانها، اعتيادشان تشخيص داده شده از آنجايي كه درمان سرپايي به دليل بي‌خانمان بودن آنها معنا ندارد، براي بستري به اين مركز ارجاع داده مي‌شوند.

به گفته دكتر رفيعي، درمان در اين مراكز به عنوان فعاليت مكمل و به منظور بازتواني معتادان، با روشي الهام گرفته از TC (درمان اجتماع مدار ) صورت مي‌گيرد.

مدير كل دفتر پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي به ايسنا گفت: اغلب معتاداني كه به دليل بي‌خانماني به اين مركز ارجاع داده مي‌شوند، توان پرداخت هزينه درمان و بستري را ندارند و بنابراين سازمان بهزيستي هزينه درمان اين افراد را خود متقبل مي‌شود.

دكتر رفيعي با بيان اين كه متادون از ديد سازمان بهزيستي پذيرفته شده است، افزود: هم اكنون در مراكز سرپايي درمان اعتياد سازمان بهزيستي از متادون استفاده مي‌كند و تنها مشكل موجود آن است كه وزارت بهداشت به ميزان كافي اين ماده را در اختيار مراكز بهزيستي قرار نمي‌دهد.

وي گفت: هيچ اعتبار جداگانه‌اي براي راه‌اندازي اين مركز تخصصيص داده نشده و تنها با استفاده از منابع موجود و اعتبارات عمراني و نيز بهره‌گيري از نيروهاي سازمان بهزيستي احيا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.