افول قدرتمندترین زن دنیای تجارت

شرکت هيولت پاکارد (اچ پی) سرانجام مدیر اجرایی نیرومندش، کارلی فیورینا را عزل کرد و حالا باید تصمیم بگیرد که گام بعدی اش چیست.

این سرنوشت کسانی است که در زمره صاحبان قدرت و ثروت جهان قرار دارند. اوجگیری سریع خانم فیورینا در دوره 6 ساله حضورش در اچ پی با افولی پرشتابتر دنبال شد.

این مدیر 50 ساله که از دیرباز نیرومندترین و برجسته ترین زن در جهان تجارت شناخته شده، رقیبی توانمند برای بسیاری از همتایان مرد خود و مغز متفکر خرید شرکت کامپک بوده است. اما هیات مدیره اچ پی سه شنبه تصمیم گرفت که وی را عزل کند.

رئیس جدید، پاتریشا دان، می گوید که علت سقوط خانم فیورینا، ناتوانی وی در اداره عملیاتهای روزمره فروش رایانه بوده است. اگرچه این شرکت در سال گذشته 79 میلیارد و 900 میلیون دلار درآمد داشت، ولی منتقدان رئییس معزول می گویند که آن عمدتاَ مرهون فروش جوهر چاپگر بوده است.

رقابت شدید

خانم فیورینا چهارشنبه اعلام کرد که اختلاف وی با هیات مدیره بر سر استراتژی آینده به استعفای اجباری اش انجامیده است.

هنگامی که وی در آغاز ریاستش پیشنهاد ادغام اچ پی با کامپک را داد، گفته می شد این حرکت می تواند اچ پی را قادر سازد با آی بی ام از لحاظ درآمد رقابت کند و تنها نصف آن کارمند داشته باشد. اما حالا این شرکت در رقابت شدید با آی بی ام و دل به تکاپو افتاده است.

ارزش سهام آن نیز در اکثر ایام ریاست خانم فیورینا به حد نگران کننده ای پایین مانده و در واقع 63 درصد کاهش یافته است.

وی در سال 2002 گفته بود: “فکر می کنم موفقیت اچ پی میراث من خواهد بود. شکست شرکت و تمام عواقب قابل پیش بینی آن نیز شکست من خواهد بود.”

یقیناَ دوره گذار برای اچ پی و رابرت وایمن، جانشین موقت خانم فیورینا، دشوار خواهد بود. انتظار می رفت این شرکت از تصمیم آی بی ام برای فروش واحد لپ تاپ خود به شرکت چینی لنوو سود ببرد، ولی سمیر باناوانی، تحلیلگر پژوهشکده کرنت آنالیز، می گوید که اکنون مشتریان ریسک گریز به دل پایبند خواهند ماند.

گامهای بی پروا

خانم فیورینا که در سال 1999 از شرکت لوسنت به اچ پی آمد، عملاَ ازاولین روز جنجالی بود. این بازاریاب زیرک ابایی از زیرپا نهادن “اسلوب اچ پی” نداشت، اصولی که روزگاری برای این شرکت تقریباَ مقدس بود.

این تحولات به اچ پی جان تازه ای بخشید. در سال 2001 ، خانم فیورینا بی باکترین گامش را با پذیرش معامله خرید شرکت کامپک کامپیوتر برداشت. این قرارداد 18 میلیارد دلاری اعتراض سهامداران را برانگیخت، زیرا آنها معتقد بودند کامپک موجب تضیعف اچ پی خواهد شد.

والتر هولت، از اعضای هیات مدیره و پسر بنیانگذار مشترک شرکت، رهبری اعتراض را بر عهده داشت. این جنگ قدرت 8 ماه طول کشید و به طرفین میلیونها دلار زیان وارد آورد.

آقای هولت نتوانست در دادگاه مانع از این معامله شود و این ادغام سرانجام در سال 2002 تکمیل شد. خانم فیورینا نیز بخاطر سرعت و مهارتش در همسو سازی هر دو شرکت مورد تمجید قرار گرفت.

درون اچ پی، دو دیدگاه درباره وی وجود دارد. برخی می گویند که او با حذف رقبا بر اریکه قدرت تکیه زد. در 6 سال گذشته بسیاری از مدیران ارشد اچ پی و کامپک ناگزیر به استعفا یا اخراج شدند.

سایرین این ادعا را رد می کنند. جیم میلتون، مدیر فروش این شرکت می گوید: “من هرگز شاهد نبودم کسانی که در حال اوجگیری بودند، حذف شوند.”

او برای رئیس سابقش احترام قراوانی قایل است و می افزاید: ” خانم فیورینا ابهتی داشت که با رونالد ریگان و بیل کلینتون قابل قیاس است. او بسیار با جذبه است.”

دشوار می توان گفت که مدیر اجرایی آینده آچ پی چه کسی خواهد بود. خانم فیورینا هیچ جانشین نیرومندی نداشت. نامزد اصلی داخلی، وایومش جوشی، رئیس بخش چاپگرها و رایانه های شخصی است. اما تحلیلگران می گویند که وی تجربه کافی در زمینه رایانه ندارد.

کوین رالینز، مدیر اجرایی دل، می داند چگونه مشکلات داخلی اچ پی را حل کند، ولی بعید است که حاضر شود سمتش را رها کند.

منبع:http://www.bbc.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.