هيلاري كلينتون و كاندوليزا رايس باهم رقابت مي كنند

آمريكا تاكنون هيچ‌گاه فرمانده زن نداشته است، اما با ظهور «هيلاري كلينتون» به عنوان يكي از نامزدهاي احتمالي انتخابات سال 2008 و موضع‌گيري‌هاي جديد هيلاري در مورد دفاع ملي كه باعث جلب حمايت بسياري از جمهوري‌خواهان و مقامات ديگر شده است، مي‌توان به بانوي اول سابق آمريكا كمك كند تا يكي از سقف‌‌هاي شيشه‌اي بادوام آمريكا را بشكند.

نزديك به يك سال پس از برگزاري انتخابات 2004 رياست‌جمهوري آمريكا كه به پيروزي جورج بوش، برابر «جان كري» انجاميد، بيش از همه، نام دو زن براي رقابت چهار سال آينده مطرح بوده است؛ كاندوليزا رايس و هيلاري كلينتون.

هرچند اين دو تن تاكنون اظهارنظر رسمي درخصوص نامزدي خود نكرده‌اند، اما برخي شواهد و فعاليت‌هاي آنان، اين احتمال را افزايش داده است.

در اين حال، روزنامه «يو.اس.اي.تودي» در گزارشي به تمجيد از «هيلاري كلينتون» پرداخته و جالب اين‌كه برخي مواضع تندروانه و شبيه جمهوري‌خواهان را به اين سناتور دمكرات و همسر «بيل كلينتون» نسبت داده است.

در بخشي از اين گزارش آمده است: در حالي كه «هيلاري كلينتون» براي دومين بار، خود را براي مبارزات انتخاباتي سناي آمريكا آماده مي‌كند به تدريج، جوانبي از شخصيت خود را بروز مي‌دهد كه شايد تا چند سال پيش، نقطه توقفي براي حاميان وي بوده است. هيچ‌ چيز به اندازه سايت شخصي وي، براي انتخابات موضع و سيماي جديد او را در مورد دفاع ملي و تمايلش به كاهش سقط جنين، به خوبي توضيح نمي‌دهد.

در چند ماه اخير، خانم كلينتون به شدت انتظارات كساني را كه هنوز او را مانند سال‌هاي حضورش در كاخ سفيد مي‌ديدند، مغشوش كرده است. او سقط جنين را «پديده‌اي غمناك» و «انتخابي غم‌انگيز» دانسته است و به سختي از موضع پيشين خود مبني بر دفاع از جنگ عراق و اجازه جنگ به بوش دفاع مي‌كند. او در چند هفته اخير، حاميان زيادي در ميان تحليلگران محافظه‌كار پيدا كرده كه مي‌پنداشتند، وي در بيوگرافي خود از بقيه بدگويي كرده است… .

هيلاري از زماني كه بانوي اول آركانزاس بود، به سختي از قضيه سقط جنين و حق انتخاب زنان، دفاع كرده بود. وي، حمايت خود را از سقط جنين در موارد بارداري‌هاي ناخواسته متمركز نمود، به گونه‌اي كه طرح بهداشت ملي وي در دهه 90، دسترسي به اين خدمات را در سراسر كشور تضمين كرده بود.

وي پس از انتخابش در سنا تا سال 2003 نيز به اين موضوع پايبند بود، ولي ناگهان در سال 2004 طي يك سخنراني، سقط جنين را پديده‌اي غم‌انگيز و تراژدي دانست و اظهار كرد كه محدوديت اين امر به موارد اضطراري، در قانون اساسي آمريكا نيز ذكر شده است… .

آمريكا تاكنون هيچ‌گاه فرمانده زن نداشته است، اما با ظهور «هيلاري كلينتون» به عنوان يكي از نامزدهاي احتمالي انتخابات سال 2008، تمركز بر نظريات و ايده‌هاي وي دربار دفاع ملي، بسيار حساس‌تر از موارد ديگر شده است. موضع‌گيري‌هاي جديد هيلاري در مورد دفاع ملي كه باعث جلب حمايت بسياري از جمهوري‌خواهان و مقامات ديگر شده است، مي‌توان به بانوي اول سابق آمريكا كمك كند تا يكي از سقف‌‌هاي شيشه‌اي بادوام آمريكا را بشكند.

منتقدان مي‌گويند: ايده‌هاي هيلاري كلينتون در متهم كردن دولت بوش به نشان ندادن اقتدار كافي در موارد مختلف، از جنگ عراق گرفته تا تهديدات هسته‌اي كره شمالي، جزيي از مبارزات سياسي وي راجع به تمايلات دفاع ملي براي انتخابات سال 2008 است. وي برخلاف 21 نفر از همكاران دمكراتش، از جنگ عراق دفاع و با بازگرداندن نيروهاي آمريكا به كشور، مخالفت كرده است.

او همچنين از نامزدي كاندوليزا رايس براي وزارت كشور حمايت كرد، در حالي كه دوازده دمكرات ديگر، مخالف اين امر بودند. او يكي از شش دمكراتي بود كه سال گذشته با به كارگيري سيستم موشكي آزمايش‌نشده‌ مخالفت كرد.

منبع:بازتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.