نيويورك‌تايمز: زنان رمان‌نويس ايران، 13 برابر شده‌اند

روزنامه «نيويورك‌تايمز» در گزارشي، آثار زنان رمان‌نويس را در ايران مورد توجه قرار داده است.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، در گزارشي اين روزنامه آمده است: طي يك هفته گذشته، فهرست پرفروش‌ترين داستان‌ها در ايران متعلق به نويسندگان زن بوده كه رشد بي سابقه‌اي داشته است، به گونه‌اي كه تعداد زناني كه در رمان‌هايشان، چاپ و منتشر شده است، به 370 نفر مي‌رسد؛ اين حرف را حسن ميرعابديني، دانشجوي ادبيات فارسي كه به تازگي مطالب وي در مجله زنان به چاپ رسيده، گفته است.

بر پايه آمارها، اين ميزان 13 برابر دهه قبل بوده است و مي‌توان گفت كه امروزه آثار زنان به تعداد كتاب‌هاي انتشاريافته مردان رسيده است.

به گفته برخي منتقدان، تنها يك تفاوت وجود دارد و آن اين‌كه آثار زنان، بيشتر و بهتر از مردان به فروش رفته كه دليل اين امر، زبان ساده و استفاده از داستان‌ها و ماجراهاي شخصي و جذاب است. همچنين در حالي كه ميانگين چاپ رمان‌هاي ايراني به پنج هزار نسخه مي‌رسد، چاپ برخي آثار زنان ايراني به بيش از صد هزار نسخه رسيده است.

به گفته مجيد اسلامي، نويسنده و منتقد ادبي مجله هنري «هفت»، زنان نه تنها به پيشتازان عرصه ادبيات فارسي تبديل شده‌اند، بلكه ديد جامعه را نيز نسبت به خودشان به عنوان يك نويسنده تغيير داده‌اند. زماني چند مورد نادر از زنان نويسنده در جامعه مطرح بودند، اما در حال حاضر، داستان‌نويس بودن ارزش به شمار مي‌رود و اين زنان از ديد خوانندگان خود يك ستاره به حساب مي‌‌آيند.

از حدود دهه‌هاي 1970 تعداد زناني كه از مدارك دانشگاهي برخوردار شدند و در زندگي خود استقلال مالي پيدا كردند و در بيرون از خانه به كار مشغول شدند، رو به افزايش رفته است.

نويسنده «نيويورك‌تايمز» گفته است، كتاب‌هايي كه فروش بيشتري داشته‌اند، داراي مضامين عشقي بوده‌اند.

اگرچه پيشگامان زن داستان‌نويس قرن بيستم در ايران، از دسته افراد تحصيل‌كرده و از خانواده‌‌هاي نخبه و برگزيده بوده‌اند، بسياري ديگر از رمان‌نويس‌ها نيز در يك بستر خانوادگي و سنتي موفق عمل كرده‌اند. اين دسته اساسا خانه‌دار بوده و كار نويسندگي را طي كارهاي روزمره منزل انجام مي‌داده‌اند. براي مثال «فريبا وافي» 43 ساله با رماني به نام «پرونده من» توانست در سال 2002 از سه جايزه كشوري برخوردار شود، در حالي كه وي هرگز تحصيلات دانشگاهي نداشت.

همچنين چند تن از زنان نويسنده، مطلقه‌هايي هستند كه پس از جدايي از زندگي مشترك خود و با هدف به دست آوردن استقلال مالي در كار نويسندگي موفق بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.