شيوه مسلمانان ترکيه براي شناي مختلط زنان

«رها موهتار»، يكي از نويسندگان محبوب تركيه، در تعطيلات اخير خود در سواحل «آئگين» اين كشور، شاهد مايوهاي جديد اسلامي بود كه زنان از آن استفاده مي‌كردند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «لوس‌آنجلس‌تايمز»، به تازگي در تركيه، زناني كه نمي‌خواهند با نماياندن بدن خود در سواحل اين كشور شنا كنند، مايوهاي اسلامي مخصوصي را مي‌پوشند كه البته رواج زيادي در ميان زنان مسلمان تركيه نيز يافته است.

اين مايو اسلامي شامل يك پوشش تمام‌تنه پارچه‌اي و روسري است كه با كلاه، پوشش داده مي‌شود و نيز جليقه‌اي است كه روي آن، پوشيده مي‌شود.
گفتني است، مقاله‌اي كه موهتار در اين زمينه در روزنامه «صباح» تركيه ـ كشوري كه بيشتر زنان آن از مايوهاي غربي استفاده مي‌كنند ـ نوشته، باعث گسترش بحث راجع به اين پوشش نو در تركيه شده است؛ اين بحث، هنوز آلوده به سياست‌هاي دولتي در مبارزه با پوشش اسلامي و استفاده از روسري در سازمان‌هاي دولتي و مدارس تركيه به عنوان سمبل يك جنگ مذهبي نشده است.

اين موضوع، باعث برانگيخته شدن نظريات مخالف و موافق زيادي در تركيه شده است.
«مهمت ساهين» كه در سال 93 و هنگام تحصيلش در رشته حقوق، مايويي براي مردان طراحي كرده بود، بنيانگذار اين طرح براي زنان است. وي هم‌اكنون فرمانرواي امپراتوري مايوهاي اسلامي زنانه و مردانه در تركيه است؛ براي نمونه، تنها يكي از مشتريان وي، «هايرونيسا گل»، همسر وزير امور خارجه تركيه است.

آخرين مايو ابداعي ساهين از مواد خاصي ساخته شده كه آفتاب را از خود عبور مي‌دهد. به گفته وي، افرادي كه خواهان برنزه شدن پوستشان هستند، مي‌توانند بدون برهنه شدن، اين كار را انجام دهند.
جامعه‌شناسان بر اين باورند كه موفقيت اين لباس جديد شنا قويا با موج رو به افزايش ظهور ترك‌هاي مذهبي مرتبط است.

به گفته «جني بي وايت» از استادان دانشگاه بوستون، براي اين قشر از اسلاميون تركيه، اين لباس‌ها وسيله‌اي شده تا موقعيت خود را اين‌گونه ابراز كنند، نه با دينداري و پرهيزكاري.
محبوبيت اين پوشش‌هاي جديد، به اندازه‌اي است كه همسر «رجب اردوغان»، نخست‌وزير تركيه، نيز از آنها استفاده مي‌كند.

زنان مي‌توانند علاوه بر حفظ حرمت چشم مردان، بدون استفاده از لباس‌هاي غربي، از حمام آفتاب استفاده كنند.
خانم «هدايت سفكاتلي توكسال»، تئورسين اسلامي و از مدافعان حقوق زنان در تركيه مي‌گويد: استفاده از چنين منبعي براي ترك‌ها گريزناپذير است.
وي مي‌گويد: اين مايوهاي شناي اسلامي به ترك‌هاي مذهبي مسلمان نيز آزادي اين را مي‌دهد تا از سواحل تركيه براي لذت بردن استفاده كنند.

وي كه خود سه دست از اين لباس‌هاي شنا را دارد مي‌گويد: اين لباس بسيار راحت است و من با آن بسيار راحت حركت مي‌كنم و فكر مي‌كنم كه حتي بسيار ذوق زيبايي‌پرستي را نيز به وجود مي‌آورند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.