جمعيت زنان آذربايجان بزرگترين سازمان غير دولتي زنان جمهوري آذربايجان

كانون زنان ايراني- مهين صديقي: ” جمعيت زنان آذربايجان” بزرگترين سازمان غير دولتي ويژه زنان در جمهوري آذربايجان است. اين جمعيت در سال 1920تاسيس شده و 85 سال سابقه فعاليت دارد و داراي شعبه در باكو وهمه استانها و شهرستانها جمهوري آذربايجان وداراي 75هزار عضو است.

اين جمعيت از حقوق سياسي، اقتصادي، فرهنگي، مدني و ملي زنان دفاع و در جهت ارتقاي مشاركت فعال زنان در زمينه هاي مختلف تلاش مي كند.

كمك به خانواده هاي شهداي راه استقلال (ژانويه1990) و حمايت از زنان آواره و پناهنده قره باغ نيز از جمله برنامه هاي اين جمعيت به شمار مي رود.

همچنين با جمع آوري كمك هاي بشر دوستانه آنرا در اختيار ارتش اين كشور كه از اراضي جمهوري آذربايجان در مقابل ارمنستان دفاع مي كند، قرار مي دهد.

جمعيت زنان آذربايجان فعاليت همه انجمنهاي خيريه زنان در كشور را متحد و هماهنگ كرده است.

از جمله وظايف اصلي اين جمعيت به زنان براي يافتن مشاغل مناسب و ارائه فرصت به آنها براي بروز شايستگي هاي خود در زمينه هاي مختلف علوم، تكنولوژي، فرهنگ و هنر و احراز جايگاه و موقعيت سياسي و اقتصادي استحقاقي آنها در دستگاههاي دولتي است.

اين جمعيت با 63انجمن زنان در كشورهاي ديگر جهان از جمله آمريكا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، هند، چين، ايران، تركيه، روسيه، بلاروس، مولداوي، ليتواني، لاتويا، استوني، گرجستان و داغستان در ارتباط است. و در جمعيت بين المللي زنان (پاريس)، اتحاديه بين المللي سازمانهاي غير دولتي زنان مسلمانان (ايران) و سازمان زنان مسلمان (سودان) عضويت دارد.

شعبه ي اسلامي جمعيت زنان آذربايجان موسوم به ” انجمن زنان الزهرا(س)” به فعاليت هاي ديني و احياي انديشه هاي اسلامي و تشييع در اين كشور مشغول است اين جمعيت همه ساله مراسم با شكوهي را به مناسبت ميلادحضرت محمد (ص) برگزار مي كند.

رياست فعلي جمعيت بر عهده خانم “زمفيراوردي اوا” است كه عضو آكادمي علوم جمهوري آذربايجان و به مدت 35 سال نيز رياست انيستيتوي زبانهاي خارجي را بر عهده داشته است.

وي همچنين از سوي جمعيت بين المللي زنان عنوان افتخاري “سفير صلح” و “زن قرن” را دريافت كرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.