آنگلا مرکل، نخستين صدراعظم زن آلمان شد

حزب خانم مرکل ماه گذشته با فاصله اندکی در انتخابات آلمان پيشتاز شد

آنگلا مرکل، رهبر اتحاديه دموکرات مسيحی در پی توافق با حزب سوسيال دموکرات برای تشکيل دولت ائتلافی، نخستين صدراعظم زن اين کشور می شود.

خانم مرکل خبر اين توافق را در يک نشست مطبوعاتی تاييد کرد و گفت “ائتلاف بزرگ” احزاب دموکرات مسيحی و سوسيال دموکرات، به اشتغال زايی و پيشبرد اصلاحات اقتصادی منجر خواهد شد.

بر مبنای اين توافق، حزب سوسيال دموکرات هشت وزير در کابينه خواهد داشت و در مقابل، دموکرات مسيحی ها و هم پيمان آنها، اتحاديه سوسيال مسيحی شش کرسی را در اختيار می گيرند.

بر اساس گزارشها، گرهارد شرودر، صدراعظم کنونی آلمان و رهبر حزب سوسيال دموکرات در کابينه ائتلافی حضور نخواهد داشت.

پس از رقابت نزديک و تنگاتنگ احزاب آلمانی در انتخابات هجدهم سپتامبر، هم خانم مرکل و هم آقای شرودر دستيابی به مقام صدراعظمی را حق خود قلمداد کردند.

توافق رهبران دو حزب عمده آلمانی برای تشکيل “ائتلاف بزرگ” هنوز بايد به تاييد رسمی هر دو حزب و تصويب پارلمان برسد.

چانه زنی دشوار

احزاب دموکرات مسيحی و سوسيال دموکرات، مذاکرات خود را در مورد شکل گيری دولت ائتلافی ادامه خواهند داد. اين دو حزب تاکنون سه مرحله از مذاکراتی را که به گفته آنها مقدماتی بوده است، پشت سر گذاشته اند.

مجلس جدید آلمان

1- دموکرات مسيحيها: 226 کرسی

2- سوسيال دموکراتها: 222

3- دموکراتهای آزاد: 61

4- حزب چپ: 54

5- سبزها: 51

خانم مرکل گفت: “ما هدفمان را تشکيل يک دولت ائتلافی قرار داده ايم که مجری سياستهای تازه باشد.” او افزود: “ما می خواهيم با يکديگر برای مردم اين کشور کار کنيم.”

گزارشگر بی بی سی می گويد دستيابی به اين توافق، تنها نقطه آغاز مذاکراتی طولانی تر و پر پيچ و خم تر درباره جزييات دقيق سياستهای دولت آينده است.

اين پيچيدگی نشان می دهد که دولت ائتلافی، اگر سرانجام همانگونه که انتظار می رود تشکيل شود، چه کار دشواری را برای اداره کشور آلمان بر عهده خواهد داشت.

در تاريخ آلمان از زمان پايان جنگ جهانی تاکنون تنها يک بار در دهه شصت ميلادی چنين ائتلافی شکل گرفت.

خانم مارکل روز دوشنبه گفت هيچ راه مناسب ديگری به جز طی کردن مسير اصلاحات در آلمان وجود ندارد.

سمتهای مهم سوسيال دموکراتها

يک منبع عالی رتبه در حزب سوسيال دموکرات به خبرگزاری رويتر گفت که اين حزب بنا دارد کرسی های وزارت خارجه، دارايی، دادگستری و کار را در کابينه به خود اختصاص دهد.

از سوی ديگر وولفگانگ کلمنت، وزير اقتصاد آلمان به خبرگزاری رويتر گفت که رئيس اتحاديه سوسيال مسيحی، هم پيمان دموکرات مسيحی ها در باواريا، جايگزين او در اين منصب خواهد شد.

با وجود آنکه نظرسنجی ها تا پيش از برگزاری انتخابات در ماه سپتامبر حاکی از پيشتازی آشکار خانم مرکل بود، اما نهايتا هنگامی که آراء شمارش شد، محافظه کاران هم پيمان او تنها چهار کرسی بيش از حزب سوسيال دموکرات به دست آوردند.

خانم مرکل که از داشتن اکثريت قاطع در پارلمان ناکام ماند، نتوانست آنگونه که خود می خواست به ائتلاف با احزاب کوچکتری مانند حزب ليبرال دموکراتهای آزاد بپردازد و ناچار شد به مذاکره محافظه کاران با سوسيال دموکراتها بر سر تشکيل دولت ائتلافی تن دهد.

گرهارد شرودر با سازمان دادن به رای عدم اعتماد کابينه خود در ماه ژوئيه، زمينه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس را فراهم کرد زيرا عقيده داشت که برای پيشبرد اصلاحات بحث برانگيز اقتصادی در آلمان، به قدرت بيشتر و اراده جديدی نيازمند است.

ائتلاف احزاب سوسيال دموکرات و سبزها که توسط او رهبری می شد می کوشيد تا با اصلاح نظام خدمات رفاهی و بازار کار، رکود اقتصادی آلمان را بهبود بخشد و با بيکاری فزاينده که ميزان آن از يازده درصد فراتر می رود، مقابله کند اما اين اصلاحات با مخالفت شديدی روبرو شد.

اتحاديه دموکرات مسيحی به رهبری خانم مرکل در مقابل قصد دارد مقررات اخراج کارگران را آسانتر کند، از افزايش بيشتر مالياتهای تجاری جلوگيری کند و معيارهای عمومی برای تعيين سطح دستمزد در بخشهای صنعتی را محدود کند.

منبع:بي بي سي فارسي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.