نگاهي به دستاوردهاي سياسي زنان در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي، از ليبريا تا آلمان

جهان در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي شماري از دستاوردهاي مهم زنان را در عرصه سياست از برگزيده شدن نخستين رئيس جمهوري زن در قاره آفريقا گرفته تا برگزاري نخستين انتخابات با حضور كانديداهاي زن در عربستان سعودي، كشوري كه زنان آن از رانندگي هم منع شده‌اند، به نظاره نشست.

به گزارش خبرگزاري “آسوشيتدپرس” از نيويورك، عراق و افغانستان نيز شاهد حضور پررنگ زنان در انتخابات و كانديدا شدن آنها براي تصدي كرسي‌هاي اولين پارلمان‌هاي دائمي خود در دوره پس از جنگ بودند و در همين حال، ليبريا و آلمان نيز براي اولين بار يك زن را براي تصدي عالي‌رتبه‌ترين مقام سياسي خود برگزيدند.

زنان در شهر “جده” عربستان سعودي از فرصت بي‌سابقه‌اي براي راي دادن و كانديدا شدن در يك انتخابات برخوردار شدند و دو زن نيز به هيات رئيسه اتاق بازرگاني محلي راه يافتند.

از سوي ديگر، بنيان انتخاب اولين رئيس جمهوري زن در شيلي در جريان دور دوم رقابت‌ها ريخته شده است و در همين حال، ژاپن نيز در ماه ژانويه طرحي را مورد بازنگري قرار مي‌دهد كه زنان را از امكان اشغال تاج و تخت امپراطوري برخوردار مي‌كند.

“كاويتا رامداس” رئيس “صندوق جهاني زنان” كه مقر آن در”سان‌فرانسيسكو” است و وجوهي را در اختيار گروه‌هاي حقوق بشر در سراسر جهان قرار مي‌دهد، گفت: “امسال، سالي بود كه زنان در آن تلاش‌هايي اصولي را به عمل آوردند و از طريق توسعه يك راهبرد سياسي به شدت مورد نظر، بر گستره و عظمت اين تلاش‌ها افزودند.”

رامداس افزود: “ما ‪ ۱۰‬سال پيش خواستار قوانيني بوديم كه از زنان مراقبت كند. اما اكنون مي‌گوئيم كه علاوه بر آن، مي‌خواهيم زنان به عنوان قانونگذار به پارلمان راه يابند.”

بنا بر آمار ارائه شده از سوي “اتحاديه بين‌المجالس” مستقر در “ژنو”، شمار زنان قانونگذار در سراسر جهان در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي به رقم بي‌سابقه شش هزار و ‪ ۹۶۰‬نفر و يا ‪ ۱۶/۱‬درصد رسيد.

در ذيل به مهمترين دستاوردهاي سياسي زنان در سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي اشاره شده است:

ليبريا

“الن جانسون سرليف” ماه نوامبر در دور دوم انتخابات به عنوان رهبر آينده ليبريا و همچنين اولين رئيس جمهوري زن منتخب در آفريقا، به پيروزي دست يافت.

جانسون سرليف كه يك وزير سابق دارايي و كهنه‌كاري در زمينه بانكداري و در سازمان ملل است، در يك سخنراني گفت كه به دوره فساد و حاكميت تحت امر مردان بر ليبرياي درگير جنگ پايان مي‌دهد. سرليف همچنين از زنان در سراسر آفريقا خواست تا به اداره كشورشان كمك كنند.

– افغانستان

زنان افغان ماه سپتامبر حضور خود در سياست ملي را افزايش دادند و ‪۶۸‬ تن از كانديداهاي زن به مجلس قانونگذاري ‪ ۲۴۹‬نفره كه اولين پارلمان اين كشور در بيش از ‪ ۳۰‬سال گذشته بود، راه يافتند. براساس قانون اساسي دوران پس از جنگ در افغانستان، يك چهارم كرسي‌هاي پارلمان به زنان اختصاص مي‌يابد.

“صفيه صديقي” يكي از زنان به پارلمان راه يافته، گفت: “زنان در پارلمان صداي نيمي از جمعيت اين كشور است كه از مدت‌ها پيش خاموش بوده است.”

– عربستان سعودي

دو بازرگان زن ماه نوامبر به عنوان اولين مقامات زن در عربستان سعودي انتخاب شدند كه اين امر، گام مهمي در كشوري به شمار مي‌آيد كه زنان آن نمي‌توانند رانندگي كنند و يا بدون اجازه سرپرست مرد خود به خارج از كشور سفر كنند.

مقامات عربستان سعودي در سي‌ام نوامبر تائيد كردند كه “لما السليمان” و “نشوه طاهر” در انتخابات مربوط به اتاق بازرگاني “جده” پيروز شدند.

پس از مخالفت اوليه اتاق بازرگاني و صنعت جده با كانديدا شدن ‪ ۱۰‬زن براي عضويت در هيات رئيسه اين اتاق، سيل شكايت‌هاي بازرگانان زن عربستان سعودي، وزير بازرگاني اين كشور را بر آن داشت تا امكان كانديدا شدن و راي دادن زنان را فراهم كند.

– آلمان

دو ماه پس از به پايان رسيدن انتخاباتي به شدت رقابتي در آلمان كه هيچ حزب مهمي به اكثريت قاطع در پارلمان دست نيافت، “آنگلا مركل” ماه نوامبر به عنوان اولين صدراعظم زن اين كشور به قدرت رسيد.

اين دانشمند سابق كه رهبري “اتحاديه دمكرات مسيحي” محافظه‌كار را برعهده دارد، اولين رهبر آلمان است كه در آلمان شرقي سابق بزرگ شده است.

عراق

قانون اساسي جديد عراق، حقوق قانوني بنيادين مانند حق راي دادن و مالكيت اموال را براي زنان اين كشور تضمين كرد، اما بنا بر گزارش رويترز، نگراني‌هايي در اين خصوص وجود دارد كه برخي از قوانين در زمينه طلاق، ازدواج و ارث، احتمالا موجب سلب آزادي‌هاي زنان شود. با وجود آن كه تركيب دقيق پارلمان هنوز مشخص نشده است، دستكم ‪ ۲۵‬درصد از كرسي‌هاي پارلمان جديد و چهارساله عراق كه اعضاي آن ‪ ۱۵‬دسامبر انتخاب شدند، به زنان اختصاص يافته است.

– شيلي

“ميشل باچلت” به عنوان اولين رئيس جمهوري زن در شيلي در آستانه پيروزي در دور دوم انتخاباتي قرار دارد كه ‪ ۱۵‬ژانويه برگزار خواهد شد.

باچلت يك پزشك سابق و عضو ائتلاف حاكم چپ ميانه، در اولين دور از انتخابات به ‪ ۴۶‬درصد از آرا دست يافت، اما آراي كافي و قاطعي را براي اجتناب از برگزاري دور دوم انتخابات كسب نكرد.

باچلت در دور دوم با “سباستين پينرا” محافظه‌كار ميليونر كه نتايج نظرسنجي‌هاي هفته‌هاي اخير حاكي از افزايش آراي موافق وي است، به رقابت مي‌پردازد.

– ژاپن

دولت ژاپن در نظر دارد ماه ژانويه طرحي را به پارلمان ارائه كند كه به فرزند اناث پادشاهان امكان به قدرت رسيدن را مي‌دهد.

از سال ‪ ۱۹۴۷‬ميلادي، تنها فرزندان ذكور امپراطورها امكان جانشيني و اشغال تاج و تخت امپراطوري را داشته‌اند. خاندان سلطنتي در ژاپن در حال حاضر به دليل نبود وراث ذكور از سال‌هاي ‪ ۱۹۶۰‬ميلادي تاكنون، با بحراني در زمينه جانشيني مواجه هستند.

بنا بر نظرسنجي‌هاي اخير، طرح دولت ژاپن از حمايت گسترده مردمي برخوردار است. حدود ‪ ۷۱‬درصد از شركت‌كنندگان در نظرسنجي موافق شكستن و نقض سنت امپراطوري مردگرايانه هستند.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.