نقش سازمانهاي غير دولتي زنان در تاجيكستان ،مریم دستگردی

کانون زنان ایرانی-مریم دستگردی: نشستی صميمي با حضور كارشناسان زن تاجيكستاني و ايراني روز پنج شنبه بیست و هفتم بهمن ماه در باشگاه دانشجويان برگزار شد که در آن از دستاوردهاي سازمانهاي غير دولتي زنان تاجيكی‌‌، تبادل اطلاعات و تجارب آموزشي فناوري و تكنولوژي و فرهنگي بحث و گفتگو شد.

در اين جلسه نسرين مصفا استاد دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران ضمن معرفي اعضاي هيئت مديره انجمن مطالعات ايراني زنان گفت: دنياي ما دنياي ارتباطات، دوستي ها و تبادل تجربه است و نهاد و ارگانهاي هر كشور تجارب خودش را دارد و مهم اين است كه اين تجربيات به كشورهاي ديگر انتقال داده شود.

با وجود اختلافات و منازعات این زنها هستند كه با تفكرات خود مي توانند پلي براي برقراري ارتباطات مسالمت آميز در آينده باشند.”

اونيكل بابا نظر اوا از حمايت دولت تاجيكستان و در راس آن رئيس جمهور اين كشور از سازمانهاي غير دولتي زنان اشاره كرد و لغو حكم اعدام از زنان مجرم و سپس مردان را از موفقيت هاي اين سازمان دانست.

به گفته وی در حال حاضر حدود 800 زن به دليل ارتكاب به جرم در زندانها به سر ميبرند و سازمانهاي غير دولتي زنان خود را موظف مي داند كه به وضعيت آنها رسيدگي كند.

يكي ديگر از اعضاي اين سازمان غير دولتي متليو يوبا خوجا اوا استاد دانشگاه در رشته ادبيات بود که در زمينه تحقیقات ادبی در مورد زنان سخنور فارسي زبان با اين سازمان همكاري ميكند.وی به آموزش و ايجاد كلاسهاي كارآموزي براي اساتيد و دانشجوياني كه در حوزه مطالعات زنان علاقه مند به كسب تجربيات از ديگر كشورها ازجمله كشور تاجيكستان هستند تاكيد كرد.

در ادامه اين نشست پرسش و پاسخي هم بين اساتيد دو كشور انجام شد.

دكتر بابا نظر اوا در پاسخ به اين پرسش كه “نگاه دولت شما به سازمانهاي غير دولتي چگونه است و آيا به آنها به عنوان نيروي مشاركت مردمي نگاه ميكند يا بازوي اجرائي؟” گفت : ما 70 سال در يك جمعيت بسيار تك زيست زندگي كرده بوديم و ساختارهاي دولتي ما هم هنوز چنين تصوري را دارد. و تنها چيزي كه به ما كمك مي كند حق و حقوقي است كه تشكيلات غير دولتي دارند. مثلاً وقتي كه انقلاب هاي رنگي در اوكراين و گرجستان شد دولت اين حق را داشت كه از سازمانهاي غير دولتي حمايت كند. در قانون ما دولت دموكراسي و حقوق بنياد است و باز با وجود همه مشكلات هر زمان كه نياز به ياري داشتيم رئيس جمهور از ما دستگيري كرد .

وی در پاسخ به اين پرسش كه مشكلات سازمانهاي غيردولتي اين كشور چيست وميزان مشاركت و همكاري مردم با اين سازمانها چگونه است گفت: “يكي از مشكلات سازمانهاي غير دولتي هنگام شكل گيري تشكيلات است كه نظارت سختي بر آن دارند. بدليل اينكه اين تشكيلات در دادگستري ثبت مي شود و براي آن مبلغي پرداخت مي شود بدليل بالا بودن مبلغ و عدم پرداخت آن توسط اعضاي اين سازمانها بايد مبلغ را قرض مي كردند تا بتوانند تشكيلات را به ثبت برسانند به همين منظور نامه به رئيس جمهور نوشتند كه در مورد اين موضوع رسيدگي كنند و از سال گذشته اين مبلغ خيلي كم شده تا سازمانهاي غير دولتي به راحتي ايجاد شوند.

وي سپس به توجه مردم در شهرها به اين تشكيلات , حمايت جوانان تحصيل كرده تاجيكستاني از اين سازمانها و نارضايتي ساختارهاي دولتي طرفدار كمونيسم از وجود سازمانهاي غير دولتي زنان اشاره کرد.

وي در مورد رفع فقر زنان در تاجيكستان و ايجاد تعاوني هاي روستايي گفت كه كشور ما در اين زمينه پيشگام بوده و آنها مي توانند از اين تجربيات استفاده كنند همانطور كه از تجربيات دولت فيليپين در مورد زنان كم بضاعت و كار آفريني براي آنان بهره برده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.