مشكل بسياري از جوانان فارس ازدواج مدرن و زندگي سنتي است

گفتگو با پوران اكبري‘ مدير عامل كانون فرهنگي اجتماعي زنان شيراز

خود گردان بودن كانونها‘ آنها را به سمت طرح هاي پولساز كشانده است

كانون زنان -الهه عصاريان : پوران اكبري در حال حاضر بعنوان مدير عامل كانون فرهنگي اجتكاعي زنان شيراز مشغول به فعاليت است. وي كه كارشنا س پرستاري از دانشگاه علوم پزشكي تهران و كارشناس زبان و ادبيات عربي از دانشگاه شيراز است. دو سال است مديريت اين كانون را برعهده دارد كتابي هم در دست چاپ دارد با او در باره وضعيت زنان فارس و كانون‌هاي زنان اين منطقه گفتگو كرديم كه مي‌خوانيد:

به نظر شما مهم ترين مشكل زنان در منطقه شما چيست؟

عمده ترين مشكلي كه ما در اينجا با آن مواجه هستيم‘ مشكل افزايش طلاق و عدم تفاهم زوجين است كه در اغلب موارد به دليل اعتياد شوهر به مواد مخدر ومشروبات الكلي است. مصرف اين مواد در سالهاي اخير در شيراز افزايش چشمگيري داشته است. حتي در بين خانواده هاي تحصيل كرده نيز زنان با اين مشكل مواجه هستند. بطوري كه بسياري از آنان حاضر به ادامه زندگي خانوادگي نيستند. مشكل ديگري كه سبب عدم تداوم زندگي خانوادگي شده‘ ازدواج زود هنگام برخي جوانان است. جوانان در اينجا مدرن ازدواج مي كنند اما مجبورند سنتي زندگي كنند. اين موضوع موجب بروز مشكلاتي در زندگي آنها مي شود. با اين همه من هنوز مهم ترين مسئله موجود در استان فارس را كه سبب ايجاد مشكلات فراوان براي خانواده ها و بويژه زنان كه قشر آسيب پذيرتري اند‘ شده افزايش اعتياد مردان به مواد مخدر و مصرف بالاي مشروبات الكلي مي دانم.

دشواريهاي كار براي زنان در اين منطقه چيست و شرايط براي انجام كارهاي گروهي زنان چگونه است؟

در استان فارس و شيراز محيط مساعدي براي فعاليت زنان وجود دارد. موسسات خصوصي بسياري در سطح استان فعالند كه مديريت آنها بر عهده زنان است. از نظر صنايع دستي نيز استان فارس قابليت هاي زيادي دارد كه زنان مي توانند در اين زمينه نيز به فعاليت بپردازند. حتي كانون فرهنگي اجتماعي زنان كلاسهاي آموزشي بسياري در اين زمينه دارد كه پس از آموزش زنان فعال را در كارگاه هاي مختلف جذب مي كند. تعاوني هاي بسياري وجود دارد كه زنان در آن فعاليت مي كنند. بعنوان مثال تعاوني بذر كاران كوثر‘ تعاوني ايي است كه كه با تلاش من و جذب 70 نفر زن تحصيلكرده در رشته كشاورزي‘ به فعاليت براي شهرداري هاي استان در زمينه فضاهاي سبز مي پردازد كه اكنون هم داراي هويت حقوقي است و بطور مستقل و بدون نياز به حمايت كانون فعاليت مي كند. خيريه هاي زيادي نيز در شيراز فعال هستند كه با ايجاد كارگاهها يي در زمينه پاك كردن سبزيجات و حبوبات و… فرصت هاي كاري براي زنان ايجاد كرده اند. همچنين كارگاههاي كوچك مجسمه سازي در شيراز فعال اند كه زنان در آن مشغول به كار هستند. من فكر مي كنم اگر زني در اينجا آمادگي انجام كار را داشته باشد فرصت هاي زيادي براي او مهيا ست. يكي از اهداف ما هم بعنوان كانون فرهنگي – اجتماعي زنان هدايت زناني است كه نياز به كار دارند.

كاركردNgoهايي همچون كانون شما براي زنان منطقه چه بوده است؟

مهم ترين كار ما داوري براي زوجيني بوده كه قصد طلاق دارند و تا به حال موفق شده ايم از جدا شدن تعداد قابل توجهي از زوج هاي جوان جلوگيري كنيم. درحال حاضر راي مشاور خانواده براي صدور راي طلاق بسيار مهم است. حتي خودقضات موارد بسياري را براي داوري براي ما ارجاع مي دهند و ما توانسته ايم گام هاي مثبتي در زمينه مشاور خانواده ها برداريم. در صورتي كه زوجي مايل به طلاق باشند و راه ديگري براي آنها نباشد‘مشاوران ما زنان را كمك مي كنند و حمايت مي كنند تا حقي از آنها ضايع نشده و حداقل بتوانند بخشي از مهريه خود را دريافت كنند. همچنين يك مركز هنري داير كرده ايم و زناني را كه بدنبال تحصيلات عاليه نيستند تحت آموزش قرار داده ايم كه براي اخذ مدرك نيز آنها را به سازمان فني حرفه اي معرفي مي كنيم .

مشكلات كانون فرهنگي اجتماعي زنان شيراز چيست؟

فعاليت كانون در حال حاضر بيشتر در زمينه كارهاي هنري است اما همانطور كه از اسم كانون ها پيداست هدف اوليه آنها انجام طرح هاي فرهنگي و اجتماعي براي زنان است. اما انجام اين طرح ها مستلزم هزينه است و ما براي در آمد زايي كانون مجبور هستيم زمان و انرژي زيادي را صرف كلاسهاي هنري كنيم تا بتوانيم هزينه جهت كارهاي فرهنگي را تهيه كنيم بطور مثال در حال حاضر كتابخانه كانون به 70 نفر از زنان و دختران سرويس مي دهد. اين كتابخانه بايد مجهز به كتابهاي روز باشد تا نياز مراجعان را تامين كند. خود من تاكنون حدود يك و نيم ميليون تومان از محل كلاسها و مشاوره براي تجهيز كتابخانه هزينه كرده ام و ضمن آنكه هزينه كلاسهاي مشاوره ما در ماه بين 150تا 200 هزار تومان است. اين در حالي است كه كمك مالي از سوي هيچ سازماني به ما نمي شود. همين مشكلات مالي سبب مي شود كه بسياري از طرح ها و كارهاي مفيد در زمينه مسائل و نيازهاي زنان را حذف كنيم چرا كه بودجه آن را نداريم. سال گذشته نمايشگاهي به مناسبت هفته زن برگزار شد كه تمام گروهها صنايع خود را ارائه كردند اما ما در همان جا مركز مشاوره رايگان ايجاد كرديم. در مدت 5 روزنمايشگاه 110 نفر مراجعه كننده داشتيم. درست است كه پول مشاور را خودمان پرداخت كرديم اما مهم اين بود كه توانستيم به 110 زن مشاوره بدهيم و تمام آنها بعدها از مراجعه كننده هاي ثابت ما شدند.

بنابراين مي توان گفت كمبود بودجه و مسئله خودگردان بودن بودجه كانون ها عمده ترين مشكل آنهاست و اين مسئله سبب مي شود كانون ها به سمت طرح هاي پولسازترسوق داده شوند و از كارهاي فرهنگي اجتماعي غافل بمانند.

همكاري سازمانهاي دولتي با كانون شما چگونه است؟

با بنياد شهيد‘ سازمان بهزيستي و موسسات خيريه بسياري همكاري داريم. من فكر مي كنم اگر طرح خوبي از سوي كانون ارائه شود و خود سازمان ها و ادارات نيز در آن ذينفع باشند و البته پيگيري مستمري هم از سوي كانون صورت بگيرد‘ استقبال خوبي از سوي سازمانهاي دولتي خواهد شد.

زنان در شيراز از چه نوع برنامه هايي بيشتر استقبال مي كنند ؟

در اينجا زنان از برنامه ها و كلاسهاي هنري استقبال خوبي مي كنند از زنان تحصيلكرده گرفته تا بيسواد همه در اين كلاسها شركت مي كنند.

علت استقبال بالا از اين كلاسهاي هنري چيست؟

يك دليل آن اين است كه در دانشگاه و جهاد دانشگاهي كلاسهاي علمي به ميزان كافي برگزار مي شو. اما هيچ كلاس هنري در آن مكانها وجود ندارد. از اين رو زنان از كلاس هاي هنري كانون استقبال خوبي مي كنند اما دليل مهم تر اين است كه در اينجا و شايد در كل كشور كمترين امكانات تفريحي و سرگرمي مفيدي براي بزرگسالان و به ويژه زنان بزگسال وجود دارد. هيچ كلوپ يا امكانات براي پر كردن اوقات فراغت اين زنان نيست و لذا حضور در اين نوع كلاس ها ‘ تنها تفريح و سرگرمي آنهاست. ما طرح هايي مانند تشكل شادي براي سالمندان و جمعيت مشاركت اجتماعي و تجهيز گلخانه داشتيم كه فقط با يك فراخوان در روزنامه با تعداد زيادي از زنان مراجعه كننده مواجه شديم. اين نشان مي دهد كه زنان براي پر كردن اوقات فراغت خود فعاليت اجتماعي نيازمند بستر مناسب هستند.

پيشنهاد شما براي بهتر شدن وضعيت فعاليت كانون ها چيست؟

من فكر مي كنم اگر سالي يكبار همايشي در كشور برگزار شود كه نه فقط كانون هاي زنان بلكه تمام موسسات دولتي و غير دولتي كه در زمينه زنان فعالند در آن شركت كنند تا با هم گفتگو و تبادل اطلاعات داشته باشند بسيار مفيد خواهد بود. اين مي تواند به پيشرفت و بهبود طرح هايي كه در زمينه زنان انجام شود كمك كرده و جلوي بسياري از موازي كاري ها يي كه در حال حاضر وجود دارد را بگيرد. متاسفانه در حال حاضر فعاليت كانون هاي زنان يكنواخت شده‘ كار و طرح جديد هم با مشكل كمبود بودجه مواجه است. شايد اين تبادل اطلاعات و تعامل با مراكز ديگر بتواند در بهبود وضعيت موجود موثر باشد و موجبات خروج از يكنواختي و انجام طرح هاي مفيد تر توسط كانونها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.