تفاوت‌‏هاي جزايي موجود بين زن و مرد عادلانه است

كارشناس الهيات و معارف اسلامي, گفت: تفاوت‌‏هاي جزايي زن و مرد كاملاً عادلانه است و در فلسفه وجودي آنها، دلايل زيادي وجود دارد.

محمد رمضاني, كارشناس الهيات و معارف اسلامي، حمايت شده از سوي مركز امور مشاركت زنان, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: در بررسي نابرابري محدوده جزايي زن و مرد، ابتدا از طريق آيات و رويات ثابت مي‌‏شود كه زن و مرد در رسيدن به مقامات معنوي با هم برابرند و خداوند آنها را به طور يكسان خطاب فرموده است.

وي افزود: دين اسلام حقوق زن را از 14 قرن پيش با در نظر گرفتن تمام جوانب جسمي و روحي زن و نقش و مسووليت او در خانواده و اجتماع تنظيم كرده؛ به همين دليل است كه در حقوق زن و مرد شاهد تفاوت‌‏هايي هستيم كه اين تفاوت‌‏ها نمي‌‏تواند ارزش زن و ارج نهادن به او را خدشه‌‏دار كند، زيرا كه اين تفاوت‌‏ها عادلانه و از روي حساب است.

رمضاني خاطرنشان كرد: اما در نابرابري محدوده جزايي زن و مرد قبل از هر چيز بايد بدانيم، نابرابري با ناعدالتي و تبعيض تفاوت دارد و در واقع تبعيض مذموم است نه تفاوت و اختلاف بين زن و مرد.

وي گفت: در بعضي موارد به علت تفاوت آنها در فطرت و قواي جسماني, روحي, عواطف و غيره است كه اين تفاوت‌‏ها لازمه نظام هستي هستند.

كارشناس الهيات و معارف اسلامي تصريح كرد: مرد در جنبه‌‏هاي جسماني و كنترل عواطف كه جنبه ذاتي و موهبتي دارد، بر زن برتري دارد؛ همچنين از لحاظ قيام رجال به امور مهم از جمله در جنگ‌‏ها, جهاد و ولايت و از لحاظ امور مالي و اقتصادي با زن تفاوت دارد كه اين خود باعث ايجاد تفاوت در حقوق آنها مي‌‏شود، ولي اين تفاوت‌‏ها با ارزش انسان در جنبه معنوي در ارتباط نيست.

وي در پايان يادآور شد: تحقيقات نشان داده است احكام كلي در مورد قصاص, ديه, تعزيرات و همچنين حدود و نحوه اجراي آن، همگي حاكي از حمايت اسلام از حقوق زنان و نگهداشتن شأن آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.