زندگي عاشقانه سارتر و دو‌‌بوار كتاب شد

کتاب “سيمون دبوار و ژان پل سارتر” نوشته هيزل رولي که به رابطه عاطفي اين دو انديشمند برجسته قرن بيستم مي پردازد، اخيراً توسط انتشارات “هارپرکالينز” منتشر شده است.

رولي که در کتاب هاي قبلي خود به زندگي نامه کريستينا استيد و ريچارد رايت پرداخته بود، اين بار تحقيقات خود را درباره زندگي شخصي ژان پل سارتر (1980-1905) و سيمون دبوار (1986-1908) منتشر کرده است.

به گفته رولي، اين کتاب به بيوگرافي کامل سارتر و دبوار و مرور عقايد آنها نمي پردازد، بلکه فقط روي روابط عاطفي آن دو متمرکز شده است.

حاصل تحقيقات رولي کتاب عاشقانه جذابي از آب درآمده است که در آن به جاي عشاق زيباروي معمول اين گونه کتاب ها با عشق يک فيلسوف بدقيافه اگزيستانسياليست به نويسنده زيبا و آراسته “جنس دوم” روبرو هستيم که گاهي مسحور و گاهي منزجرمان مي کند.

اين کتاب سارتر را به شکل يک اغفال کننده دختران جذاب کم سن و سال به تصوير کشيده است. چون خود سارتر چهره زيبايي نداشته است با عقايد، رفتار رمانتيک، نامه هاي پر شور و شهرت خود که هر روز هم به آن افزوده مي شد آنها را اغوا مي کرده است. از سارتر صدها نامه عاشقانه که براي اشخاص مختلف نوشته شده است، به جا مانده است.

درباره دبوار قضيه کاملاً عکس اين است؛ يک زن تنها که بسيار نيازمند يک عشق راستين است. با اين حال او هيچ گاه به انتقاد از بي وفايي سارتر نمي پردازد و روابط او را با ديگران نکوهش نمي کند.

اين کتاب به وضوح نشان مي دهد که سارتر و دبوار در زندگي شخصي خود هم انسان هايي مثل ساير انسان ها هستند؛ يک مرد فرانسوي شيفته دختران زيبا و يک زن روشنفکر تنها که هر دو مرتكب اشتباهات بسياري مي شوند و گاهي به کساني که آنها را دوست دارند ، لطمه مي زنند.

با اين حال هيچ کتابي نمي تواند منکر شود که سارتر و دبوار از بزرگترين فيلسوفان اواسط قرن بيستم بوده اند.

ژان پل سارتر در سال 1929 جايگاه اول و دبوار جايگاه دوم را در فلسفه فرانسه کسب کردند.

منبع :خبر گزاری میراث فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.