همايش «پروين سپهر ادب فارسي» در بنگلادش برگزار شد

همايش «پروين سپهر ادب فارسي» به منظور بزرگداشت شصت و پنجمين سالگرد درگذشت پروين اعتصامي با مشاركت رايزني فرهنگي كشورمان در داكا و انجمن فارسي بنگلادش در محل تالار اجتماعات مجومدار دانشگاه داكا برگزار شد.

به گزارش “ايلنا”، در اين همايش كه با حضور دانشجويان و استادان زبان و ادبيات فارسي برگزار شد، دكتر صدرالامين، رييس دانشكده ادبيات، دكتر سيف‌‏الاسلام خان، رييس گروه زبان فارسي و اردو، عبدالصبور خان، مدرس زبان فارسي دانشگاه داكا و دكتر سيد محمدرضا هاشمي، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خصوص زندگي، شخصيت، ويژگي‌‏هاي اشعار و روزگار پرآشوب و اختناق سياسي پروين اعتصامي سخنراني كردند.

دكتر صدرالامين، رييس دانشگاه ادبيات دانشگاه داكا پروين اعتصامي را باعث مباهات در تاريخ ادبيات دانست و گفت: او در اشعار خويش به عمق مسائل بشري، آخرت، جهان برتر، اهداف جهان و اخلاقيات پرداخته است.

وي افزود: زبان و ادب فارسي به زبان و ادب بنگالي بسيار نزديك است و بايد از اين قرابت و نزديكي براي ترويج آن بهره جست.

دكتر هاشمي رايزن، فرهنگي ايران در داكا نيز در سخناني ضمن اشاره به جايگاه پروين اعتصامي در ادبيات معاصر گفت: پروين اگر چه در دوره نوگرايي شعر ايران مي‌‏زيسته ولي شيوه شعري او ادامه شعر سنتي است.

وي در بخش ديگري از سخنانش به جنبه تعليمي شعر پروين اشاره كرد و افزود: او با پند و اندرزهاي خود به انسان درس دوري از پليدي و پلشتي مي‌‏دهد و راه درستي و درستكاري را فراروي او مي‌‏گذارد.

در اين همايش جزوه‌‏اي در معرفي پروين اعتصامي و اشعار او كه توسط رايزني فرهنگي كشورمان به بنگالي ترجمه شده است، در ميان حاضران توزيع شد.

در بخش پاياني اين جلسه شعر مست و هوشيار پروين اعتصامي به صورت نمايشنامه اجرا شد كه مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.