دسترسي اندك زنان به منابع آموزشي نرخ بي سوادي را درخوزستان افزايش داده است

كانون زنان ايران:

زنان دراستان خوزستان دسترسي اندكي به منابع آموزشي دارند. به گفته پري ميربك مشاوراستاندار خوزستان در امور زنان استان، زنان اين منطقه كمتر از ديگر زنان ايران به منابع آموزشي دسترسي دارند.

وي افزود: به دليل پراكندگي جمعيت روستايي، ميزان دسترسي زنان به مراكز آموزشي كمتر از مردان است. آنچنان كه نرخ بي سوادي دختران اين استان در مقطع ابتدايي حدود 12درصد است كه اين رقم در كل كشور حدود 5/4درصد را به خود اختصاص مي دهد.

وي افزود: در مقطع راهنمايي نيز اين نرخ بي سوادي به دليل اجبار به ازدواج و كار – حدود16تا17 درصد افزايش مي يابد.

به گفته وي مسائل امنيتي، حقوقي، قضائي به ويژه عدم امنيت زنان مناطق مرزي به دليل تنوع فرهنگي و غالب بودن ارزشهاي سنتي و قومي بر ارزشهاي ملي از ديگر مشكلات زنان استان خوزستان است.

وي ادامه داد: در برخي مناطق استان خوزستان اگر زني با مشكل خاصي روبرو شود و به دادگاه مراجعه كند راي دادگاه تاثيري بر تصميم عشيره اش ندارد و آنها پيش از اعلام نتيجه دادگاه حكم شان را اجرا مي كنند.

وي استقرار صنايع بزرگ و كمبود فضاهاي تفريحي و فرهنگي را از ديگر مشكلات زنان استان خوزستان دانست و گفت: كمبود كتابخانه، فرهنگسرا،فضاي سبز در اين استان بيش از ساير استانهاي كشور است كه اين مساله به ويژه كمبود كتابخانه ها موجب كاهش فرهنگ كتابخواني بين زنان شده است.

وي همچنين با اشاره به استقرار صنايع بزرگ در استان خوزستان افزود: عمده صنايع استان خوزستان صنايع سنگين چون گاز، پتروشيمي و مشاغل ديگر صنعتي است و به دليل آنكه صنايع خيلي بزرگ تعريفي مردانه دارند، اشتغال زنان در بخش صنعت كم و در بخش خدماتي گسترده است.

وي برنامه هاي فعلي كانون را در سه محور برنامه هاي آموزشي فرهنگي- اجتماعي و خدمات مشاوره اي ارزيابي كرد و گفت: برنامه آموزش كامپيوتر، اينترنت و آموزش هاي فني و حرفه اي بيش از ساير برنامه ها مورد توجه زنان استان خوزستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.